Bakteriální chromozom: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (→‎Související články: wikifikace, +{{Stručná biochemie (Štípek)}})
m (redakce)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Bakterie]] ''E. coli'' obsahuje jeden [[chromozom]], tvořený molekulou cirkulární [[DNA (nukleová kyselina)|dsDNA]] o molekulové hmotnosti 2,7.10<sup>9</sup> a o délce 1,36 nm. Nachází se v ní 4,1.10<sup>6</sup> párů bazí (pb). DNA je zákonitě stočena do kliček a nadšroubovic ve shluku nazývaném '''nukleoid'''. Tento útvar není od cytoplazmy oddělen jadernou membránou jako v buňkách vyšších organizmů. Na několika místech je fixován k cytoplazmatické membráně.  
[[Bakterie]] ''E. coli'' obsahuje jeden [[chromozom]], tvořený molekulou cirkulární [[DNA (nukleová kyselina)|dsDNA]] o molekulové hmotnosti 2,7.10<sup>9</sup> a o délce 1,36 nm. Nachází se v ní 4,1.10<sup>6</sup> párů bazí (pb). DNA je zákonitě stočena do kliček a nadšroubovic ve shluku nazývaném '''nukleoid'''. Tento útvar není od cytoplazmy oddělen jadernou membránou jako v buňkách vyšších organizmů. Na několika místech je fixován k cytoplazmatické membráně.  


Kromě DNA nukleoid obsahuje desítky různých proteinů včetně [[enzym]]ů potřebných pro replikaci a expresi genetické informace a včetně proteinů podobných histonům.
Kromě DNA obsahuje nukleoid desítky různých proteinů včetně [[enzym]]ů potřebných pro replikaci a expresi genetické informace a včetně proteinů podobných histonům.


Bakterie obsahuje ještě další, menší cirkulární dsDNA, tzv. '''plazmidy''', které mají různé funkce. Umožňují např. přenos DNA z donorové bakterie na recipientní při jejich konjugaci ('''F–plazmid'''). Jiné obsahují [[gen]]y, kódující enzymy, schopné modifikovat [[antibiotika|antibiotika]]; jejich exprese se projeví rezistencí na příslušné antibiotikum ('''R–plazmidy''').
Bakterie obsahuje ještě další menší cirkulární dsDNA tzv. '''plazmidy''', které mají různé funkce. Umožňují např. přenos DNA z donorové bakterie na recipientní při jejich konjugaci ('''F–plazmid'''). Jiné obsahují [[gen]]y kódující enzymy schopné modifikovat [[antibiotika|antibiotika]]; jejich exprese se projeví rezistencí na příslušné antibiotikům ('''R–plazmidy''').


==Odkazy==
==Odkazy==

Verze z 22. 11. 2010, 20:57

Bakterie E. coli obsahuje jeden chromozom, tvořený molekulou cirkulární dsDNA o molekulové hmotnosti 2,7.109 a o délce 1,36 nm. Nachází se v ní 4,1.106 párů bazí (pb). DNA je zákonitě stočena do kliček a nadšroubovic ve shluku nazývaném nukleoid. Tento útvar není od cytoplazmy oddělen jadernou membránou jako v buňkách vyšších organizmů. Na několika místech je fixován k cytoplazmatické membráně.

Kromě DNA obsahuje nukleoid desítky různých proteinů včetně enzymů potřebných pro replikaci a expresi genetické informace a včetně proteinů podobných histonům.

Bakterie obsahuje ještě další menší cirkulární dsDNA tzv. plazmidy, které mají různé funkce. Umožňují např. přenos DNA z donorové bakterie na recipientní při jejich konjugaci (F–plazmid). Jiné obsahují geny kódující enzymy schopné modifikovat antibiotika; jejich exprese se projeví rezistencí na příslušné antibiotikům (R–plazmidy).

Odkazy

Související články

Další kapitoly z knihy ŠTÍPEK, S.: Stručná biochemie uchování a exprese genetické informace:
Struktura nukleových kyselin: Základní složky nukleových kyselinPrimární struktura nukleových kyselinŘetězec nukleové kyseliny lze štěpit neenzymovou nebo enzymovou hydrolýzouMetody sekvencováníSekundární a vyšší struktura nukleových kyselin: Sekundární struktura DNADenaturace a reasociace řetězců nukleových kyselin, molekulární hybridizaceSekundární struktura RNATopologie DNA; • Interakce DNA s proteiny, struktura chromosomuBakteriální chromosomEukaryotické chromosomyDNA mitochondrií
Biosyntéza nukleových kyselin: Replikace DNATranskripce
Biosyntéza polypeptidového řetězce – translace: Transferové RNA (tRNA)Aktivace aminokyselin, syntéza aminoacyl-tRNAFunkce ribozómů v translaciTranslace u prokaryotůStruktura ribozómůIniciace translaceElongace peptidůTerminace translaceInhibitory bakteriální translaceTranslace u eukaryotůStruktura ribozómůIniciace eukaryotické translaceElongace eukaryotické translaceTerminace eukaryotické translaceInhibitory eukaryotické translace
Genetický kód
Biosyntéza nukleových kyselin a proteosyntéza v mitochondriích: Replikace mitochondriální DNAMitochondriální transkripceMitochondriální translace
Řízení genové exprese a proteosyntézy: Řízení genové exprese a proteosyntézy u prokaryotRegulace na úrovni transkripceRegulace sigma-faktoryJacobův-Monodův operonový modelRegulační význam cAMP u bakteriíVariace operonového řízení genůTryptofanový a arabinosový operonŘízení terminace transkripceRegulace bakteriální proteosyntézy na úrovni translaceŘízení genové exprese a proteosyntézy u eukaryotRegulace na úrovni uspořádání genůRegulace na úrovni transkripceRegulace posttranskripčních úprav pre-mRNARegulace na úrovni translaceŘízení rychlosti degradace mRNARegulace funkce proteinu kotranslačními a posttranslačními úpravami
Posttranslační úpravy a targeting proteinů: Signální sekvence polypeptidu, volné a vázané ribozómyPosttranslační glykosylace proteinůTargeting nezávislý na glykosylaci proteinůTargeting mitochondriálních proteinůTargeting jaderných proteinůRozhodovací mechanismus k destrukci nefunkčních proteinůReceptorem zprostředkovaná endocytóza
Biochemie virů: Reprodukce DNA virůReprodukce RNA virůInterferony
Biochemie genového inženýrství: Štěpení DNA na definovaném místě řetězceÚčinné dělení fragmentů DNA elektroforézouIdentifikace restrikčních fragmentůSyntéza umělé DNAPomnožení a exprese izolovaného nebo umělého genu v hostitelské buňce

Zdroje

ŠTÍPEK, Stanislav. Stručná biochemie : Uchování a exprese genetické informace. 1. vydání. Medprint, 1998. 92 s. s. 21. ISBN 80-902036-2-0.