Antidiaroika

Z WikiSkript

Léčivá používaná v terapii průjmu. Hlavním cílem je odstranit obtíže nemocného a zabránit dehydrataci. Podle příčin muže být hlavním patofyziologickým mechanismem vedoucím k průjmu:

  1. Nadměrná sekrece – sekreční průjmy (zánět, nádor);
  2. Osmoticky podmíněné průjmy jejichž příčinou je vysoký obsah osmoticky aktivních látek ve stolici, které dráždí sliznici k produkci hlenu a elektrolytů a stimulují střevní peristaltiku (např. enteroxiny).
  3. Průjmy vznikající vystupňovanou motilitou GIT.

Střevní adsorbencia[upravit | editovat zdroj]

Inertní léčiva s velkým povrchem (adsorbují nikoli absorbují), která jsou schopna vázat různé látky (snižují osmotický tlak intraluminálně), léčiva a toxiny. Účinná v terapii lehčích neinfekčních průjmů.

Carbo adsorbens (Carbo medicinalis)
Uhlík živočišného původu. Barví stolici na černo (odlišit od melény).
Diosmektit
Forma hydratovaného křemičitanu hořečnato-hlinitého.
Carbo medicinalis.

Střevní antiseptika[upravit | editovat zdroj]

Nevstřebatelná chemoterapeutika, které působí na řadu patogenů (včetně shigel a některých kmenů salmonel) bez výraznějšího ovlivnění normální střevní mikroflóry. Indikovány jsou u průjmů infekčního původu, hnilobné a kvasné dysmikrobie. Není vhodné je podávat v prvním trimestru gravidity a u těžších poruch funkce ledvin nebo jater.

Cloroxin
Chinolinové bakteriostatické chemoterapeutikum, působí rovněž amébocidně na vegetativní formy střevních améb.
Ftalylsulfathiazol
Nevstřebatelný sulfonamid se širokým spektrem účinku.
Nifuroxazid
Nitrofuranové bakteriostatické chemoterapeutikum.

Látky snižující motilitu střeva[upravit | editovat zdroj]

Anticholinergika[upravit | editovat zdroj]

Výhodné u průjmů provázených výraznou spasticitou a hypermotilitou trávicí trubice (viz spazmolytika).

Blokátory kalciových kanálů[upravit | editovat zdroj]

Pinaverin
Vhodné k terapii funkčních průjmů a v rámci syndromu dráždivého tračníku.

Opiody[upravit | editovat zdroj]

Vysoce účinné. Mechanismem účinku je inhibice uvolňování acetylcholinu v intramurálních nervových pleteních GIT (anticholinergní aktivita) na základě stimulace opiátových receptorů. Nejstarší opiová tinctura se předepisuje pouze ve výjimečných případech v terapii jinak nezvládnutelných průjmů. Výhodnější je použití derivátů morfinu – kodein a etylmorfin.

Nevýhodu těchto látek je neselektivní působení na opiátové receptory (včetně CNS) spojené se vznikem nežádoucích reakcí CNS a tolerance. Selektivní léčiva (difenoxylát, loperamid) naproti tomu ovlivňují především receptory v GIT – výrazně snižují sekreci v tlustém střevě a relaxují hladkou svalovinu stěny střeva. Pro indikaci těchto léčiv musí lékař seznámen s nežádoucími účinky opiátů. Pozor: nepodávat u NPB.

Difenoxylát
Ve vyšších dávkách proniká do CNS – může mít euforizačný vliv (otrava je podobná intoxikaci opiáty). Aby bylo možno použít nižších dávek kombinuje se difenoxylát s atropinem v preparátu REASEC®.
Loperamid
Strukturálně podobný difenoxylátu, ze střeva se prakticky nevstřebává (nemá vliv na CNS). Kromě již zmíněných účinků zvyšuje rovněž napětí análních svěračů a svaloviny aborální části tračníku. Jeho podání nemocných s chronickým zánětlivým onemocněním tlustého střeva může proto indukovat toxické megakolon.

Ostatní antidiaroika[upravit | editovat zdroj]

Octreotid
Syntetický analog somatostatinu. Indikován u syndromu krátkého střeva, po jejunostomii, ileostomii, u amyloidózy, průjmy u pacientů s rozvinutými příznaky AIDS.
Cholestyramin
Nevstřebatelný iontoměnič s vysokou vazebnou kapacitou pro žlučové kyseliny. Indikací je choleretický průjem.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • MARTÍNKOVÁ, Jiřina. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. 1. vydání. Praha : Grada, 2007. 1 s. s. 237. ISBN 978-80-247-1356-4.