Syndrom posturální ortostatické tachykardie

Z WikiSkript

Syndrom posturální ortostatické tachykardie (postural tachycardia syndrome, POTS) – heterogenní skupina poruch ortostatické tolerance která se charakterizuje zvýšením srdeční frekvence o 30 tepů/min v prvních deseti minutách po změně polohy z vleže/vsedě do polohy vstoje nebo během vyšetření na nakloněné rovině (head-up tilt test, HUTT). Je častější u dívek a žen.

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

Dle etiologie se rozlišují idiopatická a sekundární formy POTS.

Idiopatická forma souvisí s chronickou insuficiencí autonomního nervového systému, kromě toho se příznaky POTS často vyskytují postinfekčně, což může ukazovat na možnou roli mediátorů zánětu v patogenezi syndromu. Předpokládá se také vztah mezi POTS a syndromem chronické únavy.

POTS sekundární etiologie může být způsoben například hypovolemií, dehydratací anebo anemií.

Patofyziologie[upravit | editovat zdroj]

Při změně polohy z vleže/vsedě do polohy vstoje dochází k přesunu 500 až 1000 ml krve z horních oddílu těla do dolní části břicha a dolních končetin, což způsobuje aktivaci baroreceptorů a kompenzační zvýšení aktivity sympatického nervového systému jako odpověď na pokles krevního tlaku. Tím pádem dochází ke vazokonstrikci, zvýšení srdeční frekvence a kontraktility. V případě POTS aktivita sympatiku je nepřiměřená, výsledkem je dysregulace objemu cirkulující krve a dekondice.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Ruka osoby s neuropatickou formou POTS
Akrocyanóza u pacienta s POTS

Příznaky POTS lze rozdělit na ortostatické (příznaky ortostatické intolerance), neortostatické a difuzní přidružené.

K ortostatickým projevům POTS patří Symptom ikona.svg závratě, epizodická Symptom ikona.svg nauzea, Symptom ikona.svg palpitace, Symptom ikona.svg bledost, presynkopální stavy a Symptom ikona.svg třes. Neortostatické příznaky zahrnují širokou škálu poruch gastrointestinálního systému a dysfunkci močového měchýře. Mezi difuzní přidružené symptomy se řadí poruchy spánku, návaly horka, pocity tlaku a bolesti na hrudi, neurologické a psychiatrické poruchy vedoucí k omezení každodenních činností pacienta (somatická hypervigilance, depresivní stavy, chronická únava, kognitivní deficit atd.).

Rozlišují se tři základní fenotypy POTS:

  • Neuropatický (parciální dysautonomní) POTS - nejčastější, pravděpodobně způsobený periferní autonomní neuropatií, v důsledku čehož periferní vazokonstrikce není dostatečná pro kompenzaci náhlého gravitačního stresu. Typická pro tento fenotyp je ztráta pocení v končetinách při termoregulačním testu, stáza krve a změna zbarvení končetin ve stoje nebo při změně teploty;
  • Hyperadrenergní POTS - charakterizuje se elevací plasmatického noradrenalinu a prudkým vzestupem krevního tlaku ve stoje, může být doprovázen migrénou, extrémní tachykardií, nauseou a zvrácením;
  • Hypovolemický POTS - vzniká při snížení celkového objemu cirkulující krve, plasmy a erytrocytů. Charakteristickým znakem je slabost a intolerance fyzické zátěže.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Při odběru anamnézy u pacienta s podezřením na POTS je nutno se zaměřit na dobu nástupu, okolnosti vzniku a progresi příznaků, faktory spouštějící nebo zhoršující symptomy, přívod tekutin a kofeinu, fyzickou aktivitu, spánkovou hygienu, případné pokusy o léčbu a odpověď na terapii. Pacient by měl absolvovat důkladné kardiologické a neurologické vyšetření: monitorování TK, holterovský EKG záznam, vyšetření autonomních reflexů (kardiovagové a sudomotorické testy), měření objemu krve a stanovení plazmatických koncentrací katecholaminů vleže na zádech a vstoje. Přínosné pro diagnostiku POTS je HUTT vyšetření se současnou neinvazivní pletysmografickou monitororací krevního tlaku a srdeční frekvence. V některých případech může být vhodná spolupráce s psychologem/psychiatrem.

V diferenciální diagnostice POTS je třeba vyloučit:

  • Feochromocytom - příznaky u pacientů s feochromocytomem obvykle nesouvisí s polohou těla, koncentrace plasmatických hladin katecholaminů v případě feochromocytomu mají mnohem vyšší hodnoty;
  • Autonomní neuropatie - je nutno diagnostikovat, kompenzovat a vyloučit neurologický deficit jako primární příčinu;
  • Vasovagová synkopa - u pacientů s POTS většinou nedochází k poruše vědomí;
  • Sinusová tachykardie a supraventrikulární tachyarytmie.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Léčba POTS je hlavně nefarmakologická a spočívá především v režimových opatřeních a edukaci pacientů o různých aspektech jejich onemocnění. Je třeba vysadit všechny léky které mohou vest ke vzniku a zhoršení symptomů (některá antihypertenziva a antikoncepce, tricyklická antidepresiva, opiáty...). Pacienti se musejí vyhýbat náhlým změnám polohy těla, vysokým teplotám, konzumaci alkoholu a velkého množství jídla, kromě toho je nutno udržovat vysoký příjem soli a tekutin (1,5–2,5 l denně). Velký přínos mají strukturované cvičební programy. V některých případech lze zvážit i farmakoterapii (volumexpanze u POTS s dysregulací objemu, vasokonstriktory u neuropatické formy, léky pro zvýšení vagového tonu...).


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • RUCK, Štěpán, Nogová BEATA a Folwarczny STANISLAV. Syndrom posturální ortostatické tachykardie u dětí. Pediatrie pro praxi [online]. 2011, roč. 3, vol. 12, s. 201-203, dostupné také z <https://solen.cz/pdfs/ped/2011/03/13.pdf>. ISSN –. 

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]