Imunokompetentní buňky: Porovnání verzí
m (typo, pravopis) |
m (napřímení DNA) |
||
Řádek 68: | Řádek 68: | ||
===Aktivace lymfocytů=== | ===Aktivace lymfocytů=== | ||
*Vazba antigenu s [[Genetika Ig, B a T receptorů|receptorem]] na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni [[DNA]]. | *Vazba antigenu s [[Genetika Ig, B a T receptorů|receptorem]] na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni [[DNA (nukleová kyselina)|DNA]]. | ||
*Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. ''IL-2R'', receptory pro ''IL-3'' na B buňkách,…). | *Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. ''IL-2R'', receptory pro ''IL-3'' na B buňkách,…). | ||
*Lymfocyty se dostávají z ''G0'' do ''S'' fáze [[buněčný cyklus|buněčného cyklu]] a přeměňují se v lymfoblasty. | *Lymfocyty se dostávají z ''G0'' do ''S'' fáze [[buněčný cyklus|buněčného cyklu]] a přeměňují se v lymfoblasty. |
Verze z 27. 5. 2010, 16:58
Imunokompetentní buňky zprostředkovávají imunitní odpověď. Rozlišujeme dvě skupiny:
- buňky nespecifické imunity – granulocyty a makrofágy;
- buňky specifické imunity – T- a B-lymfocyty.
Vznikají z pluripotentní kmenové buňky kostní dřeně. Po aktivaci mají schopnost produkovat tzv. cytokiny, které zajišťují mezibuněčnou signalizaci a tím kooperaci imunokompetentních buněk. Na povrchu imunokompetentních buněk je vytvářeno množství různých molekul se signálními a receptorovými vlastnostmi. Některé jsou společné několika buněčným populacím, jiné jsou typické pouze pro jednu linii buněk. Mohou být, jako tzv. markery, využity k rozlišení buněčných populací.
Buňky nespecifické imunity
Patří sem neutrofilní granulocyty, eosinofilní granulocyty, bazofilní granulocyty a makrofágy (v krvi označované jako monocyty). Jejich hlavní funkce je zahájení nespecifické imunitní odpovědi. Na ničení antigenů se podílí nejvíce fagocytózou a aktivací specifické imunitní odpovědi. Mohou snadno migrovat z krve do tkání na podkladě chemotaxe, kde se účastní obranné reakce (např. zánětlivého procesu).
Komplement
- Komplement je nebuněčná složka imunity, ale má velký význam.
- Je to skupina proteinů krevního séra, které se váží na komplex antigen-protilátka.
- Posiluje destrukci celulárních antigenů fagocyty (opsonizace) nebo může mít sám destrukční vlivy (např. narušení membrán).
Monocyty a makrofágy
- Monocyty jsou velké buňky, neobsahují výrazně se barvící granula a jejich jádro není segmentované. V případě potřeby se mohou dělit.
- Monocyt je buňka kolující v krvi, makrofág je tatáž buňka, ale v tkáni.
- Makrofágy se uplatňují ve stimulační, jako APCs (antigen prezentující buňky), i v konečné fázi imunitní reakce, kde odstraňují následky napadení (poškozené tkáně, buňky, metabolity, komplexy antigen-protilátka, atd.).
- Obsahují velké množství cytoplazmatických lyzosomů, které hrají významnou roli jak při intracelulární likvidaci mikrobů, toxinů a odpadů, tak i při přípravě antigenu pro buňky specifické imunity.
- Na plazmatické membráně mají výbavu receptorů, která jim umožňuje kontakt s mikroorganismem a spolupráci s lymfocyty. K nejdůležitějším patří:
- receptory pro vazbu na povrchové sacharidy mikroorganismů;
- receptory Fc – které vychytávají protilátky, které se pojily s antigenem (komplex antigen-protilátka);
- receptory C1 a C3 – reakce na složky komplementu;
- receptory pro cytokiny – komunikace buněk imunitního systému;
- antigeny II.třídy HLA (MHC) – kooperace s T-lymfocyty, umožňují předkládat antigen.
APCs
- Antigen presentig cells (APCs – Antigen prezentující buňky) jsou všechny buňky, které jsou schopné zpracovat antigen a předložit jeho epitopy (antigenní determinanty) T-lymfocytům.
- K tomu jsou nezbytně nutné molekuly HLA II. třídy.
- Mezi APCs se řadí makrofágy, dendritické buňky, někdy i buňky endotelu.
Neutofily
Neutrofilní granulocyty neboli neutrofily, polymorfonukleární leukocyty či mikrofágy jsou bílé krvinky, které se společně s eozinofily a bazofily řadí mezi granulocyty[1].
Význam v protiinfekční obraně spočívá v obraně proti extracelulárním bakteriím. Neutrofily jsou schopny vykonávat efektorové funkce ihned, bez signálů od jiných buněk.
Tvoří 60–70 % leukocytů periferní krve. 6–12 hodin se vyskytují v krevním oběhu a 4–5 dní ve tkáni. Pouze 7 % z celkového počtu se nachází v periferní krvi, 93 % nalezneme v kostní dřeni (mění se vlivem zánětlivých cytokinů a bakteriálních produktů). Hlavní chemotaktickou látkou je chemokin IL-8.
Funkce
Hlavní funkcí neutrofilů je fagocytóza. Jejich azurofilní granula obsahují mnoho lytických enzymů. Při zabíjení mikrobů mohou, za dostatečného přísunu energie, vyvolat tzv. oxidační vzplanutí. Zároveň secernují látky, které vedou k rozvoji zánětlivé odpovědi.
Neutrofily se nemohou dělit ani doplňovat svou granulární výbavu. Aktivované neutrofily po provedení svých funkcí umírají a stávají se součástí zánětlivého ložiska. Odumřelé neutrofily vytvářejí hnis.
Kromě fagocytózy neutrofily také tvoří extracelulární sítě – NETy (Neutrophil Extracellular Traps). Neutrofilní granulocyty odumírají jiným způsobem než nekrózou a apoptózou – tento proces se nazývá NETóza (nazývaná též jako suicidální NETóza). Působením cízorodých patogenů anebo také krystalů cholesterolu a urátů jsou indukovany změny uvnitř neutrofilu: ztráta uspořádání heterochromatinu, narušení segmentace jádra, dezintegrace jaderného obalu, rozpad mitochondrií. Karyoplasma a cytoplasma se mísí, buněčná membrána práská a do ECT se uvolňují součástí budoucí sítě. Po rozprostření uvolněné z buňky směsi vznikne NET, která představuje tenká vlákna pocházející z jaderného chromatinu s granulárními a cytoplasmatickými enzymy neutrofilu. Tato komplexní sít' slouží zejména k zachycení a imobilizaci mikroorganismů, asocijuje s antimikrobiálními peptidy a napomáhá eliminaci bakterií. NETy se podílejí jak na fyziologickém, tak i na patologickém zánětu a mohou způsobit alteraci pokud bude narušena regulace jejich tvorby. Patologické důsledky NETózy jsou například zánětlivé změny při rozvoji aterosklerózy, rozvoj plicních onemocnění (např. CHOPN) a autoimunních poruch (zejména lupus erythematodes).
Neutrofily nepatří mezi APCs!
Vývojová řada
Myelodidní progenitorová buňka kostní dřeně → myeloidní prekurzor → neutrofilní myelocyt a metamyelocyt → neutrofil (tyčka).
Progenitorová buňka, nejen neutrofilů, má adhezivní molekulu CD34. V malém počtu se nachází ve dřeni po celý život.
Jejich jádro je tvořeno 2–5 laloky, počet laloků se zvyšuje se stářím buňky (nejmladší formy neutrofilů nemají jádro segmentováno, a proto se označují jako tyče). V cytoplazmě neutrofilů jsou drobná, světle růžová granula. Jejich hlavní role spočívá ve fagocytóze. [1]
- Neutrofily nemají schopnost se dále dělit.
Eozinofily
- Buňky, jejichž granula se výrazně barví eozinem (červeně) a jádro má bilobulární tvar (brýle).
- Eozinofily se nemohou dále dělit.
- Jejich hlavní funkce je obrana proti parazitům. V případě aktivace se eozinofily degranulují a látky, obsažené v granulech, mohou působit dvěmi cestami:
- přímé zničení parazita;
- obalení patrazita – pokud selžou ničivé účinky, stimulují látky okolní fibroblasty k proliferaci, a tak zabalí parazita do vazivového pouzdra.
- Eozinofily se pravděpodobně účastní alergických reakcí.
Bazofily
- Granula bazofilů se barví bazickými barvivy (hematoxylin). Obsahují především histamin a heparin. Reagují na aktivitu eozinofilů.
- Bazofily se taktéž podílejí na alergických reakcích.
Mastocyty
- Žírné buňky (mastocyty) jsou pravděpodobně bazofilní buňky, které vycestovaly do tkání.
Buňky specifické imunity
Jená se pouze o lymfocyty. Poslední dobou se vedou polemiky, zda by B-lymfocyty neměly být zařazeny do nespecifické imunity, protože jejich receptory se v průběhu života buňky mohou měnit.
Lymfocyty
- Tvoří heterogenní skupinu buněk (liší se velikostí a morfologií) a ze všech krevních leukocytů tvoří asi 20–45 %.
- Jsou to nevelké (8–14 μm), kulaté buňky s velkým jádrem a tenkou vrstvou cytoplasmy; jejich morfologie se může se zráním lymfocytu výrazně měnit. *Morfologicky rozlišujeme několik typů lymfocytů podle jejich velikosti (malé, střední, vleké).
- Podle složení biomembrány a podle funkce rozlišujeme dva druhy lymfocytů:
- T-ymfocyty – málo receptorů, vývoj v thymu, zahajují specifickou imunitní odpověď a účastní se bunečné imunity;
- B-lymfocyty – mnoho receptorů, výboj v kostní dřeni, maturace v plazmatické buňky (látková imunita).
T-lymfocyty
T-lymfocyty (T-ly) jsou buňky bílé krevní řady, které jsou součástí imunitního systému. T-lymfocyty se vyvíjejí z prekurzorů v thymu. Ty do brzlíku vcestovaly z krvetvorných tkání (především z kostní dřeně) během prenatálního vývoje.
V thymu probíhá selekce nezralých T-ly. Buňky retikulárního epitelu předkládají nezralým lymfocytům antigeny. Přežití T-ly záleží na jejich schopnosti rozeznávat HLA vlastního těla. Nereagující nebo příliš agresivní buňky jsou zničeny (asi 95 %). Ostatní vstupují do krve. Krví jsou dopraveny do sekundárních lymfatických orgánů, kde se setkávají se svými specifickými antigeny. Tím dochází k jejich aktivaci a následnému rozvoji zánětu.
Specificita T-ly je dána vývojem jejich TcR (T-celulárních receptorů). Ty ovšem samy k aktivaci (přenosu signálu) lymfocytu nestačí, nezbytný je membránový komplex TcR a CD-3.
Po ukončení imunitní reakce kolují lymfocyty mezi krví a sekundárními lymfatickými tkáněmi a v klidové formě čekají na další setkání s antigenem.
Podle funkce jednotlivých T-lymfocytů a podle CD znaků, které se vyskytují na jejich povrchu, rozlišujeme tyto základní skupiny T-lymfocytů:
Helperské (pomocné), TH-lymfocyty
CD4+, produkují mnohé cytokiny. Reagují na antigeny předkládané na APCs v souvislosti s HLA II. třídy. Zahajují specifickou imunitní odpověď. Podle arsenálu cytokinů, které produkují, rozlišujeme:
- T1: podporují cytotoxickou a buněčnou část imunity (makrofágy, TCyt-Ly).
- T2: podporují protilátkovou odpověď (B-lymfocyty, tvorba protilátek).
Jsou cílem HIV.
Cytotoxické, TCyt-lymfocyty
CD8+, schopné donutit buňku k apoptóze, popřípadě ji přímo zničí za pomoci cytotoxických mechanismů. Reagují na HLA I. třídy. Kontrolují stav buněk v organismu (protinádorová imunita).
Supresorové TSup-lymfocyty
Nejednotná skupina T-lymfocytů, v průběhu zánětu se pravděpodobně vyvíjejí z helperských T-ly, proto jsou někdy označovány jako TH3(r) subset. Nemají typický CD znak, některé jsou CD-4+ a CD-8+, jiné nesou jen jeden, nebo ani jeden z těchto znaků. Jejich hlavním úkolem je moderovat a tlumit průběh imunitní reakce. K tomu jim slouží interleukiny IL-10 a částečně i IL-4. Reparaci tkáně a stimulaci fibroblastů pak urychlují pomocí TGF-β (transformační růstový faktor).
Natural killers, NK
Hlavní část cytotoxické buněčné imunity. Jsou schopni ničit i bez předchozího setkání s antigenem (to se uplatňuje u novorozenců). Ač se jedná o lymfocyty, jsou řazeny do přirozené imunity. Nenesou CD-3 znak. Morfologicky se jedná o velké lymfocyty (12–14 μm).
B-lymfocyty
B-lymfocyty představují základní buňky protilátkové imunity.
Vznikají v kostní dřeni, kde i dozrávají. Při jejich vývoji dochází pozitivní i negativní selekci (jako u T-ly). Jejich maturace probíhá po setkání s antigenem v sekundárních lymfatických orgánech. Konečným diferenciačním stadiem B-lymfocytů jsou plazmatické buňky produkující protilátky proti bílkovinným a glykoproteinovým antigenům a toxinům.
- Vývojová řada
- Pluripotentní kmenová buňka → lymfoidní progenitor → B-lymfocyty → plazmocyty (plazmatické buňky) produkující imunoglobuliny a paměťové buňky.
Receptorem B-lymfocytů je BcR (B-celulární receptor). Skládá se z vlastního povrchového imunoglobulinu (IgM, IgD) a asociovaných signalizačních molekul.[2] Monomer IgM je zakotvený do membrány svým Fc-fragmentem, který je odlišný od normálního Fc (je delší, obsahuje komponentu, která ho drží v membráně). Další antigenní struktury jsou CD-19, CD-20 (typické pro zralé B-lymfocyty), CD-10 (pouze v určité fázi nezralých buněk, u některých leukemických linií).
Některé B-lymfocyty se po setkání s antigenem a klonální proliferaci mění v paměťové B-ly. Ty jsou součástí imunitní paměti. Jsou zodpovědné za výrazné urychlení sekundární imunitní odpovědi při opakovaném setkání s antigenem (význam pro očkování).
Aktivace lymfocytů
- Vazba antigenu s receptorem na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni DNA.
- Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. IL-2R, receptory pro IL-3 na B buňkách,…).
- Lymfocyty se dostávají z G0 do S fáze buněčného cyklu a přeměňují se v lymfoblasty.
- Dochází k jejich proliferaci a zrání v terminálně diferencované efektorové buňky.
- Část z nich se přemění na paměťové buňky, které osidlují oblasti lymfatických tkání a jsou připravené odpovídat na opakovaný vstup stejného antigenu. *Stimulem pro aktivaci lymfocytů může být:
- vazba specifických antigenů – monoklonální, na antigen odpoví jen jeden klon (T-Ly);
- vazba nespecifických antigenů – polyklonální, k vazbě nejsou potřebné specifické receptory (B-Ly).
Průběh imunitní reakce
- Antigen vstoupí do těla.
- Okamžitě je napaden protilátkami, které aktivují komplement.
- Opsonizovaný antigen je fagocytován APCs.
zpracovaný antigen je spolu s HLA II. třídy vystaven na povrch buňky.
- T-LyH reaguje s HLA II. třídy a začne produkovat interleukiny.
- Interleukiny aktivují ostatní skupiny T-Ly a B-Ly.
- B-Ly, které mají receptory pro daný antigen, se začnou dělit a maturovat v plazmatické buňky.
- Plazmatické buňky produkují protilátky a spolu s T-Ly zničí antigen.
- Po ukončení reakce se některé maturované T- i B-lymfocyty přemění na tzv. paměťové buňky, které čekají na další setkání s antigenem, který zaháji imunitní reakci.
- Specifická imunita je velmi důležitá, bez ní je imunitní reakce neefektivní, což se projevuje při jejím selhání (AIDS).
Odkazy
Související články
- Fagocytóza
- Makrofágy
- Nespecifická imunita
- Specifická imunita
- Genetika Ig, B a T receptorů
- HLA systém
Zdroj
ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK [online]. [cit. 11. 2. 2010]. <http://www.stefajir.cz>.
Použitá literatura
HOŘEJŠÍ, Václav a Jiřina BARTŮŇKOVÁ. Základy imunologie. 3. vydání. Praha : Triton, 2008. 280 s. ISBN 80-7254-686-4.
WIKIPEDIE. B-lymfocyt [online]. ©2008. Poslední revize 2009, [cit. 2010-01-12]. <http://cs.wikipedia.org/wiki/B-lymfocyt>.
- ↑ Skočit nahoru k: a b ŠVÍGLEROVÁ, Jitka. Neutrofilní granulocyty [online]. Poslední revize 2009-02-18, [cit. 2010-11-12]. <https://web.archive.org/web/20160306065550/http://wiki.lfp-studium.cz/index.php/Neutrofilní_granulocyty>.
- ↑ HOŘEJŠÍ, Václav a Jiřina BARTŮŇKOVÁ, et al. Základy imunologie. 4. vydání. Praha : Triton, 2009. 0 s. s. 61. ISBN 978-80-7387-280-9.