Akutní epididymitida

Z WikiSkript

(přesměrováno z Akutní zánět nadvarlete)

Akutní epididymitida
Acute epididymitis
Epididymitis acuta
Epididymitida u dospělých
Epididymitida u dospělých
Patogeneze infekce močových cest, akutní prostatitida nebo uretritida, přestupem z okolních zanícených orgánů, hematogenně nebo iatrogenně po cystoskopii, TUR apod.
Klinický obraz otok poloviny skróta, zarudnutí kůže doprovázená bolestivostí podél chámovodu, horečka, schvácenost, pozitivní Prehnovo znamení
Diagnostika anamnéza, typický klinický obraz, kultivace z moče, leukocytóza a zvýšení zánětlivých parametrů v krvi, zvýšená sedimentace a typický obraz při ultrazvukovém vyšetření
Léčba klid, studené obklady, antibiotika, analgetika, antipyretika
Komplikace testikulární infarzace, rozvoj chronické bolesti, infertilita, nutnost odstranění orgánu
Klasifikace a odkazy
MKN N45
MeSH ID D004823
MedlinePlus 001279
Medscape 436154

Akutní epididymitida je zánětlivé postižení nadvarlete, které je nejčastější příčinou akutního skrotálního syndromu u dospělých.

Etiologie a patogeneze[upravit | editovat zdroj]

Příčinou epididymitidy je ve většině případů infekce močových cest. Zánět se do nadrvarlete ale může dostat i kanalikulárně při akutní prostatitidě nebo uretritidě, přestupem z okolních zanícených orgánů, hematogenně nebo iatrogenně po cystoskopii, TUR a dalších výkonech.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Zánět nadvarlete se projevuje postupně narůstajícím otokem poloviny skróta a zarudnutím kůže s výraznou bolestivostí podél chámovodu, která se propaguje do třísla a zvýrazňuje se při pohybu. Horečka, celková schvácenost a pozitivní Prehnovo znamení (při zvednutí varlete dojde k ústupu bolesti pomůže odlišit epididymitidu od torze varlete.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Ztluštění a zvětšení nadvarlete (RT EP) s nehomogenní strukturou při ultrazvukovém vyšetření

Základem je anamnéza a typický klinický obraz. Ke správné diagnóze následně přispívá pozitivní kultivace z moče, leukocytóza a zvýšení zánětlivých parametrů v krvi, zvýšená sedimentace a typický obraz při ultrazvukovém vyšetření – ztluštělé nadvarle nehomogenní struktury a často sekundární hydrokéla.

V diferenciální diagnostice uvažujeme také torzi varlete, torzi appendixu varlete, hematokélu, hydrokélu, tumor varlete, uskřinutou skrótální kýlu, chronickou skrótální kýlu, tuberkulózu nadvarlete.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Doporučuje se klid, podložení šourku nebo suspenzor, lokálně studené obklady, širokospektrá ATB, analgetika a antipyretika. Při abscedující formě incize a drenáž pro urychlení hojení, při recidivách epididymektomie či orchiektomie.

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

Komplikacemi akutní epididymitidy jsou testikulární infarzace, rozvoj chronické bolesti, infertilita. Prognóza je při včasné léčbě dobrá, u zanedbaných stavů hrozí nutnost chirurgického odstranění orgánu.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • DVOŘÁČEK, Jan. Urologie : obecná a speciální urologie. 2. vydání. Praha : Karolinum, 1999. s. 224−225. ISBN 80-7184-745-3.