Prekancerózy v gynekologii
Prekanceróza[1][2] je preinvazivní intraepiteliální léze, která má stejnou etiopatologii jako invazivní karcinom. Stále progreduje a hrozí vývoj v invazivní karcinom, který trvá asi 10–15 let[1].
Prekancerózy jsou asymptomatické, nevytvářejí metastázy a při jejich kompletním odstranění dojde k úplnému vyléčení z nemoci[1].
Anatomické dělení prekanceróz[upravit | editovat zdroj]
Anatomicky se rozlišují prekancerózy dolního genitálního traktu a prekancerózy endometria[1].
Mezi prekancerózy dolního genitálního traktu patří:
- prekancerózy vulvy,
- prekancerózy vaginy,
- prekancerózy děložního hrdla,
- prekancerózy anu.
Histologické dělení[upravit | editovat zdroj]
V rodidlech se vyskytují fyziologicky dva typy epitelu: vrstevnatý dlaždicobuněčný epitel na vulvě (rohovějící) a vagině (nerohovějící) a jednořadý cylindrický epitel endometria. Prekanceróza může vznikat z obou typů epitelu.
Na děložním hrdle se vyskytují oba s rozhraním v podobě transformační metaplastické zóny (skvamokolumnární junkce).
Epitel v metaplastické zóně je z hlediska vzniku prekancerózy z důvodu přestavby nejcitlivější. Z toho důvodu jsou také častější prekancerózy dlaždicobuněčného epitelu.
Příčiny a rizikové faktory[upravit | editovat zdroj]
U prekanceróz vulvy, pochvy a cervixu je většinou příčinou chronická infekce onkogenního papilomaviru (18 různých typů). 70 % onkogenních infekcí HPV jsou způsobeny HPV-16 nebo HPV-18. Samotná infekce nestačí, běžně jsou atypické buňky odstraněny imunitním systémem. Rizikové faktory prekancerózy pak jsou kouření, imunosuprese, imunonekompetence, pohlavně přenosné choroby (zejména chlamydie a HSV-2), promiskuita (definována jako více než 6 životních partnerů), časná koitarché[1].
Prekancerózy endometria jsou způsobeny hyperestrinismem. Ten může být absolutní (normální hladina gestagenů a vysoká estrogenů) nebo relativní (normální hladina estrogenů a nízká gestagenů).
Screening prekanceróz[upravit | editovat zdroj]
- Kolposkopie (u vulvy nazývaná vulvoskopie) – používá se přístroj kolposkop, který je konstrukčně dalekohled (sic!), nikoliv mikroskop, jak se někdy uvádí[1].
- Cytologie
- Typizace HPV
Prekancerózy děložního hrdla[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o velmi propracovanou problematiku s nejlépe vyvinutým systémem screeningu, proto o tomto tématu pojednává samostatný článek.
Prekancerózy vulvy[upravit | editovat zdroj]
Rozlišují se dva typy vulvární intraepitelové neoplazie (VIN):
- usual VIN (uVIN) – léze častější a s lepší prognózou, způsobené infekcí HPV,
- differentiated VIN (dVIN) – léze méně časté, které nejsou způsobené infekcí HPV[2], mají mutovaný gen p53[2], mají horší prognózu.
(Dříve se rozlišovaly typy VIN I, který dnes mezi VIN již nepatří, VIN II a VIN III, který je synonymem pro vulvární karcinom in situ.)
Další prekancerózní léze zahrnují:
- extramamární forma Pagettovy choroby,
- premelanom – při diagnóze se používá pravidlo A (asymmetry), B (border), C (color), D (diameter), E (evolution).
Diferenciálně diagnosticky je nutné odlišit léze lupénky, lichenu. V diagnostice je zásadní metodou biopsie, vzorky jsou snadno biopticky přístupné a každou podezřelou lézi je vhodné nechat histologicky vyšetřit[1].
Prekancerózy pochvy[upravit | editovat zdroj]
Vaginální intraepitelová neoplazie (VaIN) se vyskytuje nejčastěji u pacientek po hysterektomii (90 %), zejména v operačním pahýlu. Také může být současný výskyt na cervixu a v pochvě. V 80 % se léze vyskytují v proximální třetině.
Prekancerózy endometria[upravit | editovat zdroj]
V endometriu se mohou vyskytovat atypické hyperplazie, které jsou prekancerózou adenokarcinomu, a mohou být buď simplexní, nebo komplexní a s atypiemi nebo bez atypií. Další prekancerózou je carcinoma in situ, které je méně časté a vzniká v atrofické sliznici.
Léčba prekanceróz[upravit | editovat zdroj]
Obecně lze volit konzervativní, tj. vyčkávací přístup (málo kdy), nebo přístup aktivní. Aktivní přístup zahrnuje buď pro patologickou tkáň destruktivní metody, které se již nepoužívají (kryoablace, laser-vaporizace), nebo excizivní metody. V případě vulvy se jedná o laser-skinning nebo excizi, v případě pochvy o parciální nebo totální kolpektomii, v případě endometria hysterektomie s adnexektomií, případě děložního hrdla cylindrická disekce nebo konizace (cold-knife, LEEP nebo laser-ablace).
U prekanceróz endometria u žen ve fertilním věku, které chtějí otěhotnět, může být indikována gestagenní léčba. U lézí pochvy a vulvy způsobených HPV lze v některých případech volit léčbu aplikací Imiquimodu (imunomodulační krém).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Zhoubné nádory v gynekologii
- Ošetření prekanceróz gynekologických nádorů
- Prevence gynekologických nádorů
- Prekancerózy děložního hrdla
- Prekancerózy v dermatologii
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
- www.onkogyn.cz (např. aktuální TNM klasifikace, jde o stránky Onkogynekologického centra VFN)
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ a b c d e f g h i j k SLÁMA, Jiří. Prekancerózy rodidel [přednáška k předmětu Gynekologie a porodnictví předstátnicová stáž, obor Všeobecné lékařství, 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova v Praze]. Praha. 13.2.2014.
- ↑ a b c d ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2008. 390 s. s. 179-213. ISBN 978-80-7262-501-7.
- ↑ BOUDA, Jiří, et al. Nový pohled na etiopatogenezi ovariálního karcinomu. Actual Gynecology and Obstetrics [online]. 2018, vol. 10, s. 19–22, dostupné také z <https://www.actualgyn.com/clanek/2018/218>.
- ↑ CRUM, Christopher P, et al. Pathogenesis of ovarian, fallopian tubal, and peritoneal serous carcinomas [online]. UpToDate, Poslední revize 2019-05-16, [cit. 2019-05-28]. <https://www.uptodate.com/contents/pathogenesis-of-ovarian-fallopian-tubal-and-peritoneal-serous-carcinomas?search=serous%20tubal%20intraepithelial%20carcinoma&source=search_result&selectedTitle=1~7&usage_type=default&display_rank=1>.