Dietoterapie
Úvod[upravit | editovat zdroj]
Dietoterapie neboli léčba dietou je významnou součástí léčby. Historicky byla léčba dietou dokonce jedním z nejvýznamnějších léčebných postupů. Zejména v dobách, kdy byla medicína jen spekulativní a empirickou vědou, byla dietní léčba součástí každého terapeutického doporučení. Část efektu takové léčby byla jistě typickým placebo efektem. Farmakoterapie minulosti však měla také principy často velmi pochybné. Právě dietní postupy a úsilí o změnu životního stylu byly pravděpodobně v historii medicíny nejvíce efektivní v léčbě i prevenci většiny nemocí.
Dnes je postavení dietologie jiné. Nemoci léčíme mnoha moderními léčebnými postupy, především farmakoterapií či chirurgicky. Význam diety v léčbě a prevenci nemocí se postupně mění. Onemocnění je tak možno z tohoto hlediska rozdělit na 3 skupiny:
- nemoci, kde má dieta stále zásadní význam a onemocnění bez dietní edukace léčit nelze;
- nemoci, kde dieta je stále v léčbě důležitá, ale jejího významu ubývá;
- nemoci, kde dietní léčba svůj význam ztratila a je snad jen doplňková.
ad 1.[upravit | editovat zdroj]
Do první skupiny, kde bez diety nemoc prakticky léčit nelze, patří např. léčba obezity, cukrovky, podvýživy, nemocí pankreatu, celiakie, fenylketonurie, potravinových alergií, laktázové insuficience, střevních zánětů idiopatických i infekčních, pooperačních stavů po výkonech na trávicím traktu. Samostatnou oblastí je pak enterální výživa, jejíž význam výrazně stoupá a omezuje v nemocnicích léčbu parenterální. Tato a další problematika klinické výživy prováděné sondou či parenterálně stojí částečně již mimo klasickou dietologii.
Do skupiny dietních postupů, které jsou pro medicínu zásadní, patří stále i preventivní dietní postupy bránící vzniku aterosklerózy a eliminace nádory vyvolávajících vlivů v dietě. Významná jsou i dietní opatření doporučovaná těhotným a při výživě dětí.
ad 2.[upravit | editovat zdroj]
Do skupiny onemocnění, kde význam diety významně poklesl, patří však stále mezi léčebná opatření, spadá např. léčba dny, hypertenze, dyslipoproteinemií, otoků, nedostatku železa a vápníku, dieta u ledvinných onemocnění, dieta u onemocnění žaludku, žlučníku i jater a léčba avitaminóz. U těchto skupin nemocí umíme často zasáhnout efektivněji jinou léčbou. Lze podávat účinnou farmakoterapii, resp. suplementaci chybějících faktorů v lékové formě.
ad 3.[upravit | editovat zdroj]
Dietologie ztratila význam v léčbě neurologických onemocnění, např. u epilepsie, neexistují dostatečné důkazy o jejím efektu o pokročilých stadií maligních onemocnění a ztratila na významu dietní opatření u autoimunitních onemocnění. Velmi sporná jsou dietní opatření u onemocnění kloubních a pohybových.
Dietní systém[upravit | editovat zdroj]
Život je dlouhý a pobyt v nemocnici většinou krátký. Dietní systémy nemocnic mají tedy význam zejména výchovný. Nemocný se naučí se svou nemocí žít. Význam ambulantní edukace a diskuse nad konkrétním jídelníčkem nemocného s nutričním terapeutem v diabetologické, obezitologické, gastroenterologické poradně či u praktického lékaře má větší smysl. Dietní systém nemocnic je však i součástí léčby řady nemocí zejména v období kolem operace. Systém se v minulosti mnohokrát měnil s rozvojem poznatků o výživě. Dietní systém dnes není závazný a je používán pouze jako doporučení. Dietní léčba v nemocnicích se týká nejen diet, ale i výživy do sondy, parenterální výživy infuzní i tzv. sipping (popíjení) nutričních přípravků.
Nemocnice musí zajistit nejen technologickou přípravu diety, ale i její distribuci a odborný kontakt s nemocným. I v rámci diet by měl být nemocnému po konzultaci s nutričním terapeutem (dříve dietní sestrou) umožněn výběr jídel.
Značení diet je dnes obvykle následující[upravit | editovat zdroj]
- Dieta NPO (N) – Nic Per Os (Nic) - Nemocný bude o hladu
- Dieta 0S – čajová – čaj neslazený nebo slazený; u nemocných s nemožností příjmu per os.
- Dieta 2 – šetřící; u nemocných s poruchami trávicího traktu, u nemocných ve stresových a zátěžových stavech, např. při akutním cévním onemocnění.
- Dieta 3 – základní, racionální strava; u dospělých pacientů a starších dětí, kteří nevyžadují dietní omezení.
- Dieta 4S – s vyloučením volného tuku; u nemocných s akutním zánětem slinivky břišní a záněty žlučníku v období převodu na příjem ústy.
- Dieta 4 – s omezením tuku; u chronických onemocnění jater, slinivky a žlučníku, obvykle po převodu z přísnější 4S.
- Dieta 5 - bezezbytková - při onemocnění dolní části GIT
- Dieta 6 – nízkobílkovinná; u nemocných s chronickým selháváním ledvin.
- Dieta 8 – redukční; u nemocných s obezitou nevyžadujících šetřící úpravu diety, u nemocných s hyperlipoproteinemií, u obézních diabetiků 1. a 2. typu, obvykle obsahuje stále přes 5 000kJ na den a je tedy poměrně málo přísná.
- Dieta 9 – diabetická; u nemocných s DM 1. typu a u diabetiků 2. typu bez potřeby redukovat.
- Dieta 9S – diabetická šetřící; diabetická varianta šetřící diety.
- Dieta 10 – neslaná; obvykle již není součástí dietního systému, neboť všechny diety se primárně připravují bez příměsi soli a dle potřeby se dosolují.
- Dieta 11 – výživná; u nemocných s vyšší energetickou potřebou a snahou o vzestup hmotnosti.
- Dieta 12 – batolecí; u dětí od 1,5–3 let věku.
- Dieta 13 – dětská; u dětí od 3–15 let.
- Dieta BLP - bezlepková; u nemocných, kteří trpí nesnášenlivostí lepku (celiakie).
- Dieta dialyzační s nízkým obsahem fosforu; u nemocných léčených hemodialýzou, peritoneální dialýzou.
Obvykle dnes existují i vegetariánské varianty diet.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Diabetická dieta • Diabetické potraviny
- Antisklerotická dieta • Dieta při dyslipidemii • Dieta při obezitě
- Dieta při onemocnění střev • Dieta při onemocnění jícnu a žaludku • Dieta při onemocnění žlučníku a slinivky • Dieta při jaterním onemocnění
- Dieta při hypotenzi a hypertenzi
- Dieta a imunita
- Diety v gynekologii a porodnictví • Diety v nefrologii • Diety v onkologii • Diety v neurologii • Diety v psychiatrii
- Dieta při osteoporóze • Dieta při kloubním onemocnění
- Dieta při otocích
- Podvýživa (1. LF UK, NT) • Vegetariánství (1. LF UK, NT)
- Vitaminy v dietě • Prvky v dietě
- Zuby a dieta
- Intolerance jídla
- Vědecké a politické problémy v dietologii
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- SVAČINA, Štěpán. Dietologie a klinická výživa [online]. [cit. 2012-03-10]. <https://el.lf1.cuni.cz/p66466615/>.