Nauzea
Z WikiSkript
Nauzea (nausea) neboli nevolnost je subjektivně vnímaný nepříjemný pocit, pocit na zvracení nebo nutkání na zvracení, často intenzivního charakteru. Mechanismus nauzey není přesně znám. Je koordinován z center v mozkové kůře (na rozdíl třeba od zvracení, které má centra v prodloužené míše). Zvracení se vyskytuje s nauzeou často, ale ne vždy.
Dle klinického obrazu můžeme rozlišit:
- akutní nauzeu (a zvracení) – příčinou bývá akutní infekce (především GIT, otrava potravinami), akutní pankreatitida, cholecystitida, apendicitida, reakce na lék, těhotenství, bolesti hlavy (i trauma hlavy může být příčinou akutní nauzey), diabetická ketoacidóza, atd.;
- chronickou nauzeu (a zvracení) – příčinou může být rovněž široké spektrum nemocí, například nemoci trávicího traktu (mechanická porucha traktu, poruchy motility, ale i funkční poruchy), psychiatrická onemocnění (deprese), abúzus alkoholu a návykových látek, intrakraniální procesy (nitrolební hypertenze), endokrinopatie (hyper- i hypotyreóza, Addisonova choroba), malignity, atd.
Anamnesticky je potřeba zjistit délku trvání, začátek symptomu (náhlý nebo pozvolný), závislost na příjmu potravy nebo medikaci. Dále se ptáme na jiné symptomy (zvracení, bolest břicha, průjem, zácpa, ale i bolest hlavy, diplopie, poruchy vizu).
Podrobnější informace naleznete na stránce Zvracení.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- LUKÁŠ, Karel a Aleš ŽÁK, et al. Chorobné znaky a příznaky : 76 vybraných znaků, příznaků a některých důležitých laboratorních ukazatelů v 62 kapitolách s prologem a epilogem. 1. vydání. Praha : Grada, 2010. 520 s. s. 217−223. ISBN 978-80-247-2764-6.