Cysticerkóza

Z WikiSkript

Cysticerkóza
Cysticercosis
Životní cyklus Taenie
Životní cyklus Taenie
Původce Tasemnice dlouhočlenná
Přenos pozření tepelně neupraveného masa, špatná hygiena
Klinický obraz bolesti hlavy, epileptické záchvaty, zvýšený nitrolební tlak, parézy končetin, psychiatrické poruchy
Léčba praziquantel, kortikosteroidy
Klasifikace a odkazy
MeSH ID bmc83009642
Medscape 215589



Taenia solium scolex

Cysticerkóza je kosmopolitně rozšířené onemocnění, které je způsobeno larvami Tasemnice dlouhočlenné (Taenia solium). Toto onemocnění je charakteristické přítomností larev (cysticerků) v orgánech lidského těla jako je například mozek (neurocysticerkóza), játra, svaly a oči. Neurocysticerkóza je nejčastější parazitární onemocnění postihující centrální nervový systém. Člověk se zpravidla nakazí pozřením tepelně neupraveného masa, nebo důsledkem špatné hygieny. Nejvyšší výskyt této nemoci je v Jižní Americe, Africe a Indii.

MRI snímek neurocysticerkózy

Symptomy[upravit | editovat zdroj]

Symptomy tohoto onemocnění jsou velmi různorodé. Záleží na lokalizaci larev v těle, jejich počtu, stádiu vývoje a imunitní odpovědi jedince. Většinou dojde k opouzdření larev a vytvoření cyst. Cysticerkóza se může dělit podle místa výskytu larev: neurocysticerkóza, cysticerkóza očí, svalů a podkoží.

Neurocysticerkóza[upravit | editovat zdroj]

Larvy se nacházejí v mozku a míše. Má nejzávažnější průběh, který bez léčby může končit letálně. Podle lokalizace larev můžeme rozlišit jednotlivé formy: parenchymální, subarachnoidální, intraventrikulární (komorová). Symptomy jsou většinou nespecifické, jako například: bolesti hlavy, epileptické záchvaty, zvýšený nitrolební tlak, hydrocefalus, parézy končetin, psychiatrické poruchy.

Oční cysticerkóza[upravit | editovat zdroj]

Je poměrně vzácná (1–5 %). Paraziti se mohou nacházet v přední, nebo zadní komoře bulbu, subretinálně, nebo ve sklivci. Způsobuje různá poškození zraku.

Svalová cysticerkóza[upravit | editovat zdroj]

Probíhá většinou asymptomaticky. Může postihovat i srdeční svalovinu a je často spojena s neurocysticerkózou. Následkem tohoto onemocnění často dochází k tzv. pseudohypertrofii svaloviny

Podkožní cysticerkóza[upravit | editovat zdroj]

Charakteristická přítomností malých uzlíků v oblasti hrudníku a paží.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Používá se praziquantel v kombinaci s kortikosteroidy, které tlumí zánětlivou reakci, která se objeví po rozpadu parazita, případně chirurgicky.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • BEDNÁŘ, Marek, Andrej SOUČEK a Věra FRAŇKOVÁ, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 8023802976.
  • VINAY, Kumar, A. K. ABBAS a Jon ASTER, et al. Robbins Basic Pathology. 9. vydání. Saunders : Elsevier Books, 2012. ISBN 1437717810.
  • TOTKOVÁ, Anna, et al. Lekárska parazitológia: učebnica pre lekárske a nelekárske študijné programy. 1. vydání. Osveta, 2008. ISBN 8080632632.