Úvod do Krebsova cyklu
Krebsův cyklus (citrátový cyklus, cyklus kyseliny citronové) je metabolická dráha lokalizovaná v matrix mitochondrií. Probíhá téměř ve všech buňkách organismu – kromě erytrocytů, které mitochondrie postrádají. Pro hladký průběh Krebsova cyklu jsou potřebné aerobní podmínky.
Buňky trpící nedostatkem kyslíku mají omezenou rychlost. Krebsův cyklus je srdcem energetického metabolismu buňky – napojují se na něj všechny dráhy energetického metabolismu. Například dýchací řetězec, glukoneogeneze, transaminace a deaminace aminokyselin či lipogeneze. Proto se nedá určit, zda se jedná o anabolickou či katabolickou dráhu. Proto ji nazýváme amfibolická dráha.
Funkce Krebsova cyklu[upravit | editovat zdroj]
Oxidace acetylových zbytků (dodávaných ve formě acetyl−CoA)[upravit | editovat zdroj]
Oxidace acetylových zbytků (CH3-CO−) až na konečný CO2. Reakce je zdrojem redukčních ekvivalentů (H+), které jsou přeneseny na kofaktory NAD+ či FAD za vzniku redukovaných forem:
Redukované kofaktory sytí dýchací řetězec, kde se regenerují – reoxidují, a představují tedy vzájemné propojení Krebsova cyklu a dýchacího řetězce. Krebsův cyklus je hlavním dodavatelem redukovaných kofaktorů pro dýchací řetězec, a proto i významným zdrojem ATP pro buňku. V samotném Krebsově cyklu však vzniká přímo jen jedno GTP na jednu jeho „otočku”.
Vyústění mnoha katabolických drah do Krebsova cyklu[upravit | editovat zdroj]
Mnoho katabolických drah produkuje meziprodukty Krebsova cyklu či metabolity, jako je pyruvát a acetyl−CoA. Ty mohou být oxidovány na CO2, ale i využity jako substráty pro syntézu jiných látek.
Dodávaní prekurzorů do anabolických drah[upravit | editovat zdroj]
Například glukoneogeneze, biosyntéza tetrapyrrolů (hemu), tvorba aminokyselin (např. glutamátu, současně i nejhojnějšího excitačního neurotransmiteru v mozku) či dodávka acetyl−CoA do syntézy mastných kyselin.
Účast na vylučování aminodusíku[upravit | editovat zdroj]
Krebsův cyklus je úzce propojen s cyklem syntézy močoviny a s tvorbou glutamátu, což jsou dvě hlavní reakce sloužící k vyloučení dusíku pocházejícího z aminokyselin z těla.