Pneumothorax (akutní stavy ve vnitřním lékařství)
(přesměrováno z Pneumothorax (akutní stavy ve vnitřním lékařství)
Toto je výukový text pro pregraduální studium zveřejněný v otevřeném prostředí. Nejde o oficiální doporučené postupy. | ||||
Více podrobností najdete na stránce Vyloučení odpovědnosti. | ||||
Pneumothorax je patologická přítomnost vzduchu v pleurální dutině, která vede ke kolabování plíce. Lze jej dělit podle různých kritérií. Dle patofyziologie rozližujeme uzavřený, otevřený nebo tenzní. Dle etiologie rozlišujeme pneumothorax spontánní primární/sekundární a traumatický. Dle rozsahu pak plášťový (do 20 % objemu hemithoraxu), parciální (do 60 % objemu hemithoraxu) a totální (nad 60 % objemu hemithoraxu).
Etiologie[upravit | editovat zdroj]
Primární spontánní pneumothorax je častý u mladých zdravých mužů do 40 let. Někdy není jasná příčina. Často vzniká při činnostech se zvýšeným tlakem v dýchacích cestách (kašel, potápění). Významný je vliv kouření, u mladých žen se může vyskytovat na počátku menstruace (téměř výhradně na pravé straně). Sekundární spontánní pneumothorax se vyskytuje u osob s preexistujícím plicním onemocněním (CHOPN, idiopatická plicní fibróza, plicní tuberkulóza, cystická fibróza a další). Mezi traumatické pneumothoraxy řadíme i iatrogenní poškození (při zavádění CŽK, punkci pleury, implantaci kardiostimulátoru). U pneumothoraxu je důležité myslet na deficit alfa-1-antitrypsinu.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
Pacient s pneumothoraxem může být zcela asymptomatický. Mezi klasické příznaky patří dušnost, bolest na hrudi (často vázané na dechové pohyby), suchý kašel, podkožní emfyzém, při závěžnějším pneumothoraxu i známky šoku, poruchy vědomí.
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
1. Anamnéza – ptáme se na aktivity, které rozvoji pneumothoraxu předcházely, na preexistující plicní nemoci, nikotinismus, mechanismus úrazu. 2. Fyzikální vyšetření – viz klinický obraz, při tenzním pneumothoraxu známky šoku – hypotenze, tachykardie, zvýšená náplň krčních žil, poruchy vědomí; obecně oslabené až neslyšné dýchání na postižené straně, oslabená až vymizelá bronchofonie a fremitus pectoralis, hypersonorní až bubínkový poklep nad postiženým hemithoraxem. 3. Další vyšetření – základním vyšetřením je skiagram hrudníku, CT hrudníku indikujeme při negativním skiagramu hrudníku a přetrvávající suspekci na pneumothorax a dále k dovyšetření příčiny a určení přesné lokalizace. V akutním stavu může být přínosné ultrazvukové vyšetření hrudníku (ztráta „slidingu“). Při primárním spontánním pneumothoraxu je potřeba vyšetřit hladinu alfa-1-antitrypsinu, u vybraných pacientů pak bronchoskopie.
Postup[upravit | editovat zdroj]
1. Anamnéza, fyzikální vyšetření, vitální funkce, dle stavu kontinuálně pacienta monitorujeme, včetně EKG, zajistíme žilní vstup (pokud již není zajištěn). Další postup je dle velikosti pneumothoraxu a klinického stavu pacienta. 2. Při tenzním pneumothoraxu provedení punkce hrudníku na postižené straně (klidně i několik jehel do druhého mezižebří u ležícího pacienta na postižené straně). 3. U kardiopulminálně kompenzovaného pacienta s pneumothoraxem do 2 cm konzervativní postup, klid na lůžku, analgetika, antitusika a vysoký průtok kyslíku (zvýší resorpci vzduchu v pleurální dutině). 4. Při symptomatickém pneumothoraxu jednorázová punkce jehlou (u ležícího pacienta druhé mezižebří), případně hrudní drenáž s aktivním/pasivním sáním (punkce pod USG kontrolou). 5. V případě recidivujícího pneumothoraxu nebo perzistujícího úniku vzduchu z plic konzultace chirurgického řešení.
Zdroje[upravit | editovat zdroj]
- Autor článku: MUDr. Jan Habásko
- Kontrola a doplnění: MUDr. Jan Bartoška (Pneumologická klinika 2.LF UK a FN Motol)
- KŘÍŽOVÁ, Jarmila. Jak přežít (nejen) první službu (nejen) na JIP. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2023]. ISBN 978-80-7345-765-5.
- SOUČEK, Martin; MASOPUST, Jan a MOKRÁ, Dana. Naléhavé stavy z pohledu internisty: praktické postupy. Praha: Grada Publishing, 2022. ISBN 9788027133369.
- WIDIMSKÝ, Petr a RYCHLÍK, Ivan. Vnitřní lékařství: pro studenty a lékaře ve společném interním kmeni. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2023]-. ISBN 978-80-7345-780-8.
- VACHEK, Jan; MOTÁŇ, Vít; ZAKIYANOV, Oskar; MOTÁŇ, Jiří; CIFERSKÁ, Hana et al. Akutní stavy ve vnitřním lékařství. 2. vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2022]. ISBN 978-80-7345-746-4.
- Up-to-date
Vyzkoušejte si kvíz Pneumothorax!