Neceliakální glutenová senzitivita
Neceliakální glutenová senzitivita je onemocnění gastrointestinální soustavy vzniklé neschopností organismu snášet lepek.
Stejně jako celiakie, má i toto onemocnění obdobnou manifestaci. Klinický obraz zahrnuje gastrointestinální i extraintestinální obtíže jako u celiaků, avšak nedochází k atrofii klků tenkého střeva.
Diferenciální diagnostika[upravit | editovat zdroj]
Je nutné odlišení od celiakie či alergie na pšenici. K tomu se využívají krevní odběry, sérologické testy a histologické vyšetření vzorku odebraného při kolonoskopii. Pokud jsou výsledky negativní, doporučuje se dodržování bezlepkové diety. V případě, že dojde ke zlepšení obtíží, potvrzuje se diagnóza expozičním testem.
Gastrointestinální manifestace[upravit | editovat zdroj]
- Průjem/zácpa
- Nadýmání
- Nevolnost a bolesti břicha
- Aftózní stomatitida
- Pálení žáhy zapříčiněné gastroezofageálním refluxem
Gluten, vyskytující se v obilovinách jako zásobní látka, sestává z polymerních a monomerních podjednotek. Polymerní částí glutenu jsou tzv. gluteniny, zatímco monomerní části se označují jako prolaminy.
Tyto podjednotky glutenu jsou rezistentní vůči enzymatickému trávení, jak žaludečními a pankreatickými peptidázami, tak peptidázami kartáčového lemu sliznice tenkého střeva.
Aminokyselinové řetězce prolaminů tak v nezměněné podobě pronikají do vrstev sliznice tenkého střeva (laminy proprie a submukózy). Zde vyvolávají nadměrnou reakci imunitního systému, respektive složek jeho přirozené imunity. Dochází k hromadění neutrofilů a eosinofilů ve střevní sliznici a zvýšení množství bazofilů v krevním řečišti.
Dle některých zdrojů mohou být intestinální obtíže způsobeny změnami neuromuskulární aktivity jejuna a ilea. Toto ovlivňování nervových plexů ve střevní stěně může vést ke:
- Zvýšené kontrakci střevní svaloviny a zvýšené buněčné sekreci -> časté průjmy
- Zpomalení střevní peristaltiky obdobně jako u použití opioidů -> zácpy
!CAVE! Zvýšenou imunitní odpověď na přítomnost lepku v potravě může způsobit též intestinální zánět, nerovnováha intestinální mikroflóry (gram-negativní bakterie převažují nad gram-pozitivními) či změny bariérové propustnosti střevního epitelu a nadměrný příjem glutanátů a jiných konzervantů.
Extraintestinální manifestace[upravit | editovat zdroj]
- Kožní vyrážky
- Parestézie–brnění až necitlivost akrálních částí těla
- Psychické poruchy–deprese, úzkost, bolest hlavy
- Celková únava
Souvislost s psychickými poruchami[upravit | editovat zdroj]
Existují studie dokazující souvislost neceliakální glutenové senzitivity a duševních chorob. U osob trpících schizofrenií či autismem je znatelně výraznější incidence glutenové senzitivity. Po nasazení adekvátní diety bez přítomnosti lepku může dojít k odeznění, či zmírnění některých symptomů těchto psychických onemocnění.
Při nedokonalém trávení lepku (často zároveň s nesprávným trávením kaseinu) dochází k tvorbě exorfinu, jehož uvolnění do krve je podmíněno porušením střevní bariéry (= zvýšení propustnosti látek). Exorfiny následně prostupují hematoencefalickou bariéru a váží se na opioidní mozkové receptory.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]