Pneumothorax (akutní stavy ve vnitřním lékařství)

Z WikiSkript


Pravostranný pneumotorax a fraktura žeber na RTG snímku

Pneumothorax je patologická přítomnost vzduchu v pleurální dutině, která vede ke kolabování plíce. Lze jej dělit podle různých kritérií. Dle patofyziologie rozližujeme uzavřený, otevřený nebo tenzní. Dle etiologie rozlišujeme pneumothorax spontánní primární/sekundární a traumatický. Dle rozsahu pak plášťový (do 20 % objemu hemithoraxu), parciální (do 60 % objemu hemithoraxu) a totální (nad 60 % objemu hemithoraxu).

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

Primární spontánní pneumothorax je častý u mladých zdravých mužů do 40 let. Někdy není jasná příčina. Často vzniká při činnostech se zvýšeným tlakem v dýchacích cestách (kašel, potápění). Významný je vliv kouření, u mladých žen se může vyskytovat na počátku menstruace (téměř výhradně na pravé straně). Sekundární spontánní pneumothorax se vyskytuje u osob s preexistujícím plicním onemocněním (CHOPN, idiopatická plicní fibróza, plicní tuberkulóza, cystická fibróza a další). Mezi traumatické pneumothoraxy řadíme i iatrogenní poškození (při zavádění CŽK, punkci pleury, implantaci kardiostimulátoru). U pneumothoraxu je důležité myslet na deficit alfa-1-antitrypsinu.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Pacient s pneumothoraxem může být zcela asymptomatický. Mezi klasické příznaky patří Symptom ikona.svg dušnost, Symptom ikona.svg bolest na hrudi (často vázané na dechové pohyby), Symptom ikona.svg suchý kašel, podkožní emfyzém, při závěžnějším pneumothoraxu i známky šoku, poruchy vědomí.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

1. Anamnéza – ptáme se na aktivity, které rozvoji pneumothoraxu předcházely, na preexistující plicní nemoci, nikotinismus, mechanismus úrazu.
2. Fyzikální vyšetření – viz klinický obraz, při tenzním pneumothoraxu známky šoku – Symptom ikona.svg hypotenze, Symptom ikona.svg tachykardie, zvýšená náplň krčních žil, poruchy vědomí; obecně oslabené až neslyšné dýchání na postižené straně, oslabená až vymizelá bronchofonie a fremitus pectoralis, hypersonorní až bubínkový poklep nad postiženým hemithoraxem.
3. Další vyšetření – základním vyšetřením je skiagram hrudníku, CT hrudníku indikujeme při negativním skiagramu hrudníku a přetrvávající suspekci na pneumothorax a dále k dovyšetření příčiny a určení přesné lokalizace. V akutním stavu může být přínosné ultrazvukové vyšetření hrudníku (ztráta „slidingu“). Při primárním spontánním pneumothoraxu je potřeba vyšetřit hladinu alfa-1-antitrypsinu, u vybraných pacientů pak bronchoskopie.

Postup[upravit | editovat zdroj]

1. Anamnéza, fyzikální vyšetření, vitální funkce, dle stavu kontinuálně pacienta monitorujeme, včetně EKG, zajistíme žilní vstup (pokud již není zajištěn). Další postup je dle velikosti pneumothoraxu a klinického stavu pacienta.
2. Při tenzním pneumothoraxu provedení punkce hrudníku na postižené straně (klidně i několik jehel do druhého mezižebří u ležícího pacienta na postižené straně).
3. U kardiopulminálně kompenzovaného pacienta s pneumothoraxem do 2 cm konzervativní postup, klid na lůžku, analgetika, antitusika a vysoký průtok kyslíku (zvýší resorpci vzduchu v pleurální dutině).
4. Při symptomatickém pneumothoraxu jednorázová punkce jehlou (u ležícího pacienta druhé mezižebří), případně hrudní drenáž s aktivním/pasivním sáním (punkce pod USG kontrolou).
5. V případě recidivujícího pneumothoraxu nebo perzistujícího úniku vzduchu z plic konzultace chirurgického řešení.

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

  • Autor článku: MUDr. Jan Habásko
  • Kontrola a doplnění: MUDr. Jan Bartoška (Pneumologická klinika 2.LF UK a FN Motol)
  • KŘÍŽOVÁ, Jarmila. Jak přežít (nejen) první službu (nejen) na JIP. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2023]. ISBN 978-80-7345-765-5.
  • SOUČEK, Martin; MASOPUST, Jan a MOKRÁ, Dana. Naléhavé stavy z pohledu internisty: praktické postupy. Praha: Grada Publishing, 2022. ISBN 9788027133369.
  • WIDIMSKÝ, Petr a RYCHLÍK, Ivan. Vnitřní lékařství: pro studenty a lékaře ve společném interním kmeni. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2023]-. ISBN 978-80-7345-780-8.
  • VACHEK, Jan; MOTÁŇ, Vít; ZAKIYANOV, Oskar; MOTÁŇ, Jiří; CIFERSKÁ, Hana et al. Akutní stavy ve vnitřním lékařství. 2. vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2022]. ISBN 978-80-7345-746-4.
  • Up-to-date

Checklist-icon.svg Vyzkoušejte si kvíz Pneumothorax!