Využití monoklonálních protilátek v medicíně

Z WikiSkript

Monoklonální protilátky (mAbs – monoclonal anti-bodies) pocházejí z jednoho klonu B-lymfocytu.

Vlastnosti[upravit | editovat zdroj]

Monoklonální protilátky jsou protilátky stejného typu, které jsou účinné již ve velmi malém množství. Mají jedinečnou specifičnost a všechny jsou namířeny proti stejným epitopům. Množí se klonováním a jsou neomezeně dostupné.

Využití[upravit | editovat zdroj]

Značení protilátek metodou ELISA

Součástí čtvrtiny výzkumu biotechnologických léčiv. Používají se nejenom pro diagnostiku různých chorob, ale i jako léčiva např. onkologických, autoimunitních a infekčních onemocnění, dále se využívají při transplantacích.

Princip léčby nádorových onemocnění

Monoklonální Abs lze využít jako činidla v biomedicínském i mikrobiologickém výzkumu – průkaz rakoviny, AIDS, chřipky, herpes simplex nebo infekce chlamydiemi. Dále také při identifikaci infekcí přenášených transfúzí, proteinů, sacharidů a nukleových kyselin při PCR a ELISA metodách. Také mají využití v diagnostických testech k detekci i minimálního množství léčiv, toxinů nebo hormonů (př. průkaz choriogonadotropinu v těhotenských testech).

Akutní myeloidní leukémie
Při podezření se používá mABs proti molekule CD-33, která se vyskytuje na povrchu některých zralých leukocytů.
Rakovina prostaty
Klinicky nejpoužívanější markerem je PSA (prostate specific antigen), ovšem není stoprocentní. Radioaktivně značené mAbs umožňují vysoce specifickou lokalizaci nádoru in vivo. Využívají se v diagnostice, zobrazování i terapii.
Ebola
EBOV GP antigen je detekovatelný mAbs již 3–6 dní po příchodu prvních příznaků hemoragické horečky. Bylo vyvinutu několik mAbs, které selektivně reagují s antigenem GP, ne všechny ale se všemi typy EBOV antigenu (reaktivita mAbs se dá rozpoznat metodou PCR).
Ptačí chřipka
Identifikace laboratorní metodou AIV (zjištění nárůstu specifických protilátek).

Monoklonální protilátky můžeme také využít v kriminalistice (AB0 systém, detekce spermatu, identifikace slin, moči, krve) nebo potravinářství (detekce zbytků antibiotik v masných produktech).

Zástupci[upravit | editovat zdroj]

Mechanismus účinku rituximabu
Infliximab
Chimérická lidská/myší monoklonální IgG1 protilátka. Základními indikace pro použití jsou revmatoidní artritida, ankylozující spondylartritida a Crohnova choroba.
Rituximab
Chimérická lidská/myší monoklonální IgG1. První monoklonální protilátka schválena k humánnímu použití v onkologii, např. k léčbě maligních lymfomů.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

[1]https://is.muni.cz/th/lvg4z/Bakalarska_prace.pdf?so=nx
[2]http://biochemie.upol.cz/doc/skripta/imch/5_Monoklonalni_protilatky.pdf