Vnitřní granulom
Vnitřní granulom (lat. granuloma internum, pulpitis chronica granulomatosa interna) je chronický produktivní zánět v pulpě zubu (označován též jako vnitřní resorpce).
Etiologie[upravit | editovat zdroj]
Mezi nejčastější příčiny vzniku vnitřního granulomu patří úraz a chronická traumatizace.
- Úraz se často v anamnéze nepodaří prokázat, a poté označujeme vnitřní granulom za idiopatický.
- Chronickou traumatizací je poškozen metabolismus zubní dřeně a může tak vzniknout chronický zánět.
Vlastnosti[upravit | editovat zdroj]
Vyznačuje se tvorbou silně prokrvené granulační tkáně.
- V této tkáni se vyskytují buňky, které mohou mít resorptivní nebo apoziční charakter. Pokud mají resorptivní charakter, rozpouštějí tvrdé zubní tkáně. V důsledku toho může granulační tkáň prorůstat až do periodoncia a začít resorbovat i kost okolo zubu. V takovém případě může vnitřní resorpce na rentgenovém snímku imitovat vnější resorpci (zejména v oblasti krčku zubu).
Diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Pulpa zubu je vitální, a proto zub reaguje na test vitality normálně. Celý patologický proces je většinou klinicky němý, dokud nedojde k perforaci granulační tkáně do periodoncia nebo fraktuře zubu.
Vnitřní granulom lze diagnostikovat na rentgenovém snímku, ale jeho nález je nejčastěji náhodný, protože většinou nepůsobí velké subjektivní obtíže. Na rentgenovém snímku můžeme nalézt
- oválné projasnění v kořenovém kanálku;
- značné rozšíření kořenového kanálku;
- neostře ohraničené resorpční lakuny v kořenovém kanálku.
Pokud se vnitřní granulom nachází ve dřeňové dutině a resorbuje dentin, tak může prosvítat skrz sklovinu jako tzv. pink spot a lze ho diagnostikovat pohledem.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Včas provádíme dokonalou exstirpaci zánětlivě změněné vitální dřeně.
Zásady ošetření kořenového kanálku s vnitřním granulomem:
- Rozšířené místo v kořenovém kanálku lze mechanicky opracovat jen velmi těžko, a proto se v této oblasti spoléháme hlavně na chemickou dezinfekci (5% chlornanem sodným) a její ultrazvukovou aktivaci. Ostatní místa endodontického systému opracováváme klasicky mechanicko-chemickou preparací.
- V případě perforace se při sušení kořenového kanálku papírovými čepy před plněním objeví na boku papírového čepu krvavá tečka.
- U vnitřního granulomu není vhodné používat dezinfekční vložku z hydroxidu vápenatého, protože by se při další návštěvě z kořenového kanálku těžko odstraňovala.
- Pro plnění je nejvhodnější metoda vertikální kondenzace(metody centrálního čepu a laterální kondenzace jsou nevhodné).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- PEŘINKA, Luděk a Eva ZÁHLAVOVÁ. Základy klinické endodoncie. 1. vydání. Praha : Quintessenz, 2003. 288 s. ISBN 8090318126.