Dětská pískoviště
Zdravotní rizika při hře na pískovišti vyplývají:
- z mikrobiálního a parazitárního znečistění – toxoplazmóza, toxokaróza, enterobióza,
- z mechanického poranění.
Mikrobiální a parazitární znečistění[upravit | editovat zdroj]
Toxoplazmóza[upravit | editovat zdroj]
Původcem je Toxoplasma gondii, jehož hlavním hostitelem je kočka. Přenos nákazy je prostřednictvím výkalů infikovaných zvířat, které obsahují množství vajíček (oocysty), které jsou schopné delší čas přežívat ve vnějším prostředí.
Onemocnění může probíhat asymptomaticky, v některých případech se objevuje únava, bolest hlavy, zvýšená teplota, zvětšení krčních mízních uzlin. Projevy jsou závislé především na stavu imunity, především u dětí imunitní poruchou. V dospělém věku u těhotných žen může onemocnění způsobit těžké poškození plodu.
Toxokaróza[upravit | editovat zdroj]
Původcem je Toxocara canis, Toxocara cati. Děti se nakazí per os, při hraní v písku, který obsahuje vajíčka (vyloučené spolu s exkrementem zvířat). Většina nákaz je asymptomatická, mezi projevy patří i bolest bříška, nechutenství, nevolnost. Vzácně je přítomna teplota, lymfadenopatie, astmoidní příznaky. Závažná je oční forma, při které je charakteristická chorioretinitída.
Enterobióza[upravit | editovat zdroj]
Původcem je Enterobius vermicularis. Nákaza se přenáší vajíčky alimentární cestou. Může probíhat asymptomaticky, obvykle je přítomné svědění okolo konečníku, pobolívání břicha, děti jsou nevrlé a neposedné. Škrábáním a následnou sníženou hygienou rukou (olizování rukou) často dochází k opakované autoinfekci.
Rizika z mechanického poraněni[upravit | editovat zdroj]
Sklo, především z injekčních stříkaček se zbytky krve, které ohrožují nejen mechanickým poraněním, ale i možností infekce, (např. virus hepatitidy B a C). Jiné ostré a nebezpečné předměty.
Možnosti prevence nákaz z pískovišť[upravit | editovat zdroj]
Jde především o zabráněni přístupu volně pobíhajících zvířat na plochu pískoviště, důsledné dodržování hygienických návyků ― nevkládat si ruce do úst při hře, umývaní rukou před jídlem, po hrách. V případě mechanického poraněni je nutné zvážit návštěvu lékaře.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatúra[upravit | editovat zdroj]
- Státní zdravotní ústav. Koupaliště a bazény [online]. [cit. 2010-11-01]. <http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/koupaliste-a-bazeny>.
- BENEŠ, Jiří. Infekční lékařství. 1. vydání. Praha : Galén, 2009. 651 s. s. 332 – 334, 349 – 350, 318, 353 – 354. ISBN 978-80-7262-644-1.