Imunokompetentní buňky: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (typo, pravopis)
m (napřímení DNA)
Řádek 68: Řádek 68:


===Aktivace lymfocytů===  
===Aktivace lymfocytů===  
*Vazba antigenu s [[Genetika Ig, B a T receptorů|receptorem]] na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni [[DNA]].  
*Vazba antigenu s [[Genetika Ig, B a T receptorů|receptorem]] na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni [[DNA (nukleová kyselina)|DNA]].  
*Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. ''IL-2R'', receptory pro ''IL-3'' na B buňkách,…).  
*Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. ''IL-2R'', receptory pro ''IL-3'' na B buňkách,…).  
*Lymfocyty se dostávají z ''G0'' do ''S'' fáze [[buněčný cyklus|buněčného cyklu]] a přeměňují se v lymfoblasty.  
*Lymfocyty se dostávají z ''G0'' do ''S'' fáze [[buněčný cyklus|buněčného cyklu]] a přeměňují se v lymfoblasty.  

Verze z 27. 5. 2010, 16:58

Imunokompetentní buňky zprostředkovávají imunitní odpověď. Rozlišujeme dvě skupiny:

  • buňky nespecifické imunity – granulocyty a makrofágy;
  • buňky specifické imunity – T- a B-lymfocyty.

Vznikají z pluripotentní kmenové buňky kostní dřeně. Po aktivaci mají schopnost produkovat tzv. cytokiny, které zajišťují mezibuněčnou signalizaci a tím kooperaci imunokompetentních buněk. Na povrchu imunokompetentních buněk je vytvářeno množství různých molekul se signálními a receptorovými vlastnostmi. Některé jsou společné několika buněčným populacím, jiné jsou typické pouze pro jednu linii buněk. Mohou být, jako tzv. markery, využity k rozlišení buněčných populací.

Buňky nespecifické imunity

Patří sem neutrofilní granulocyty, eosinofilní granulocyty, bazofilní granulocyty a makrofágy (v krvi označované jako monocyty). Jejich hlavní funkce je zahájení nespecifické imunitní odpovědi. Na ničení antigenů se podílí nejvíce fagocytózou a aktivací specifické imunitní odpovědi. Mohou snadno migrovat z krve do tkání na podkladě chemotaxe, kde se účastní obranné reakce (např. zánětlivého procesu).

Komplement

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Komplement.
  • Komplement je nebuněčná složka imunity, ale má velký význam.
  • Je to skupina proteinů krevního séra, které se váží na komplex antigen-protilátka.
  • Posiluje destrukci celulárních antigenů fagocyty (opsonizace) nebo může mít sám destrukční vlivy (např. narušení membrán).

Monocyty a makrofágy

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Makrofágy.
  • Monocyty jsou velké buňky, neobsahují výrazně se barvící granula a jejich jádro není segmentované. V případě potřeby se mohou dělit.
  • Monocyt je buňka kolující v krvi, makrofág je tatáž buňka, ale v tkáni.
  • Makrofágy se uplatňují ve stimulační, jako APCs (antigen prezentující buňky), i v konečné fázi imunitní reakce, kde odstraňují následky napadení (poškozené tkáně, buňky, metabolity, komplexy antigen-protilátka, atd.).
  • Obsahují velké množství cytoplazmatických lyzosomů, které hrají významnou roli jak při intracelulární likvidaci mikrobů, toxinů a odpadů, tak i při přípravě antigenu pro buňky specifické imunity.
  • Na plazmatické membráně mají výbavu receptorů, která jim umožňuje kontakt s mikroorganismem a spolupráci s lymfocyty. K nejdůležitějším patří:
    • receptory pro vazbu na povrchové sacharidy mikroorganismů;
    • receptory Fc – které vychytávají protilátky, které se pojily s antigenem (komplex antigen-protilátka);
    • receptory C1 a C3 – reakce na složky komplementu;
    • receptory pro cytokiny – komunikace buněk imunitního systému;
    • antigeny II.třídy HLA (MHC) – kooperace s T-lymfocyty, umožňují předkládat antigen.

APCs

  • Antigen presentig cells (APCs – Antigen prezentující buňky) jsou všechny buňky, které jsou schopné zpracovat antigen a předložit jeho epitopy (antigenní determinanty) T-lymfocytům.
  • K tomu jsou nezbytně nutné molekuly HLA II. třídy.
  • Mezi APCs se řadí makrofágy, dendritické buňky, někdy i buňky endotelu.

Neutofily

Neutrofil
Neutrofilní granulocyt v May-Grünwald-Giemsa-Romanowskiho barvení

Neutrofilní granulocyty neboli neutrofily, polymorfonukleární leukocyty či mikrofágy jsou bílé krvinky, které se společně s eozinofily a bazofily řadí mezi granulocyty[1].

Význam v protiinfekční obraně spočívá v obraně proti extracelulárním bakteriím. Neutrofily jsou schopny vykonávat efektorové funkce ihned, bez signálů od jiných buněk.

Tvoří 60–70 % leukocytů periferní krve. 6–12 hodin se vyskytují v krevním oběhu a 4–5 dní ve tkáni. Pouze 7 % z celkového počtu se nachází v periferní krvi, 93 % nalezneme v kostní dřeni (mění se vlivem zánětlivých cytokinů a bakteriálních produktů). Hlavní chemotaktickou látkou je chemokin IL-8.

Funkce

Hlavní funkcí neutrofilů je fagocytóza. Jejich azurofilní granula obsahují mnoho lytických enzymů. Při zabíjení mikrobů mohou, za dostatečného přísunu energie, vyvolat tzv. oxidační vzplanutí. Zároveň secernují látky, které vedou k rozvoji zánětlivé odpovědi.

Neutrofily se nemohou dělit ani doplňovat svou granulární výbavu. Aktivované neutrofily po provedení svých funkcí umírají a stávají se součástí zánětlivého ložiska. Odumřelé neutrofily vytvářejí hnis.

Kromě fagocytózy neutrofily také tvoří extracelulární sítě – NETy (Neutrophil Extracellular Traps). Neutrofilní granulocyty odumírají jiným způsobem než nekrózou a apoptózou – tento proces se nazývá NETóza (nazývaná též jako suicidální NETóza). Působením cízorodých patogenů anebo také krystalů cholesterolu a urátů jsou indukovany změny uvnitř neutrofilu: ztráta uspořádání heterochromatinu, narušení segmentace jádra, dezintegrace jaderného obalu, rozpad mitochondrií. Karyoplasma a cytoplasma se mísí, buněčná membrána práská a do ECT se uvolňují součástí budoucí sítě. Po rozprostření uvolněné z buňky směsi vznikne NET, která představuje tenká vlákna pocházející z jaderného chromatinu s granulárními a cytoplasmatickými enzymy neutrofilu. Tato komplexní sít' slouží zejména k zachycení a imobilizaci mikroorganismů, asocijuje s antimikrobiálními peptidy a napomáhá eliminaci bakterií. NETy se podílejí jak na fyziologickém, tak i na patologickém zánětu a mohou způsobit alteraci pokud bude narušena regulace jejich tvorby. Patologické důsledky NETózy jsou například zánětlivé změny při rozvoji aterosklerózy, rozvoj plicních onemocnění (např. CHOPN) a autoimunních poruch (zejména lupus erythematodes).

Neutrofily nepatří mezi APCs!

Vývojová řada

Myelodidní progenitorová buňka kostní dřeněmyeloidní prekurzorneutrofilní myelocyt a metamyelocytneutrofil (tyčka).

Progenitorová buňka, nejen neutrofilů, má adhezivní molekulu CD34. V malém počtu se nachází ve dřeni po celý život.

Jejich jádro je tvořeno 2–5 laloky, počet laloků se zvyšuje se stářím buňky (nejmladší formy neutrofilů nemají jádro segmentováno, a proto se označují jako tyče). V cytoplazmě neutrofilů jsou drobná, světle růžová granula. Jejich hlavní role spočívá ve fagocytóze. [1]

  • Neutrofily nemají schopnost se dále dělit.

Eozinofily

  • Buňky, jejichž granula se výrazně barví eozinem (červeně) a jádro má bilobulární tvar (brýle).
  • Eozinofily se nemohou dále dělit.
  • Jejich hlavní funkce je obrana proti parazitům. V případě aktivace se eozinofily degranulují a látky, obsažené v granulech, mohou působit dvěmi cestami:
    1. přímé zničení parazita;
    2. obalení patrazita – pokud selžou ničivé účinky, stimulují látky okolní fibroblasty k proliferaci, a tak zabalí parazita do vazivového pouzdra.
  • Eozinofily se pravděpodobně účastní alergických reakcí.

Bazofily

  • Granula bazofilů se barví bazickými barvivy (hematoxylin). Obsahují především histamin a heparin. Reagují na aktivitu eozinofilů.
  • Bazofily se taktéž podílejí na alergických reakcích.

Mastocyty

  • Žírné buňky (mastocyty) jsou pravděpodobně bazofilní buňky, které vycestovaly do tkání.

Buňky specifické imunity

Jená se pouze o lymfocyty. Poslední dobou se vedou polemiky, zda by B-lymfocyty neměly být zařazeny do nespecifické imunity, protože jejich receptory se v průběhu života buňky mohou měnit.

Lymfocyty

  • Tvoří heterogenní skupinu buněk (liší se velikostí a morfologií) a ze všech krevních leukocytů tvoří asi 20–45 %.
  • Jsou to nevelké (8–14 μm), kulaté buňky s velkým jádrem a tenkou vrstvou cytoplasmy; jejich morfologie se může se zráním lymfocytu výrazně měnit. *Morfologicky rozlišujeme několik typů lymfocytů podle jejich velikosti (malé, střední, vleké).
  • Podle složení biomembrány a podle funkce rozlišujeme dva druhy lymfocytů:
    1. T-ymfocyty – málo receptorů, vývoj v thymu, zahajují specifickou imunitní odpověď a účastní se bunečné imunity;
    2. B-lymfocyty – mnoho receptorů, výboj v kostní dřeni, maturace v plazmatické buňky (látková imunita).

T-lymfocyty

T-lymfocyty (T-ly) jsou buňky bílé krevní řady, které jsou součástí imunitního systému. T-lymfocyty se vyvíjejí z prekurzorů v thymu. Ty do brzlíku vcestovaly z krvetvorných tkání (především z kostní dřeně) během prenatálního vývoje.

Cytokinové interakce mezi buňkami imunitního systému

V thymu probíhá selekce nezralých T-ly. Buňky retikulárního epitelu předkládají nezralým lymfocytům antigeny. Přežití T-ly záleží na jejich schopnosti rozeznávat HLA vlastního těla. Nereagující nebo příliš agresivní buňky jsou zničeny (asi 95 %). Ostatní vstupují do krve. Krví jsou dopraveny do sekundárních lymfatických orgánů, kde se setkávají se svými specifickými antigeny. Tím dochází k jejich aktivaci a následnému rozvoji zánětu.

Specificita T-ly je dána vývojem jejich TcR (T-celulárních receptorů). Ty ovšem samy k aktivaci (přenosu signálu) lymfocytu nestačí, nezbytný je membránový komplex TcR a CD-3.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Genetika Ig, B a T receptorů.

Po ukončení imunitní reakce kolují lymfocyty mezi krví a sekundárními lymfatickými tkáněmi a v klidové formě čekají na další setkání s antigenem.

Podle funkce jednotlivých T-lymfocytů a podle CD znaků, které se vyskytují na jejich povrchu, rozlišujeme tyto základní skupiny T-lymfocytů:

Helperské (pomocné), TH-lymfocyty

CD4+, produkují mnohé cytokiny. Reagují na antigeny předkládané na APCs v souvislosti s HLA II. třídy. Zahajují specifickou imunitní odpověď. Podle arsenálu cytokinů, které produkují, rozlišujeme:

Jsou cílem HIV.

Cytotoxické, TCyt-lymfocyty

CD8+, schopné donutit buňku k apoptóze, popřípadě ji přímo zničí za pomoci cytotoxických mechanismů. Reagují na HLA I. třídy. Kontrolují stav buněk v organismu (protinádorová imunita).

Supresorové TSup-lymfocyty

Nejednotná skupina T-lymfocytů, v průběhu zánětu se pravděpodobně vyvíjejí z helperských T-ly, proto jsou někdy označovány jako TH3(r) subset. Nemají typický CD znak, některé jsou CD-4+ a CD-8+, jiné nesou jen jeden, nebo ani jeden z těchto znaků. Jejich hlavním úkolem je moderovat a tlumit průběh imunitní reakce. K tomu jim slouží interleukiny IL-10 a částečně i IL-4. Reparaci tkáně a stimulaci fibroblastů pak urychlují pomocí TGF-β (transformační růstový faktor).

Natural killers, NK

Hlavní část cytotoxické buněčné imunity. Jsou schopni ničit i bez předchozího setkání s antigenem (to se uplatňuje u novorozenců). Ač se jedná o lymfocyty, jsou řazeny do přirozené imunity. Nenesou CD-3 znak. Morfologicky se jedná o velké lymfocyty (12–14 μm).

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce NK buňky.

B-lymfocyty

Plazmatická buňka
Lymfocyt v ELMI

B-lymfocyty představují základní buňky protilátkové imunity.

Vznikají v kostní dřeni, kde i dozrávají. Při jejich vývoji dochází pozitivní i negativní selekci (jako u T-ly). Jejich maturace probíhá po setkání s antigenem v sekundárních lymfatických orgánech. Konečným diferenciačním stadiem B-lymfocytů jsou plazmatické buňky produkující protilátky proti bílkovinným a glykoproteinovým antigenům a toxinům.

Vývojová řada
Pluripotentní kmenová buňka → lymfoidní progenitor → B-lymfocyty → plazmocyty (plazmatické buňky) produkující imunoglobuliny a paměťové buňky.


Receptorem B-lymfocytů je BcR (B-celulární receptor). Skládá se z vlastního povrchového imunoglobulinu (IgM, IgD) a asociovaných signalizačních molekul.[2] Monomer IgM je zakotvený do membrány svým Fc-fragmentem, který je odlišný od normálního Fc (je delší, obsahuje komponentu, která ho drží v membráně). Další antigenní struktury jsou CD-19, CD-20 (typické pro zralé B-lymfocyty), CD-10 (pouze v určité fázi nezralých buněk, u některých leukemických linií). Některé B-lymfocyty se po setkání s antigenem a klonální proliferaci mění v paměťové B-ly. Ty jsou součástí imunitní paměti. Jsou zodpovědné za výrazné urychlení sekundární imunitní odpovědi při opakovaném setkání s antigenem (význam pro očkování).

Aktivace lymfocytů

  • Vazba antigenu s receptorem na plazmatické membráně je signál, který je přenášen složitou cestou do nitra buňky a způsobí změny na úrovni DNA.
  • Na povrchu stimulovaného lymfocytu se objevují nové molekuly (aktivační markery), receptory pro cytokiny (např. IL-2R, receptory pro IL-3 na B buňkách,…).
  • Lymfocyty se dostávají z G0 do S fáze buněčného cyklu a přeměňují se v lymfoblasty.
  • Dochází k jejich proliferaci a zrání v terminálně diferencované efektorové buňky.
  • Část z nich se přemění na paměťové buňky, které osidlují oblasti lymfatických tkání a jsou připravené odpovídat na opakovaný vstup stejného antigenu. *Stimulem pro aktivaci lymfocytů může být:
    • vazba specifických antigenů – monoklonální, na antigen odpoví jen jeden klon (T-Ly);
    • vazba nespecifických antigenů – polyklonální, k vazbě nejsou potřebné specifické receptory (B-Ly).

Průběh imunitní reakce

  • Antigen vstoupí do těla.
  • Okamžitě je napaden protilátkami, které aktivují komplement.
  • Opsonizovaný antigen je fagocytován APCs.

zpracovaný antigen je spolu s HLA II. třídy vystaven na povrch buňky.

  • T-LyH reaguje s HLA II. třídy a začne produkovat interleukiny.
  • Interleukiny aktivují ostatní skupiny T-Ly a B-Ly.
  • B-Ly, které mají receptory pro daný antigen, se začnou dělit a maturovat v plazmatické buňky.
  • Plazmatické buňky produkují protilátky a spolu s T-Ly zničí antigen.
  • Po ukončení reakce se některé maturované T- i B-lymfocyty přemění na tzv. paměťové buňky, které čekají na další setkání s antigenem, který zaháji imunitní reakci.
  • Specifická imunita je velmi důležitá, bez ní je imunitní reakce neefektivní, což se projevuje při jejím selhání (AIDS).

Odkazy

Související články

Zdroj

ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK [online]. [cit. 11. 2. 2010]. <http://www.stefajir.cz>.

Použitá literatura

HOŘEJŠÍ, Václav a Jiřina BARTŮŇKOVÁ. Základy imunologie. 3. vydání. Praha : Triton, 2008. 280 s. ISBN 80-7254-686-4.

WIKIPEDIE. B-lymfocyt [online]. ©2008. Poslední revize 2009, [cit. 2010-01-12]. <http://cs.wikipedia.org/wiki/B-lymfocyt>.

  1. Skočit nahoru k: a b ŠVÍGLEROVÁ, Jitka. Neutrofilní granulocyty [online]. Poslední revize 2009-02-18, [cit. 2010-11-12]. <https://web.archive.org/web/20160306065550/http://wiki.lfp-studium.cz/index.php/Neutrofilní_granulocyty>.
  2. HOŘEJŠÍ, Václav a Jiřina BARTŮŇKOVÁ, et al. Základy imunologie. 4. vydání. Praha : Triton, 2009. 0 s. s. 61. ISBN 978-80-7387-280-9.