Průvodce:Anatomická pitva (1. LF UK)

Z WikiSkript

Anatomická pitva 1, 2
B00617, B02240
Garant prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc.
Kredity ZS 2, LS 4
Web Anatomický ústav 1. LF UK
SIS informace v SISu
Počet hodin ZS 27, LS 31
Způsob ukončení zápočet

Anatomická pitva je samostatný předmět, za který se přidělují kredity a zápočty. V průběhu výuky si procvičíte pitvání anatomických struktur, které jste poznali během praktických cvičení z anatomie. Podle sylabu jsou jedny cvičení v zimním semestru a jedny v letním.

Forma výuky[upravit | editovat zdroj]

Pitvy začínají vždy ve 14:30 krátkou úvodní přednáškou, která se týká struktur pitvaných daný den. Poté následují samotné pitvy. Ty trvají do 17:45 v zimě, resp. do 17:30 v létě. V zimním semestru probíhají pitvy 2 týdny, v letním semestru 3 týdny. Je nutné zdůraznit, že během pitevních cvičení každý konkrétní kruh pitvá obden. Zároveň nepitvají obě paralelky najednou, nýbrž nejdříve paralelka první a po jejím skončení začíná teprve paralelka druhá. Termíny a náplň pitevních cvičení v ZS a LS naleznete zde.

Každý kruh se rozdělí na dvě skupiny a každá dostane jedno tělo. Ovšem neznamená to, že po celou dobu pitev musíte být u stejného těla. Doporučuje se prohlédnout si a vypitvat struktury na obou tělech. Přece jen, nikdy nevíte, na kterém těle můžete být zkoušení. Většinou je toto tělo naprosto netknuté a je na vás, abyste vypitvali všechny předepsané anatomické struktury. Budou vám přiděleni 3 demonstrátoři a 1 lektor (studenti z vyšších ročníků). Může to být lektor, kterého máte na anatomická praktika. Ti vám budou pomáhat, ale zároveň budou průběžně zkoušet. Mimo dvou těl na pitvání dostanete do kruhu ještě jedno vypreparované tělo (= preparát) plus další preparáty na výuku a vzájemné zkoušení.  

Pitevny jsou přístupné každý den od 13 hodin, můžete si tedy jít opakovat teorii na těle i před samotnými pitvami. Je dobré toho využít, jelikož na popitevním pohovoru můžete být zkoušení buď to na preparátu (horní nebo dolní končetina) nebo právě na vámi vypitvaném těle.

Zápočet[upravit | editovat zdroj]

Pro udělení zápočtu je nutná stoprocentní docházka a úspěšné absolvování popitevního pohovoru, tzv. popiteváku. Zkouší vás většinou vyučující anatomie z jiného kruhu. Samotný popitevní pohovor trvá přibližně patnáct minut, může být však i kratší nebo delší. Zkoušející se ptá na vše, co jste pitvali a co jste se doposud v anatomii naučili. V zimě jsou to zejména svaly, nervy, cévy a topografické útvary. Nezapomeňte i na hluboké zádové svaly a bránici. V létě jsou to pak hlavně orgány a oblasti hlavy a krku, jejich výživa, inervace a topografické útvary. Nestačí umět učivo pouze teoreticky, zkoušející budou chtít i dané struktury ukázat na vypitvaném těle. Se zkoušejícím jsou u těla i dva vaši demonstrátoři. Někdy vám mohou nenápadně napovědět.

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • viz předmět Anatomie;
  • hodí se obzvlášť Základy anatomie 5 (Grim).

ZS[upravit | editovat zdroj]

Hodně lidem přirostla k srdci „pitevní“ skripta 3. LF, která kolují i mezi našimi studenty. Jejich velkou výhodou je, že jsou kontrolována učitelem, dá se na ně tedy spolehnout. Na internetu seženete i neoficiální skripta 1. LF, která lépe odpovídají požadovaným obsahem. Na topografii jsou doporučovány Základy Antomie 5 (Grim) či Topografická pitva (Seichert).

LS[upravit | editovat zdroj]

Pro LS jsou neoficiální skripta 1. LF, která kolují mezi studenty. Užitečné materiály najdete na stránkách 3. LF a na blogu Langenbecka... Nejvíce byste však měli čerpat z Grima (topografie) a prolistovávat si atlas a učebnice (orgány a teorie). Užitečné je psát si průběžně na pitvách poznámky, na co se vás demonstrátoři ptají a jakou teorii zmiňují, upozorní vás na oblíbené popitevní otázky... Seznam pojmů seženete na blogu Langenbecka a Lenjulenky, určitě ho zkoukněte ;-). Je dobré brát učení se na tyto pitevny jako přípravu ke zkoušce – není od věci se to již naučit pořádně. Po pitevnách se začne brát CNS, který vám zabere hodně času, takže budete rádi, že jste se soustavy z pitevny potřebné i na zkoušku naučili už dříve.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Letní pitevna.

Shrnutí[upravit | editovat zdroj]

Pitvy jsou nepříjemné tím, že zabírají celá odpoledne a po večerech se na ně ještě učíte – rozhodí vám to případný učební plán a dost vás to unaví. Ve škole na vás navíc kvůli pitvám mnozí pedagogové žádné ohledy brát nebudou. 

Zároveň jsou ale pitvy výborné na zapamatování učiva. Teorii spojenou s obrázky z atlasů nyní vidíte i v praxi, proto se snažte a maximálně toho využijte. Nebojte se ptát vašich lektorů a demonstrátorů, rádi vám předají své znalosti. Dobří lektoři a demonstrátoři vás mohou naučit hodně cenného nejen pro popitevák, ale i pro zkoušku. Je vhodné na konci pitev demonstrátorům a lektorovi poděkovat v podobě nějaké maličkosti, dělají to pro vás ve svém volném čase. A po popiteváku je pozvat na panáka.