Pubertas tarda

Z WikiSkript

(přesměrováno z Opožděná puberta)

Opožděná puberta je charakterizována chyběním somatických známek dospívání u dívek do 13. roku věku, u chlapců do 14. roku věku, nebo pokud neprobíhá pohlavní vývoj přiměřeně: do 5 let od objevení se prvních známek puberty nedojde k dosažení kompletní pohlavní zralosti. Je častější u chlapců a bývá provázena retardací kostního zrání a tělesného růstu. Ve většině případů jde o pouhé fyziologické opoždění pohlavního vývoje (u 50–60 %), ale příčinou může být i klasický hypogonadismus v důsledku vrozené nebo získané poruchy osy hypotalamus-hypofýza-gonády.

Příznaky[upravit | editovat zdroj]

Existují tři hlavní příčiny, které stojí za opožděním puberty. První příčinou je rozdíl mezi skutečným (matričním) věkem a věkem biologickým. Může se jednat i o rozdíl několika let. Další ani ne tak příčinou jako spíše stavem, který by nás měl upozornit, že něco není v pořádku, je nesoulad vývoje. Např. pokud se chlapci tvoří ochlupení, ale nerostou mu varlata apod. Třetí příčinou jsou poruchy hormonální či poruchy metabolické, výživové a vrozené syndromy.


Video v angličtině, definice, patogeneze, příznaky, komplikace, léčba.

Příčiny[upravit | editovat zdroj]

  • jiné příčiny hypogonadismu: defekty tvorby androgenů, insenzitivita k androgenům.[1]

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Při diagnostice využíváme fyzikálních vyšetření. RTG nám pomůže odhalit kostní přestavbu. Dále spolupracujeme s endokrinologem, který určí, zda se nejedná o poruchu hormonální a také spolupracujeme s genetikem, který nám odhalí dědičné syndromy.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Závisí na příčině. Někdy není terapeutický zásah ani potřebný. Jindy je indikováno podávání pohlavních hormonů a jakési „vyvolání“ puberty.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. LEBL, J, J JANDA a P POHUNEK, et al. Klinická pediatrie. 1. vydání. Galén, 2012. 698 s. s. 177-180. ISBN 978-80-7262-772-1.