Uveitidy
(přesměrováno z Uveitida)
Uveitida je zánětlivé postižení živnatky (uvea, tunica vasculosa). Může se vyskytovat u řady stavů spojených s poruchou zraku (např. u glaukomu, odchlípení sítnice, poškození zrakového nervu, šedého zákalu) a vždy vyžaduje důkladné vyšetření a neodkladnou léčbu.[1]
Klasifikace[upravit | editovat zdroj]
Uveitidy představují heterogenní skupinu onemocnění, které se dá rozdělit na základě následujících parametrů:[2]
Dle lokalizace |
|
Dle etiologie |
|
Dle původu |
|
Dle průběhu |
|
Etiologie[upravit | editovat zdroj]
Nejčastějšími původci uveitid jsou viry (herpes simplex virus, varicella-zoster virus, cytomegalovirus). Dále se může jednat o mykózy (kandidóza, aspergillus fumigatus, histoplasma capsulatum) nebo infekci parazity (toxoplasmóza, toxokaróza, onchocercus, cysticercus).
Systémové infekce, jako borelióza, leptospiróza, syfilis nebo tuberkulóza, se mohou projevit i uveitidou. To samé platí pro další systémová onemocnění:
- autoimunitní nemoci (revmatoidní artritida, ankylozující spondylartritida, sarkoidóza,...);
- systémová neinfekční onemocnění (sarkoidóza, Crohnova nemoc, roztroušená skleróza, Behcetova nemoc,...);
- reaktivní artritida (Reiterův syndrom).
Vyskytují se i idiopatické uveitidy (např. u juvenilní idiopatická artritida).
Přední uveitidy[upravit | editovat zdroj]
Přední uveitidy postihují duhovku (iritis) nebo corpus ciliare (cyklitis), nejčastěji však obojí (iridocyklitis).
Příznaky[upravit | editovat zdroj]
K subjektivním příznakům patří hlavně tupá bolest oka, která se často propaguje do okolí. Pokud je zaníceno řasnaté těleso, tak bolest stoupá při pohledu do blízka a při akomodaci. U chronického průběhu bolesti chybí, ale postupně se zhoršuje vidění (zkalení komorové tekutiny exsudátem). Dalšími příznaky jsou světloplachost, slzení nebo blefarospazmus.
Hlavním objektivním příznakem je ciliární, někdy smíšená injekce oka. Ciliární injekce je známkou akutního zánětu, u chronického není. Dále pozorujeme miózu, po vyšetření binokulárním mikroskopem i setřelou kresbu duhovky, změnu barvy duhovky (heterochromie) a zánětlivý výpotek v komorové vodě. Ten může být
- serózní – jako tzv. tyndalizace – obsahuje buněčnou příměs;
- hnisavý – obsahuje leukocyty klesající na dno přední komory, kde tvoří různě vysokou hladinku - hypopyon;
- fibrinózní – riziko vzniku srůstů zornicového okraje duhovky k přední ploše čočky (tzv. zadní synechie).
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
Nezanedbatelnou komplikací jsou srůsty – tzv. seclusio pupillae, čímž se uzavře komunikace mezi zadní a přední komorou oční. V zadní komoře se hromadí tekutina, což vede k „bábovkovitému“ vyklenutí duhovky dopředu (tzv. iris bombata). Dochází ke vzestupu nitroočního tlaku. Vyklenutím směrem k rohovce může při pokračující fibrinové sekreci přirůst duhovka ještě k rohovce – tzv. přední synechie.
Další komplikací uveitid je sekundární glaukom. U chronických zánětů často vzniká katarakta nebo např. pásová dystrofie rohovky. Ta je podmíněna poklesem produkce nitrooční tekutiny, což může vést k hypotonii bulbu a následným dystrofickým změnám.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Základem lokální farmakoterapie jsou mydriatika (parasympatolytika). Rozšířením zornice zabraňují vzniku zadních synechií, vzniklé srůsty uvolňují. Navíc imoblilizují corpus ciliare, čímž snižují bolestivost.
Nejčastěji se používá 1% atropin 1× denně nebo 0,25% skopolamin 1–2× denně. Dále se mohou dát sympatomimetika (phenylefrin).
Dalším standardem jsou kortikosteroidy. Podávají se 4–5× denně formou kapek – hlavně dexametazon a prednison.
Je důležité vyléčit příčinu uveitidy – dle mikrobiologické diagnózy antivirotiky nebo antibiotiky. Doplňující symptomatickou léčbou jsou nesteroidní antiflogistika.
Intermediální uveitidy[upravit | editovat zdroj]
Intermediální uveitidy postihují řasnaté těleso, periferní část choroidey, sítnici a sklivec. Pacienti bývají mladí v pubertě, etiologie onemocnění však není zcela objasněna. V 80 % jsou oboustranné, patrně se jedná o autoimunitní vaskulitidu.
Příznaky[upravit | editovat zdroj]
Hlavním příznakem je zhoršené vidění a plovoucí zákaly v zorném poli. Nejsou přítomny bolesti, oko je klidné, bez překrvení. Průběh je často mírný a mnohaletý, může dojít ke spontánní remisi.
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
Nejčastěji vzniká komplikovaná katarakta, sekundární glaukom či pásová keratopatie. Další komplikací je cystoidní makulární edém, což je chronický edém makuly zhoršující vidění.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
U těžkých forem podáváme kortikoidy – periokulárně nebo celkově. Lokální terapie je bez efektu.
Zadní uveitidy[upravit | editovat zdroj]
Zadní uveitidy jsou charakterizovány postižením chorioidey (choroiditida), často i sítnice (chorioretinitida).
Cévnatka ani sítnice nemají senzitivní inervaci – záněty tedy nejsou provázeny bolestí. Významný subjektivní příznak je zhoršení vidění. Vyskytují se i různé „plovoucí“ zákaly či tečky před okem a výpadky zorného pole (skotomy). Oko je však klidné, bez injekce, přední komora je čirá (v opačném případě se bude jednat spíše o panuveitidu).
Sklivec bývá zakalen, při vyšetření oftalmoskopem jsou vidět známky zánětu – neostře ohraničená běložlutá ložiska, případně okolní hemoragie. Známky již proběhlého zánětu jsou ostře ohraničená bělavá ložiská a ploché jizvy s atrofickou cévnatkou.
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
Závažnou komplikací je edém makuly (diagnostikovatelný díky ztrátě červeného reflexu či fluorescenční angiografií) vedoucí k poruchám vidění. Zánět se může rozšířit i na zrakový nerv (neuritida). V neposlední řadě se obáváme i katarakty.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Malé léze v periferii nevyžadují léčbu, většinou se spontánně zhojí. Léze kolem makuly však léčbu vyžadují. Známe-li etiologii, léčíme kauzálně (aciklovir, amfotericin B, ATB...). K léčbě uveitidy na podkladě boreliózy slouží penicilin nebo tetracyklin.
Parazitárních uveitidy jsou nejčastěji toxoplasmové – k léčbě používáme pyrimetamin, sulfonamid a klindamycin.
Panuveitidy[upravit | editovat zdroj]
Panuveitidy bývají spíše exogenního původu. Nejčastěji se jedná o endoftalmitidu, vzácněji o ophthalmia sympatica. Vyskytují se také u systémových zánětů (sarkoidóza, borrelióza, syfilis, toxoplasmóza).
Endoftalmitida[upravit | editovat zdroj]
Endoftalmitida je akutní hnisavé onemocnění, nejčastěji vznikající na podkladě perforujícího poranění oka nebo při operaci. Vzácně může být i endogenní etiologie (při sepsi). Je charakterizována rychlým poklesem vidění, tupou bolestí oka, edémem víček, injekcí, hypopyonem, abscesem sklivce nebo nekrotizující chorioretinitidou.
Je nutná okamžitá terapie – subkonjuktivální aplikace očních kapek a parenterální nasazení širokospektrých antibiotik.
Sympatická oftalmie[upravit | editovat zdroj]
Sympatická oftalmie je oboustranná chronická granulomatózní panuveitida. Vzniká za několik týdnů či let po perforujícím poranění oka.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Převzato z[upravit | editovat zdroj]
- BENEŠ, Jiří. Studijní materiály [online]. ©2012. [cit. 11.1.2012]. <http://jirben2.chytrak.cz/>.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ NZIP. zánět živnatky [online]. ©2024. [cit. 22.11.2024]. <https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2554>.
- ↑ FEUERMANNOVÁ, A.. Zánětlivá onemocnění oka. Vnitřní lékařství [online]. 2007, roč. 53, vol. 5, s. 521-523, dostupné také z <https://www.prolekare.cz/casopisy/vnitrni-lekarstvi/2007-5/zanetliva-onemocneni-oka-52798>.