Viditelné záření
Viditelné záření, neboli světlo, je viditelná část elektromagnetického záření. Jeho frekvence se pohybuje v rozmezí od 3,9 x 1014 Hz do 7,9 x 1014 Hz. Vlnové délky odpovídají intervalu 390 nm - 760 nm.
Vliv viditelného záření na organismus[upravit | editovat zdroj]
Viditelné záření působí na organizmus různými mechanismy. Krátkovlnné složky (modrá a fialová oblast) vyvolávají fotochemické účinky, které se mohou projevit na kůži zejména u citlivějších osob (fotodermatóza), u některých onemocnění (porfýrie), či po podání některých léků (sulfonamidy). Červená oblast blížící se svými účinky infračervenému záření má tepelný efekt, který může způsobit přehřátí organizmu.
Světlo má samozřejmě vliv i na periodicitu životních funkcí (tělesná teplota, krevní tlak, spánek, hormonální a metabolické procesy). Psychosomatické vlivy jsou závislé na intenzitě a kvalitě světla, známý je i vliv barev na psychiku a vnímání okolí.
Viditelné světlo v terapii[upravit | editovat zdroj]
Využití není velké. Zájem o světlo spadá spíše do oboru hygieny osvětlování, který se zabývá nejen osvětlením pracovišť a domácností, ale i jeho vlivem na psychiku člověka. Viditelné světlo se využívá například při léčbě depresí.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Viditelné světlo
- Porfyrie kožní
- Infračervené záření
- Psychologie a psychoterapie
- Elektromagnetické spektrum
Extrení odkazy[upravit | editovat zdroj]
- Viditelné záření (česká wikipedie)
- Světlo (anglická wikipedie)
- Elektromagnetické spektrum (česká wikipedie)
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- KYMPLOVÁ, Jaroslava. Katalog metod v biofyzice [online]. [cit. 2012-09-20]. <https://portal.lf1.cuni.cz/clanek-793-katalog-metod-v-biofyzice>.