Student:3. ročník/Patofyziologie

Z WikiSkript
Patologická fyziologie
B03161
Garant prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.
Kredity 13
Web Ústav patologické fyziologie 1. LF UK
SIS Patologická fyziologie
Počet hodin 105 (ZS), 75 (LS)
Způsob výuky přednášky, semináře, speciální semináře
Zkouškové otázky

seznam zkouškových otázek

Otázky na WikiSkriptech
Absence 1 za semestr
Způsob ukončení zkouška

Patofyziologie je předmět vyučovaný formou nepovinných přednášek, povinných cvičení a seminářů (tzv. bloková cvičení). Přednášky jsou velmi přínosné a probíhají dvakrát týdně. Kvalita seminářů a cvičení záleží na vyučujícím. Kroužková cvičení probíhají jednou týdně a celý semestr s jedním vyučujícím. Mezi semestry se vyučující obvykle mění. Bloková cvičení (semináře) jsou obvykle jednou za čtrnáct dní dle rozpisu a nemáte na ně jen jednoho asistenta, ale jednotliví asistenti se střídají a každý má své téma. Během kroužkových cvičení někteří asistenti průběžně zkouší (jsou to spíše takové "diskuse") a všichni píšou 2 testy multiple choice za semestr. Otázky jsou z poloviny z knížky Maruna Pavel a kol.: Zkušební testy z patologické fyziologie, a z poloviny jsou to tzv. nové otázky. Pro zápočet musíte testy apsat aspoň na 70 %.

V letním semestru každý student vypracuje esej na téma, které si vybere z daného seznamu. Esej se odevzdává vložením do Moodle a je potřeba, aby prošel kontrolou plagiátorství. Této kontroly se nebojte, vyhazuje falešně vyšší procenta, která vyučující následně manuálně opraví (kompletní návod je na stránkách ústavu). Alternativou k eseji jsou zásluhy na WikiSkriptech po domluvě s kruhovým vyučujícím. Další povinností je vytvořit krátkou prezentaci (referát) na odlišné téma než je esej, která se přednáší na cvičení před svým kruhem.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Začíná se testem, který musíte napsat minimálně na 70 %, jinak ztrácíte první termín (na dalších termínech pokračujete dál, ať je výsledek testu jakýkoliv, nicméně mohou vám kvůli neúspěšnému testu snížit známku). Testové otázky jsou z knížky Maruna Pavel a kol.: Zkušební testy z patologické fyziologie + nějaké nové otázky. Po testu je praktická zkouška z vyšetřovacích principů, krevního obrazu nebo interpretace EKG a kazuistiky, z níž vás (většinou) zkoušejí asistenti. Na stránkách ústavu jsou prezentace ke stažení, které se vám můžou hodit i k jiným předmětům.

OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Procvičte si EKG v naší poznávačce

Procvičování:EKG (1. LF UK)

OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Procvičte si EKG v naší poznávačce
OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Podívejte se na videa od Decoiled by Coiled

https://www.youtube.com/channel/UC0VsPRaqaTBqo3SBUnt9XlA

OpenMoji-color 15.0.0 1F4A1.svg
Tip: Podívejte se na videa od Decoiled by Coiled

Verdikt[upravit | editovat zdroj]

Pro pozdější ročníky a pro praxi to je důležitý předmět, který však stojí ve stínu (mnohem méně potřebné) patologie.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • NEČAS, Emanuel, Karel ŠULC a Martin VOKURKA, et al. Obecná patologická fyziologie. 3. vydání. Praha : Karolinum, 2013. ISBN 978-80-246-1688-9.
  • NEČAS, Emanuel, Karel ŠULC a Martin VOKURKA, et al. Patologická fyziologie orgánových systémů. Část I. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-0615-6.
  • NEČAS, Emanuel, Karel ŠULC a Martin VOKURKA, et al. Patologická fyziologie orgánových systémů. Část II. 2. vydání. Praha : Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-0674-7.
  • MARUNA, Pavel, et al. Zkušební testy z patologické fyziologie. 1. vydání. V Praze : Karolinum, 2015. ISBN 9788024628912.
  • SILBERNAGL, Stefan a Florian LANG. Atlas patofyziologie. 2. vydání. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3555-9.


Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]