Koloskopické vyšetření

Z WikiSkript

(přesměrováno z Kolonoskopie)

Koloskopické vyšetření neboli koloskopie (nesprávně, ale často též kolonoskopie) se řadí k endoskopickým metodám vyšetření trávícího traktu. Jedná se v podstatě o určitou obdobu gastroskopie. Na rozdíl od ní se při koloskopii endoskopický přístroj zasouvá do konečníku a vyšetřuje se jím tlusté střevo v celé jeho délce a terminální ileum.

Princip[upravit | editovat zdroj]

Pacientovi se do konečníku vsune tenká ohebná hadička endoskopu a lékař ji opatrně zavádí dál a dál. Na konci hadice je drobná videokamera, která promítá obraz dutiny střeva na obrazovku, kde ji vidí lékař. Pomocí ovládacího aparátu lze konec endoskopu různě natáčet a díky tomu lze endoskop protáhnout celou délkou nerovného tlustého střeva.

Endoskop navíc umožňuje použití drobných klíštěk, kterými se dá bezbolestně odštípnout drobný vzorek sliznice (biopsie), který se pak dá poslat na histologické vyšetření.

Koloskopická trubice umožňuje i zavedení různých nástrojů, kterými se dají provést i jednoduché léčebné zákroky – snad nejčastějším zákrokem je odstranění (odříznutí) polypu neboli polypektomie.

Polypektomie

Příprava[upravit | editovat zdroj]

Pacient by neměl den před plánovanou koloskopií jíst a měl by jen pít tekutiny. Ten samý den odpoledne by se měl vyprázdnit prázdnícím roztokem. Používají se izoosmolární roztoky, například Fortrans, Golitela a je nutné vypít 4 litry tohoto roztoku. Způsobí tak silný průjem, a tím vyčistí dutinu střeva od stolice, aby se zpřehlednilo a zpřístupnilo k vyšetření.

Součástí přípravy na tento zákrok je i dočasné vysazení léků proti srážení krve (zejména warfarinu). Pro samotnou koloskopii to sice nemá význam, ale případný nález a následné odříznutí polypu by bylo problematické – krvácení z rány by vlivem protisrážlivého warfarinu bylo obtížné či nemožné zastavit. Warfarin má delší poločas účinku, a proto se vysazuje asi 5 dnů před výkonem. Protisrážlivé léky je nicméně nutné vysadit jen po konzultaci s vaším lékařem!

Těsně před koloskopií se pacientovi obvykle dává injekce na uklidnění, takže pacient by neměl 24 hodin po zákroku řídit motorové vozidlo.

Význam[upravit | editovat zdroj]

Prohlédnutí stěny tlustého střeva spolu s odběrem vzorků má význam pro diagnostiku rakoviny tlustého střeva, divertikulózy, ulcerózní kolitidy a mnoha dalších onemocnění. Odstranění polypu je elegantní prevencí rakoviny tlustého střeva, která z polypů často vychází. Nejčastějším důvodem koloskopie je nález krve ve stolici.

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

Koloskopie je velmi bezpečné vyšetření. Vzácnou komplikací je protržení stěny střeva endoskopem. Je to o něco častější než protržení stěny jícnu u gastroskopie. Je to méně vážný stav než protržení jícnu, je však nutno ho chirurgicky řešit. Určitým problémem je i limitace koloskopie jen na tlusté střevo. Tenké střevo se koloskopií vyšetřit nedá.

Výhody[upravit | editovat zdroj]

Velkou výhodou je, že lékař vidí stav sliznice „na vlastní oči“, že může odebrat vzorky a odstraňovat polypy. Pacient není při tomto vyšetření zatížen žádným škodlivým rentgenovým zářením.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK [online]. [cit. 24.03.2010]. <https://www.stefajir.cz/>.