Záněty prsní žlázy
Feedback

Z WikiSkript

Klinický obraz mastitidy
Ultrazvukový obraz puerperální mastitis

Mastitida (zánět prsní žlázy) je onemocnění prsů, které nejčastěji postihuje ženy v puerperiu (šestinedělí), může se ale také vyskytovat i bez souvislostí s laktací (včetně mužské populace).

Mastitis puerperalis[upravit | editovat zdroj]

Jde o nozokomiální infekci krátce po porodu v souvislosti s kojením. Příčinou je nedostatečné vyprazdňování žlázy a vstup patogenů z kůže a sliznic dítěte přes drobné ragády na bradavkách matky. Nejčastějším původcem bývá Staphylococcus aureus.

Klinicky nacházíme Symptom ikona.svg zvýšení tělesné (nad 38 °C) i lokální teploty s palpační Symptom ikona.svg bolestivostí a Symptom ikona.svg zimnicí. Později může být zánětlivý infiltrát, Symptom ikona.svg zčervenání a Symptom ikona.svgedém prsu, zánětlivé uzliny v axile.

Léčíme ATB dle citlivosti v kombinaci s metronidazolemMediately: Metronidazol nebo zkusíme vyprázdnit žlázu (atraumaticky) s následnou aplikací oxytocinuMediately: ATC kód H01BB02.

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

Komplikací puerperální mastitidy může být vznik abscesu prsu. Při pohmatu se vyskytuje fluktuace s lokální bolestivostí a známkami zánětu. V diferenciální diagnostice je nutno odlišit prostou retenci mléka (teplota pod 38 °C). Jako terapie se nabízí incize, event. kontraincize a evakuace s drenáží a laváží. Řezy jsou vedeny obloukovitě v místě největší bolestivostí. Další závažnou komplikací je rozvoj septického stavu.

Mastitis nonpuerperalis[upravit | editovat zdroj]

Vzácný zánět nejčastěji ve věku 20−40 let. Jeho podkladem jsou duktektázie, periduktální mastitidy nebo vznikají druhotně z infekce cyst a hematomů – tyto záněty jsou většinou kolem areoly. Klinicky nacházíme ložiskové zarudnutí s příznaky nespecifického zánětu.

Vzhledem k vzácnému výskytu tohoto zánětu, je v diferenciální diagnostice nutné myslet na zánětlivý (inflamatorní) karcinom.

Léčíme punkcí, incizí, drenáží a ATB.

Specifické záněty[upravit | editovat zdroj]

Tuberkulózní mastitida

V praxi jsou důležité tbc a aktinomykóza.

Tuberkulóza[upravit | editovat zdroj]

Klinicky nacházíme tuhý, hrbolatý, nebolestivý infiltrát, často pohyblivý proti okolí. Po nekróze tkáně vzniká studený absces, event. se tvoří píštěle. BK se nedaří vykultivovat.

Léčíme antituberkulotiky, lokální excizí, event. mastektomií.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Tuberkulóza.

Aktinomykóza[upravit | editovat zdroj]

Vzácné onemocnění prsu způsobené aktinomycetami. Často je to ale metastáza primárního postižení v jiné části těla (plíce). Hmatáme tumorózní induraci, někdy vidíme i absces s píštělemi.

Léčíme megadávkami (10−20 mil.) krystalického penicilinu. Reziduální nádory široce exstirpujeme.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Aktinomykóza.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]