Ovariální nádory
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 25. 3. 2015, 12:07, kterou vytvořila Bobek (Diskuse | příspěvky) (úprava externího odkazu na mefanet)

Makroskopický řez Brennerovým tumorem

Nádory ovarií mohou vznikat z povrchového (celomového, mezodermového, „zárodečného“) epitelu, z germinálních buněk nebo z buněk stromatu a zárodečných pruhů (sex cord-stromal tumors).

Zhoubné nádory ovarií mají roční incidenci cca 21/100 000 žen[1]. Jsou většinou asymptomatické, diagnostikovány jsou buď jako náhodný nález, nebo až v pokročilém stádiu, kdy se projevují hmatnou rezistencí v břiše, ascitem, torzí nebo subtorzí vaječníku.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Zhoubné nádory ovarií.

Nenádorové změny

Může se jednat o endometriózu.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Endometrióza.

Epitelové nádory

Jedná se o nejčastější typ nádorů – až v 90 %. Mohou být serózní, mucinózní, endometroidní, z jasných buněk (clear cells) nebo z přechodných buněk (transitional cells, Brennerův nádor). Každý histologický typ může být benigní, atypicky proliferující a maligní.

Neepitelové nádory

Neepitelové nádory ovarií mohou být buď nádory z germinálních buněk, nebo nádory z buněk stromatu a zárodečných pruhů (sex cord-gonadal stromal tumors).

Germinální nádory

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Nádory germinální.

Mohou být nádory čistě germinální a nádory smíšené s nádory ze zárodečných pruhů. Čistě germinální může být[2]:

  • dysgerminom – je nejčastějším maligním germinálním tumorem a v 20 % postihuje obě ovaria, je chemo a radiosenzitivní (léčí se chemoterapií); vysoké riziko vzniku maligního dysgerminomu je u každé (fenotypické) ženy s karyotypem 46,XY nebo přítomností SRY – je to indikací k odstranění gonád[3];
  • yolk sac tumor;
  • embryonální karcinom;
Vysoce maligní choriokarcinom
  • polyembrom;
  • choriokarcinom;
  • teratom.

Sex cord-gonadal stromal tumors

Mohou být z tkáně zárodečného pruhu, nebo z tkáně stromatu nebo z obou najednou (mixed) a mohou produkovat buď estrogeny, androgeny nebo oboje (gynandroblastom). Rozlišují se tak:

  • granulózové nádory;
  • thekomy/fibromy;
  • androblastomy (Sertoliho nádor, Leydigův nádor, Sertoliho-Leydigův nádor);
  • gynandroblastomy (smíšené mužské a ženské, mohou být smíšeně stromální a sex-cord, nebo jedna z těchto tkání).

Metastatické nádory

Do ovarií metastazují nádory děložního těla a nádory GITu (Krukenbergův nádor).

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. Webový portál - Epidemiologie zhoubných nádorů v České Republice. Report diagnózy: C56 – ZN vaječníku [online]. ©2013 (data za rok 2010). [cit. 2014-02-19]. <http://www.svod.cz/report.php?diag=C56>.
  2. ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. s. 206–211. ISBN 978-80-7262-501-7.
  3. ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. s. 70,71. ISBN 978-80-7262-501-7.

Použitá literatura

  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. ISBN 978-80-7262-501-7.