Námel
Námel neboli ergot jsou vřeckovýtrusé houby rodu Paličkovice (Claviceps). Tento rod obsahuje přibližně 60 druhů, které jsou rozšířené po celém světě. Paličkovice produkují velké množství alkaloidů, které jsou toxikologicky významné.
Mezi nejznámější zástupce námelu patří Paličkovice nachová (Claviceps purpurea), což je jedovatá vřeckovýtrusá houba. Podle svého názvu tato houba vytváří paličkovité útvary, které obsahují velké množství plodniček. Tvoří podhoubí v semeníku lipnicovitých rostlin a mění ho v typický tvrdý černý útvar, který se nazývá sklerocium (je viditelný prostým okem). V užším slova smyslu je právě sklerocium považováno za námel.
Paličkovice cizopasí především na lipnicovitých (tedy různých travách, žitě, ječmenu a pšenici).
Sklerocium je zdrojem až 40 alkaloidů (zastoupení se liší v závislosti na lokalitě pěstování). Jedná se o deriváty kyseliny lysergové a klavinových alkaloidů. Námel obsahuje například ergotamin a ergometrin, což jsou látky využívané v medicíně. Námelové alkaloidy jsou zodpovědné za množství epidemií ergotismu, což je právě onemocnění způsobené námelovými alkaloidy. Jedná se o otravu toxiny plísně paličkovice nachové, patří mezi mykotoxikózy. Chorobu vyvolává převážně konzumace produktů z žitné mouky, která obsahuje stopy námelu.
Ergotismus má u člověka převážně dvě formy - gangrenózní a konvulzivní. Alkaloidy z námelu působí hlavně na centrální nervový systém, na cévní soustavu a na svalový aparát. Při gangrenózní formě dochází k periferní vazokonstrikci, což může vést až k odumření periferních částí těla (například prstů), protože je narušena dodávka kyslíku a může dojít k ischémii dané části (může vzniknout i gangréna). Při konvulzivní formě se objevují neurologické příznaky. Člověk pociťuje mravenčení, dostavuje se závrať, pocity nevolnosti, bolest hlavy, bolestivé křeče svalů, polyneuropatie, halucinace, stavy zmatenosti a záchvaty. V některých případech může dojít k smrti pacienta.
Poslední velké lidské epidemie ergotismu byly hlášeny v 70. letech minulého století v Indii a pak také v Etiopii. Zvířecí ergotismus ovšem nadále přetrvává, protože dochází k náhodnému pozření námelu při spásání travin hospodářskými zvířaty. U zvířat vyvolávají otravy poruchy rozmnožování, poruchy koordinace pohybu, paralýzy, snižuje se příjem potravy a zvíře neprospívá. Nejvíce na tyto otravy trpí skot, ovce i koně.
Paličkovice nachová je však využívána i v lékařství. Podle dochovaných zdrojů se pravděpodobně jedná o nejdéle využívanou houbu v evropském lékařství. V historii se využíval například k tišení menstruačních bolestí nebo při bolestech břicha. V dnešní době je převážně využíván v porodnictví. Ergometrin a metylergometrin se využívají při léčbě poporodního krvácení. Ergotamin slouží k léčba migrén, při léčbě diabetus mellitus 2. typu a Parkinsonovy choroby.
V 20. století se začal používat také dietylamid kyseliny lysergové (LSD). Jedná se o halucinogenní látku, která byla poprvé syntetizována chemikem Albertem Hofmannem z ergotaminu. Do 60. let se využívala převážně v psychiatrii, při léčbě alkoholismu, depresím, neurózy, schizofrenie a bolestem u pacientů v posledním stadiu rakoviny. V dnešní době je LSD využíváno veřejností jako rekreační a halucinogenní droga, její výroba a distribuce je ale ve většině zemí včetně České republiky zakázaná. LSD bývá označován slangově také jako trip, což je též označení pro papírky napuštěné touto drogou. Na trhu se vyskytuje ve dvou formách - ve formě papírků (trip) a ve formě barevných pilulek. LSD se váže na serotoninové receptory v mozku, mechanismus jeho účinku však doposud nebyl zevrubně popsán. Začíná účinkovat přibližně do jedné hodiny (ale může i za 20 minut). Zpočátku se objevuje veselost, záchvaty smíchu, člověk vidí barvy jasněji a živěji. Zdrogovaný člověk má rozšířené vědomí, povznesenou náladu a napadají ho překotné myšlenky. Mezi nežádoucí účinky patří závratě, nevolnost, zvracení, zvýšená produkce slin a potu, suchost v ústech a třes. U těhotných žen může LSD vyvolat kontrakce svaloviny a potrat. Průkaz LSD je náročný, neexistuje žádný drogový test na LSD, protože účinná dávka je extrémně malá.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- PÍCHOVÁ, Námel známý i neznámý - Akademie věd ČR, z roku 2017