Vibrio

Z WikiSkript

(přesměrováno z Vibrio cholerae)

Vibrio spp.
Vibrionaceae
Vibrio
Vibrio cholerae v elektronovém mikroskopu
Vibrio cholerae v elektronovém mikroskopu
Morfologie G− tyčinky
Vztah ke kyslíku fakultativně anaerobní
Antigeny tělový antigen O, bičíkový antigen H
Zdroj člověk, zvíře
Přenos feko-orální, konzumace kontaminovaných potravin
Inkubační doba 12–72 hodin [1]
Onemocnění cholera (Vibrio cholerae), průjmová onemocnění
Diagnostika kultivace stolice, aglutinace s cholerovým antiO1 sérem (Vibrio cholerae), ostatní Vibria biochemicky a sérologicky
Terapie rehydratace, tetracykliny, co-trimoxazol, fluorochinolony (ATB pro zkrácení doby vylučování bakterií u léčby cholery) [1]
Očkování perorální nebo intramuskulární vakcína (krátká doba ochrany) [1]
MeSH ID D014733

Rod Vibrio patří do čeledi Vibrionaceae, kam patří rody Vibrio a Photobacterium.[2] Jsou to fakultativně anaerobní gramnegativní zakřivené tyčinky patřící mezi nesporulující bakterie. Od čeledi Enterobacteriaceae se liší polárním umístěním bičíků a positivní oxidázovou reakcí.[2]

Základní charakteristika

Všechny druhy jsou pohyblivé a k pohybu používají bičík (flagellum). Díky svému rychlému pohybu dostal tento rod jméno Vibrio. Mají fermentativní a respiratorní metabolismus. Některé druhy, například Vibrio fischeri, jsou díky enzymu luciferáze schopné bioluminiscence, způsobují tzv. světélkování moře. Žijí převážně v tropických a subtropických oblastech, buď volně ve slané vodě, ale můžeme je najít i ve sladkých vodách, nebo v soužití s mořskými živočichy, kde figurují jako symbionti, ale i jako paraziti. Nejčastěji se nacházejí v přístavech. Vibria jsou také často lidskými patogeny. Mezi ně patří například V. cholerae, V. parahaemolyticus a V. vulnificus. K nákaze dochází většinou po pozření nedovařených mořských plodů, zejména ústřic, nebo po požití kontaminované vody, což může vyústit v gastroenteritidy nebo celkové sepse. Přenos je možný také z člověka na člověka fekálně-orální cestou. Volně žijící patogenní vibria se mohou dostat do otevřených ran a vyvolat tak zánětlivou reakci.

Vibrio cholerae

Vibrio cholerae je nejvýznamnějším druhem rodu Vibrio. Druh V. cholerae rozdělujeme na dvě skupiny. Sérotypy O1 a O139 patří do první skupiny, produkují choleratoxin a způsobují choleru. Ze skupiny V. cholerae O1 vydělujeme ještě kmen El Tor. Do druhé skupiny řadíme všechny ostatní kmeny a nazýváme je non-O1/non-O139 sérotypy. Některé z nich také produkují toxiny a ojediněle způsobují průjmovitá onemocnění.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Cholera.

Necholerová vibria

Vibrio parahaemolyticus – obrázek z elektronového mikroskopu

Vibrio parahaemolyticus

Je to halofilní (potřebuje ke svému růstu minimální obsah chloridu sodného) invazivní mikrob, produkuje endotoxin. Vyskytuje se v oblastech Tichého a Atlantského oceánu, pro které jsou tyto infekce typické. Zdrojem nákazy jsou pokrmy z mořských živočichů, infekční dávka je však dost vysoká. Charakteristické jsou vodnaté průjmy a křečovité bolesti břicha.

Vibrio vulnificus

Se nachází taktéž v mořské vodě a může kontaminovat povrchové rány. Stejná infekce vzniká po snědení mořských živočichů u cirhotiků.

Vibrio alginolyticus

Může vyvolat mesotitidu anebo záněty zvukovodu.


Odkazy

Související články

Reference

  1. a b c BENEŠ, Jiří, et al. Infekční lékařství. 1. vydání. Galén, 2009. 651 s. s. 246-249. ISBN 978-80-7262-644-1.
  2. a b VOTAVA, Miroslav. Lékařská mikrobiologie speciální. Brno: Neptun, 2003, xxii, 71 s. ISBN 80-902896-6-5.

Použitá literatura

  • MURRAY, Patrick R a Ken S ROSENTHAL. Medical microbiology. 6. vydání. Philadelphia : Mosby, 2009. s. 317-320. ISBN 978-0-323-05470-6.
  • PRESCOTT, Lansing M a John P HARLEY. Microbiology. 3. vydání. Dubuque : Wm. C. Brown, cop. 1996. s. 427-429. ISBN 0-697-21863-5.