Student:3. ročník/Patobiochemie

Z WikiSkript
Patobiochemie 1, 2, 3
B02431 (1), B02432 (2), B02433 (3)
Garant prof. MUDr. Viktor Kožich, CSc., prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
Kredity 2
Web Ústav dědičných metabolických poruch 1. LF UK a VFN, Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK
SIS patobiochemie 1, patobiochemie 2, patobiochemie 3
Počet hodin 15
Způsob výuky přednášky
Způsob ukončení zkouška

Patobiochemie ve 3. ročníku je jeden ze tří tři povinně volitelných předmětů, ze kterých si student přes SIS vybere jeden. Výuka Patobiochemie 1 a 2 zahrnuje dvě přednášky týdně po dobu čtyř týdnů, Patobiochemie 3 má jednu přednášku týdně po dobu osmi týdnů.

  1. Patobiochemie 1 - dědičné metabolické poruchy (přednášené někým z ÚDMP [1])
  2. Patobiochemie 2 - molekulární onkologie (přednášené 2. ÚBEO [2])
  3. Patobiochemie 3 - biochemické poruchy (přednášené 1.CH [3]).


Na Patobiochemii 1 se učíte dědičné metabolické poruchy, takže propojuje biochemii s genetikou a klinikou. Patobiochemie 2 pěkně vysvětluje vznik nádorů na molekulární podstatě a ukazuje i možnosti léčby. Patobiochemie 3 je nejvíce propojená s patofyziologií.

Co se týče oficiálních učebních materiálů, ty moc nejsou. Je nutné spoléhat na přednášky a případně kolující vypracované otázky. Dále některé vypracované otázkz jsou na WikiSkriptech.

Patobiochemie 1 - dědičné metabolické poruchy[upravit | editovat zdroj]

Koho ve druháku bavila genetika - tady se k ní malinko zase dostane. Musí se počítat s tím, že na zkoušce po vás budou chtít kromě dědičných metabolických poruch i základní znalosti metabolických drah. Prezentace z přednášek jsou na stránkách ústavu [4], ale doporučuje se na ně chodit, především pro výklad klinických otázek ohledně screeningu, metod léčby atp.. Výklad je podle mě velmi zajímavý a měsíc to vydržíte ;) Ohledně zkoušek - ústav nabízí dokonce i předvánoční předtermíny, ale počet míst je omezený. Doporučuje se jít na zkoušku co nejdříve - není tak rozsáhlá a můžete se pak věnovat už jen mikrobiologii a interní propedeutice. Zkouška je ústní, losujete si dvě otázky. Učební materiály jsou jasné - prezentace na stránkách ústavu a WikiSkripta :)

Patobiochemie 2 - molekulární onkologie[upravit | editovat zdroj]

Tato část patobiochemie je zaměřená na biochemickou podstatu nádorů. Přednášky probíhají 2x týdně po dobu jednoho měsíce. Biochemická podstata je tu velmi pěkně zvládnutá, učení zajímavé. Zápočet dostanete u přísedícího v den zkoušky. Tahá se 1 papírek a na něm jsou 2 otázky. Výhoda zkoušky je, že předtermíny vypisují už někdy v prosinci, ale jako vždy je o ně veliký zájem. Učební materiály − prezentace a samozřejmě nás, Wikiskripta a popřípadě můžete použít také skripta na Genetiku a biologii od doc. Kohoutové.

Patobiochemie 3[upravit | editovat zdroj]

Tato patobiochemie je vyučována na Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Zabývá se změnami acidobazické rovnováhy, dále i onemocněními nebo mechanismy typu diabetes, ateroskleróza nebo oxidační stres. Přednášky letos v roce 2021 byly vždy jednou týdně po dobu osmi týdnů. Výuka probíhá během říjnu a listopadu a první termíny zkoušky bývají vypsané již na začátku prosince. Pro dostatečnou přípravu na zkoušku doporučuji chodit na nepovinné přednášky a stáhnout si prezentace (všechny jsou dostupné na stránkách ústavu). Naprostá většina otázek je také poměrně kvalitně zpracována na Wikiskriptech. Na neoficiálních stránkách 1.LF si můžete stáhnout i skvělé vypracované otázky. V případě bližšího zájmu o volné radikály doporučuji knihu od prof. Štípka. Zápočet do indexu udělován není, zapsán je pouze výsledek zkoušky. Pokud budete chodit na přednášky, stačí na zopakování před zkouškou pár dnů. Samotná zkouška byla, oproti jiným, velice příjemná.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]