Enteroviry
Enteroviry
Jsou velkou skupinou kosmopolitních acidorezistentních virů, které se přenáší orofekální cestou. Nezpůsobují gastroenteritidy, ale různorodé spektrum onemocnění (exanthémy, myokarditidy a často infekce CNS). Inkubační doba jsou 2 týdny. Léčba je dosud symtpomatická.
Spolu s rhinoviry a aphtoviry patří do čeledi RNA virů Picornaviridae.
- Dělí se na:
Enteroviry se množí ve sliznici a přilehlé lymfatické uzlině. Proniknutím do krve (první virémie) se dostává do monocytomakrofágového systému, které využívá pro transport a další replikaci. Až znovu-proniknutím do krve se projevují symptomy.
Poliovirus
V 90% infekce probíhá jako lehké nachlazení, zbytek jako aseptická meningitida, nebo dětská obrna, která končí obrnou dýchacích svalů. V České Republice byla eradikována Salkovou vakcínou (součást hexavakcíny), avšak stále se vyskytuje v Afghánistánu, Pákistánu a v Nigérii.
Echovirus
Coxsackie A,B
Většina infekcí probíhá inaparentně. Způsobují především dětské letní virózy, které se šíří ve skupinách. Manifestují se formou chřipky, herpangíny, syndromem ruky-nohy-úst, aseptickou meningitidou, případně generalizovaným onemocněním novorozence pod obrazem hepatomegalie, exantémem, aseptickou meningitidou, myokarditidou končící potratem nebo smrtí.
Enteroviry 68-71
Jsou podobné Coxsackie virům. Způsobují různorodá onemocnění manifestující se u dětí. Přenášejí se orofekálně ale i kapénkami.
- Enterovirus 68 - nepatogenní
- Enterovirus 69 - infekce dolních dýchacích cest (pneumonie, bronchiolitida)
- Enterovirus 70 - akutní hemoragická konjunktivitida
- Enterovirus 71 - patří mezi nejvýznamnější enteroviry, protože je spojen s:
Odkazy
Související články
Zdroj
Reference
- ↑ HURYCH, Jakub, et al. Lékařská mikrobiologie : Repetitorium. 1. vydání. 2020. 621 s. ISBN 978-80-7553-844-4.