Poruchy pigmentace
Z WikiSkript
Jako poruchy pigmentace se označují onemocnění spojená nadbytkem nebo nedostatkem melaninu, případně přítomností jiného endogenního nebo exogenního pigmentu.[1]
Hyperpigmentace[upravit | editovat zdroj]
Hyperpigmentace je nadbytek melaninu.
- Ephelides, pihy – jsou ostře ohraničené, žlutavé nebo hnědavé skvrnky velké několik mm. Vzácně se mohou objevit i na rtech a dutině ústní. Patří mezi dominantně dědičné odchylky.
- Peutzův-Jeghersův syndrom – je AD dědičné onemocnění. Projevuje se intestinální polypózou a pihám podobnou pigmentací okolo úst a na červeni rtu.
- Chloasma uterinum (melasma) jsou velké, ostře ohraničené, žlutavé až žlutohnědé skvrny. Objevují se symetricky na spáncích a tvářích dívek a žen. výskyt je dán hormonálně, často se objevují v graviditě.
- Poikilodermia Civatte je hyperpigmentace spojená s teleangiektáziemi. Vyskytuje se u žen středního věku na laterálních plochách krku, asi po fotodynamicky působících látkách.
Sekundární hyperpigmentace[upravit | editovat zdroj]
- po nemocech, dermatitidy mechanické, fyzikální, chemické, fotodermatózy, psoriáza, lichen ruber, chronický ekzém, atopická dermatitida, …
Odstraňování – různé bělící prostředky (nespolehlivé) - hydrargyum amidochloratum, peroxid vodíku, …
Hypopigmentace[upravit | editovat zdroj]
Hypopigmentace je nedostatek melaninu.
- Leucoderma je sekundární depigmentace v místě odhojených projevů kožní choroby. Obvykle zachová tvar původních eflorescencí;
- leukoderma psoriaticum, syfiliticum, …
- Albinismus je AR dědičná porucha metabolismu enzymu tyrosinázy spojená s totální nebo parciálním chyběním melaninu.
Podrobnější informace naleznete na stránce Albinismus.
- Vitiligo je progresivní chronické onemocnění neznámé příčiny. Postihuje více ženy. Výskyt je často familiární. Projevuje se jako ostře ohraničené bílé skvrny různé velikosti, okraje mají „návějovitou“ hyperpigmentaci. Vlasy mohou být odbarvené.
Podrobnější informace naleznete na stránce Vitiligo.
Dyschromie[upravit | editovat zdroj]
Dyschromie je difuzní změna barvy kůže způsobená odchylkou přirozené pigmentace melaninem nebo ukládáním jiných, endogenních i exogenních pigmentů.
Endogenní pigmenty[upravit | editovat zdroj]
- Hemosiderinové pigmentace - hemosiderosis (capillaritis) je nejčastěji na bércích u varikózního komplexu. Je to onemocnění neznámé etiologie projevující se svěděním, ekzémem a petechiemi.
- Žlučová barviva - projeví se jako žloutenka.
Podrobnější informace naleznete na stránce Ikterus.
Exogenní pigmenty[upravit | editovat zdroj]
- Argyróza - šedé zbarvení sliznic po ošetřování roztoky stříbra. Nejdříve se objeví na gingivě. Mezi exogenní dyschromie patří i tetování.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- BENEŠ, Jiří. Studijní materiály [online]. ©2007. [cit. 12.1.2011]. <http://jirben2.chytrak.cz/>.
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ PIZINGER, Karel. Dermatovenerologie. 1. vydání. Plzeň : Euroverlag, 2012. ISBN 978-80-7177-985-8.