Biofilm
Biofilm je struktura tvořena bakteriemi, která slouží k jejich adherenci, komunikaci a ochraně. Také může být faktorem patogenity a virulence. Adheruje k povrchům inertním či anorganickým (vlhké povrchy v přírodě, implantáty, katetry, kanyly) i živým (epiteliální buňky). Je to složitá struktura s kanálky (voda přináší živiny a odnáší odpad). Připomíná tkáně vyšších organismů. Na jeho vzniku se většinou podílí několik druhů mikrobů.
Biofilm zvyšuje odolnost bakterií (před nepříznivými podmínkami prostředí nebo imunitními mechanismy) a umožňuje jejich bohatou komunikaci, což může značně komplikovat léčbu.
Vznik biofilmu[upravit | editovat zdroj]
Přilnutí (adheze) bakterií na povrch (pomocí fimbrií, glykokalyxu, povrchových proteinů atd.) podmíní spuštění genů pro tvorbu extracelulárních polymerů. Další buňky vznikají v extracelulární polysacharidové hmotě. Dělením vzniknou tzv. mikrokolonie, které rychle rostou. Mikrokolonie se obalí slizem a diferencuje v biofilm. Mohou být tvořeny nejen bakteriemi, ale také vyššími organismy (v těle např. Candida albicans). Z biofilmu se mohou uvolnit volné buňky (planktonické buňky) a kolonizovat jiná místa.
Komunikace bakterií prostřednictvím biofilmu spočívá především ve výměně genetické informace (např. plazmidů) mezi bakteriemi. Tím mohou bakterie získat například rezistenci vůči antibiotikům.
- Quorum sensing
- Mechanismy, kterými mohou bakterie vnímat přítomnost jiných bakterií ve svém okolí a přizpůsobovat se jim. Bakterie při svém růstu produkují tzv. autoinduktory. V momentě, kdy koncentrace autoinduktorů dosáhne prahové koncentrace, dojde k ovlivnění transkripce genů množících se bakterií. Touto změnou exprese genů mohou podmínit zastavení růstu bakterií nebo její další růst. Tímto mechanismem si kolonie udržuje optimální hustotu populace.
- Dalším faktorem, který mohou autoinduktory ovlivňovat je produkce některých metabolitů (např. produkce proteáz u Pseudomonas aeruginosa).
Biofilm lze pozorovat konfokálním laserovým mikroskopem v optických řezech a z nich složit prostorovou strukturu. Tloušťka biofilmu kolísá od několika až do stovky mikrometrů, podle dostupnosti živin.
Příklady míst tvorby biofilmu[upravit | editovat zdroj]
- Zubní plak – viridující streptokoky.
- Periodontitida – v kapsách pod dásní (tvorba polymikrobiálního biofilmu, kam neproniká kyslík), nahromaděná bakteriální hmota, odumřelé buňky a hnisavé buňky situaci zhoršují.
- Zánět středního ucha – hemofily.
- Osteomyelitis – Staphylococcus aureus;
- Cystická fibróza, k primárním respiračním infekcím se přidávají chronické nebo opakující se infekce. Dochází k ucpávání průdušek a trvalé poškození epitelu. Na tomto poškozeném epitelu se biofilmem usadí Pseudomonas aeruginosa a jí podobné.
- Záněty žlučových cest – G− střevní tyčinky.
- Při chronickém zánětu prostaty – bakterie pronikají do prostaty proti proudu moče, akutní prostatitida může přejít v chronickou. Zpočátku je biofilm jen komplikace, později i příčina onemocnění.
- Špatně vyživovaná kůže a podkoží při bércových vředech, na povrchu popálených ploch.
- Nitroděložní tělísko může být příčinou zánětů v dutině pánve a sepse.
- Asistované dýchání – tvorba na stěně trubic. Při nedostatku ošetřování mohou bakterie proniknout až do průdušek a plic.
- Intravenózní katetry – koaguláza negativní stafylokoky.
- Umělé srdeční chlopně.
- Kloubní náhrady.
- Kontaktní čočky − při nesprávném užívání se usazuje Pseudomonas aeruginosa.
- V urologii je biofilm nejčastější příčinou infekce při zavedeném močovém katétru.
Rezistence buněk biofilmu k antibiotikům[upravit | editovat zdroj]
Buňky biofilmu jsou velmi rezistentní k antimikrobním látkám a dezinfekcím (až tisíckrát více než buňky planktonické). V lékařské praxi to znamená, že k léčbě nestačí ani vysoké dávky antibiotik. Odolnost je vyjádřena fenotypově − nejde o rezistenci podmíněnou geneticky.
Laboratorní vyšetření citlivosti vůči antibiotikům podává nesprávné výsledky. Bakterie biofilmu jsou rezistentní, ale oproti planktonickým bakteriím se v optimálních laboratorních podmínkách jeví jako citlivé.
Odolné buňky tolerující antibiotikum a setrvávající v těle se obecně nazývají perzistoři. V biofilmu se mezi buňkami přenáší geny až tisíckrát úspěšněji, než mezi planktonickými buňkami (podpora přenosu genů rezistence v populaci). Hlenovou hmotou jsou buňky v biofilmu také fyzicky chráněny před protilátkami.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- SCHINDLER, Jiří. Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. 1. vydání. Praha : Grada, 2010. 0 s. ISBN 978-80-247-3170-4.
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- JANSKÝ, Petr. Zpracované otázky z mikrobiologie [online]. [cit. 2012-02-06]. <https://www.yammer.com/wikiskripta.eu/uploaded_files/3804405>.