Prolaps pánevních orgánů
Feedback

Z WikiSkript

Prolaps dělohy – úplná everze

Prolaps pánevních orgánů je stav, kdy urogenitálním hiatem sestupuje nebo vyhřezává jedna nebo více struktur malé pánve. Může dojít k sestupu přední poševní stěny, zadní poševní stěny, dělohy (cípek), klenby poševní nebo jizvy po hysterektomii.

Etiologie a rizikové faktory[upravit | editovat zdroj]

Ke vzniku prolapsu predisponují defekty pojivové tkáně (familiární defekty, Marfanův syndrom, kloubní hypermobilita) a deficit estrogenů (např. v postmenopauze). Prolaps může být také způsoben chronicky zvýšeným nitrobřišním tlakem (obezita, zvedání těžkých břemen v práci).

Velký vliv na rozvoj sestupu má porod. V průběhu porodu může dojít k poškození svalových snopců až avulzi m. levator ani od pubické kosti, dále se může objevit porucha inervace (n. pudendus) a traumata závěsného vazivového aparátu pánve. Riziko poranění pánevního dna se zvyšuje s věkem rodičky z důvodu ztráty elasticity svalových snopců.

Klasifikace[upravit | editovat zdroj]

POP-Q klasifikace sestupu pánevních orgůnů. St.0: nepřítomnost sestupu; st.I: sestoplá část > 1 cm nad rovinou hymen; st.II: sestouplá část je 1 cm nad nebo 1 cm pod rovinou hymen; st.III: sestopulá část je > 1 cm pod rovinou hymen; st.IV: úplná everze.

Anatomické rozdělení rozlišuje následující typy prolapsu:

Název Popis
Uretrokéla Prolaps dolní přední poševní stěny zahrnující pouze uretru.
Cystokéla Prolaps horní přední poševní stěny zahrnující močový měchýř. Obecně je také přítomen prolaps uretry, a proto se často používá termín cystouretrokéla.
Uterovaginální prolaps Tento termín se používá k popisu prolapsu dělohy, děložního čípku a horní části pochvy.
Enterokéla Prolaps horní zadní stěny pochvy obvykle obsahující kličky tenkého střeva.
Rektokéla Prolaps dolní zadní stěny pochvy zahrnující konečník vyhřezlý dopředu do pochvy.

V současnosti se pro staging sestupu používá POP–Q (Pelvic Organ Prolapse Quantification) systém, který rozděluje sestup pánevních orgánů na stadia 0. až IV dle vztahu k rovině hymen (viz. obrázek).

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Dle různých statistik odchylky v poloze pánevních orgánů má od 30 až do 70% všech žen[1], nemusí to však vždycky vyvolávat klinické obtíže s nutností léčby.

Symptomatické pacientky si mohou stěžovat na pocit poševního vyboulení (bulging), které jsou schopné samy nahmatat nebo uvidět v zrcátku, občas se vyskytuje nemožnost defekace bez samostatné repozice prolapsu. Dále se může objevovat pocit tlaku v pánvi nebo podbřišku, Symptom ikona.svg krvácení a Symptom ikona.svg výtok z pochvy, Symptom ikona.svg bolesti kříže a bederní oblasti. Mohou se vyskytovat také urogynekologické potíže: inkontinence, neúplné vyprazdňování močového měchýře a paradoxní ischurie (močení v porcích s pocitem neúplného vyprazdnění).

Obtíže se obvykle zhoršují po dlouhodobém stání nebo cvičení (vlivem gravitace), zvýrazňují se také při vzestupu intraabdominálního tlaku.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Při odběru anamnézy je nutné se cíleně ptát na rizikové faktory související s prolapsem, používají se také standardizované dotazníky (BFLUTS – Bristol Female Lower Urinary Tract Symptome).

Fyzikální vyšetření by mělo být provedeno ideálně při vyprazdněném močovém měchýři a rektu, aby nebyl maskován stupeň prolapsu. Vyšetřuje se vulva, uretra, pochva a rektum. Provádí se bimanuální pánevní vyšetření, během kterého je důležité zaznamenat jakoukoliv rezistenci nebo citlivost. Dále se hodnotí stav svalů pánevního dna (lze zjistit normofunkci, hyperaktivitu, hypoaktivitu nebo úplně nefunkční stav) a případné lévátorové (puborektální) poranění. Při vyšetření perinea se pacientka zakašle nebo provede Valsalvův manévr, přičemž by nemělo dojít k pohybu perinea směrem dolů.

Ze zobrazovacích metod se používají ultrazvuk a 3D ultrazvuk, u komplikovaných a recidivujících případů lze použit MRI. Při gastrointestinálních obtížích s vyprazdňováním se dělá evakuační proktografie pro zobrazení průběhu defekace.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ROZTOČIL, Aleš, et al. Moderní gynekologie. 2. vydání. Praha : Grada, 2024. 800 s. ISBN 978-80-271-2005-5.
  • DUBOVÁ, Olga a Michal ZIKÁN. Praktické repetitorium gynekologie a porodnictví. 2. vydání. Praha : Maxdorf, 2022. s. 869. ISBN 978-80-7345-716-7.
  • ČEPICKÝ,, et al. Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. 1. vydání. Praha : Grada, 2018. s. 75-91. ISBN 978-80-247-5604-2.
  • PERSU, C, CR CHAPPLE a V CAUNI, et al. Pelvic Organ Prolapse Quantification System (POP–Q) – a new era in pelvic prolapse staging. J Med Life [online]. 2011, roč. 1, vol. 4, s. 75-81, dostupné také z <https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3056425/>. 

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. *DUBOVÁ, Olga a Michal ZIKÁN. Praktické repetitorium gynekologie a porodnictví. 2. vydání. Praha : Maxdorf, 2022. s. 406-407. ISBN 978-80-7345-716-7.