Echinococcus multilocularis

Z WikiSkript

Echinococcus multilocularis
tasemnice (Cestoda)
tasemnicovití (Taeniidae)
Echinococcus multilocularis
Echinococcus multilocularis
Výskyt hlavně severní polokoule, nejvyšší prevalence v Rusku a Číně
Onemocnění alveolární hydatidóza
Diagnostika vyhodnocení klinických příznaků, laboratorních testů, anamnézy a zobrazovacích metod
Terapie

operabilní fáze – chirurgické odstranění ložiska, chemoterapie (albendazol)

neoperabilní fáze – dlouhodobá až doživotní chemoterapie
MeSH ID D048210

Echinococcus multilocularis či Alveococcus multilocularis (česky měchožil bublinatý, tasemnice liščí) je tasemnice o velikosti 2−5 mm. Mezihostitelem parazita jsou hlavně drobní hlodavci. Definitivním hostitelem jsou lišky a psi, kteří vylučují spolu se stolicí i vajíčka měchožila. Jelikož je člověk náhodným hostitelem, larva parazita nezůstává v trávicím traktu, ale putuje krevním oběhem a z 99 % se usídlí v játrech[1], kde způsobuje alveolární hydatidózu. Toto onemocnění je velmi vzácné, v neléčených případech smrtelné.

Parazit se vyskytuje hlavně v oblasti severní polokoule, ve světě má nejvyšší prevalenci Rusko a Čína.

Délka života parazita je různá, závisí na hostiteli. Například u myší je to 6 měsíců, u koně 16 let a u člověka až 53 let.

Životní cyklus[upravit | editovat zdroj]

Začíná pozřením vajíčka, ze kterého se ve střevě uvolní larva. Ta proniká střevní stěnou do krevního řečiště a putuje do své oblíbené lokalizace − do jater (99 %)[1] Zde vytvoří cystu (syn. hydatidy, metacestoda, larvocysta). Její přítomnost je po několik desítek let asymptomatická, neboť cysta roste velmi pomalu. Jelikož člověk není definitivním hostitelem parazita, larva nedozrává v dospělce, ale naopak stále roste a dokonce se chová jako maligní nádor − produkuje metastázy do dutiny břišní, retroperitonea, plic, kostí a mozku.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Alveolární hydatidóza

Cysty rostou velmi pomalu, takže napadení parazitem je po několik desítek let asymptomatické. První příznaky jsou spíše nespecifické a souvisí s umístěním cyst a s tím, jak cysta ovlivňuje funkci daného orgánu:

Léčba[upravit | editovat zdroj]

V operabilní fázi je hlavní chirurgické odstranění ložiska a chemoterapie spočívající v podávání vysokých dávek albendazolu (nejméně 2 roky). Pacienta je nutné sledovat nejméně 10 let po odstranění cysty. V neoperabilní fázi je chemoterapie dlouhodobá až doživotní. Kontrola taktéž doživotní.

CAVE!!! Bez léčby končí více jak 90 % případů smrtelně.[1]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

  • BEDNÁŘ, Marek, A SOUČEK a V FRAŇKOVÁ, et al. LÉKAŘSKÁ MIKROBIOLOGIE : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Triton, 1996. 560 s. ISBN 859-4-315-0528-0.
  • CHANOVÁ, Marta. Nákazy vyvolané hlísticemi [přednáška k předmětu Parazitologie, obor Všeobecné lékařství, 1. LF Univerzita Karlova]. Praha. 12. 10. 2015. 

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b c VOLF, Petr a Petr HORÁK. Paraziti a jejich biologie. 1. vydání. Praha : Triton, 2007. 318 s. s. 103–104. ISBN 978-80-7387-008-9.