Polohy nemocných, preventivní polohování
V ošetřovatelství rozlišujeme dvě základní polohy nemocných – vyšetřovací (diagnostické) a léčebné. Vyšetřovací polohy slouží k usnadnění a zlepšení přístupu zdravotnického personálu k vyšetřovanému orgánu nebo oblasti, léčebné oproti tomu k léčení nemocného.
Při obtížích, bolesti či akutním stádiu dušnosti zaujímá pacient vynucenou polohu, a to na tak dlouho, dokud potíže nepominou. Dlouhodobé setrvávání ve vynucené poloze však může způsobit vývoj sekundárních změn pohybového aparátu v rámci imobilizačního syndromu, včetně vzniku dekubitů. Další necílenou polohou je pasivní poloha, která je podmíněna hmotností těla a vyskytuje se například u pacientů v bezvědomí.
Vyšetřovací polohy[upravit | editovat zdroj]
Nejčastější vyšetřovací polohou je poloha vleže na zádech. Je vhodná pro vyšetřování orgánů v dutině břišní, hrudní, krku, hlavy i končetin. Není však vhodná pro vyšetřování zad a pro pacienty s kardiopulmonálními obtížemi.
Další polohou je poloha v sedě. Tato se využívá k vyšetření hlavy, uší, krku, plic, hrudníku, prsou, končetin, poslechu srdeční akce a kontrole neurologických reflexů.
Poloha na boku umožňuje vyšetření ledvin, zavádění čípku do konečníku a podávání klyzmatu. Při lehu na pravém boku je možné vyšetřovat slezinu.
Využití má i gynekologická poloha, a dále genupektorální („kolenoprsní“) a genukubitální („kolenoloketní“) poloha, například při endoskopickém vyšetření konečníku a střev nebo potřebě prohnout páteř.
Léčebné polohy[upravit | editovat zdroj]
V léčebných polohách je pacient obvykle nucen setrvat pro ustoupení obtíží. Často mu není pohodlná, v případě že jí však vyhledává sám se jedná o úlevovou polohu.
Poloha vleže na zádech je vhodná při poranění lebky, po operacích pánve a páteře nebo lumbální punkci. Dolní končetiny jsou mírně flektovány, lýtka podložena a paty leží volně. Hlava je rovněž podložena a horní končetiny různě polohovány. Tato poloha slouží k uvolnění spasmu břišních svalů a vyhovuje tak i lidem s potížemi v dutině břišní. Je nicméně potřeba dbát na riziko vzniku dekubitů a podkládat predikční místa antidekubitními podložkami. Pokud je tato poloha vyhledávána jako úlevová, svědčí to o dráždění pobřišnice při peritonitidě.
Fowlerova poloha je určena pro nemocné s respiračními obtížemi a kardiopulmonálním onemocněním. Používá se pro prevenci bronchopneumonie, při hrudních a břišních operacích a běžné denní činnosti. Pacient je v sedu nebo polosedu na lůžku, hlavu a trup má ve zvýšené poloze. Zabraňujeme nežádoucímu záklonu hlavy vzad a do stran a opřením chodidel o bedničku zabráníme sesouvání. Dolní končetiny mohou být pod koleny podloženy a stejně tak mohou být podložena i bedra.
Ortoptická poloha je typická pro nemocné s levostranným selháním srdce. Nemocný při ní sedí na lůžku, drží se pelesti (čímž zapojuje pomocné dýchací svaly), má spuštěné dolní končetiny z lůžka a je v předklonu. V této poloze má pacient zlepšenou plicní ventilaci. Při naléhavé potřebě nemocného opustit lůžko jej můžeme ukládat do křesla pro kardiaky.
Pronační poloha (na břiše) slouží k odlehčení namáhanému zádovému svalstvu, k prodýchání zadních částí plic a zlepšení peristaltiky při onemocnění žaludku, duodena a slinivky. Hlava je otočena na jednu stranu bez polštáře a v holení oblasti a oblasti stydké kosti je pacient podložen antidekubitní podložkou. Oblast břicha je podložena polštářkem, který brání prohnutí v páteři. Paže jsou buďto vedle hlavy s lokty ohnutými v pravém úhlu, nebo jsou položeny podél těla s dlaněmi nahoru. Dolní končetiny jsou nataženy.
Trendelenburgova poloha se využívá po krátkodobém kolapsu nebo v gynekologii za účelem udržení plodu. Dále je využívána v urologii při operaci prostaty nebo močového měchýře. Tato poloha zhoršuje plicní ventilaci a zvyšuje nitrolební tlak a žilní návrat k srdci. Pacient leží rovně na zádech, přičemž je jeho hlava níže, než končetiny a pánev.
Poloha na boku je typická pro nemocné se zánětem pohrudnice, nemocný lehem na postižené straně omezuje dýchání a snižuje tak bolest.
Stabilizovaná (Simsova) poloha na boku se využívá u nemocných v bezvědomí a s úplnou neschopností aktivního pohybu. Využívá se i při první pomoci. Spodní horní končetina je uložena za nemocným, vrchní paže je ohnuta v rameni i lokti a obě dolní končetiny jsou ohnuty, přičemž vrchní víc a je přesunuta. Pacient je v této poloze zajištěn podpůrnými polohovacími pomůckami.
Preventivní polohování celého těla[upravit | editovat zdroj]
Účelem preventivního polohování je zabránit komplikacím, které vznikají při dlouhodobé nehybnosti nemocného, jako jsou dekubity, deformity, kontraktury nebo atrofie svalstva. Preventivní polohování má také zmírnit bolest, umožnit relaxaci svalstva a zlepšit plicní ventilaci a rozsah pohybů v kloubech.
U imobilních pacientů a pacientů se sníženým stupněm mobility musí sestra polohovat pacienta v pravidelných 12 hodinových intervalech ve dne a ve 2–3 hodinových intervalech v noci z důvodu prevence vzniku imobilizačního syndromu. Při prevenci dekubitů dbáme zejména predikčních míst – oblastí, které jsou zvýšeně ohroženy vznikem dekubitů z důvodu velkého tlaku na kůži mezi podložkou a kostí. Tyto predikční místa se liší v závislosti na poloze.
- Poloha na zádech – paty, křížová a bederní oblast, lokty, lopatky, týl
- Poloha na boku – kotníky, velký chocholík, pánevní kost, kolena rameno, ucho, spánková kost
- Poloha na břiše – palce u nohou, čéšky, genitální oblast, prsa, nadpažek, ucho, lícní kost
- Fowlerova poloha – paty, křížová a sedací oblast, 7. krční obratel
Polohování nemocného je tedy jeho správné uložení, do léčebné polohy na lůžku, zejména je-li nemocný nehybný.
Rozlišujeme polohování preventivní, korekční (například napravování kontraktur) a antalgické (pro ulevení od bolesti).
Princip preventivního polohování spočívá v uvedení nemocného do pohodlné funkční polohy, co nejbližší fyziologickému postavení částí těla a to při minimální svalové a kloubní námaze. Dále je nutné podložit části těla tak, aby použité pomůcky pomáhaly působit proti síle gravitace. Vhodné je i vyvarovat se umístění jedné části těla na jinou z důvodu možného poškození nervů a cév.
Prevence dekubitů se provádí buďto způsobem statickým – za využití antidekubitních pomůcek a matrace, nebo způsobem dynamickým – pravidelnou a častou změnou polohy.
Užitečnou pomůckou při polohování je polohovací (křížová) podložka, která se vkládá pod hýždě a pod ramena. Častým polohovacím úkonem je takzvaný rollboard – přesun nemocného z lůžka na vozík. Mezi základní polohy preventivního polohování celého těla patří poloha na zádech, Fowlerova poloha, poloha na boku, na břiše a Simsova poloha (velká boční poloha).
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- JIRKOVSKÝ, Daniel, et al. Ošetřovatelské postupy a intervence: učebnice pro bakalářské a magisterské studium. 1. vydání. Praha : Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.