Mechanické charakteristiky kostních spojů: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (obnova KO)
 
(Není zobrazeno 25 mezilehlých verzí od 14 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Mechanické charakteristiky kostních spojů ==
{{Zkontrolováno | 20151208184118 | -- [[User:Kychot|Kychot]] (Petr Heřman, 2. LF UK)|355086|20160919124151}}
'''Mechanické charakteristiky kostních spojů''' představují vlastnosti pohybů v kostních spojích. Kosti v těle jsou navzájem spojeny od pevných až po velmi pohyblivé spoje. Spojení kostí můžeme dělit podle druhu pojivové tkáně, která se na stavbě spoje podílí. Vlastnosti pohybových spojů (rozsah pohybu, pružnost a pevnost) nejsou během života stálé a mění se, hlavně v závislosti na věku.


=== Typy spojení podle druhu tkáně ===
'''Mechanické charakteristiky kostních spojů''' představují vlastnosti pohybů v [[kostní spoje|kostních spojích]]. [[kost|Kosti]] v těle jsou navzájem spojeny od pevných až po velmi pohyblivé spoje. [[Spojení kostí]] můžeme dělit podle druhu [[Pojivová tkáň|pojivové tkáně]], která se na stavbě spoje podílí. Vlastnosti pohybových spojů (rozsah pohybu, [[Pružnosť|pružnost]] a pevnost) nejsou během života stálé a mění se, hlavně v závislosti na věku.


==== Vazivové spojení ====
== Typy spojení podle druhu tkáně ==
Vazivové spojení se vyskytuje v podobě '''švu''' (lebeční kosti), '''syndesmózy''' (kosti bérce na distálním konci, ale i ligamenta) a '''vklínění''' (kořen zubu a čelisti). Jde o téměř nepohyblivý spoj tvořený vazivem s převahou kolagenních či elastických vláken. Dovoluje pouze drobné vzájemné pohyby dotýkajících se kostí.


==== Chrupavčité spojení ====
=== Vazivové spojení ===
Chrupavčité spojení je pevné, ale pružné spojení pomocí dvou typů chrupavek, hyalinní a vazivové. '''Synchondróza''' je spojení hyalinní chrupavkou, najdeme ho například u hrudních kostí. '''Symfýza''' je spojení vazivovou chrupavkou a najdeme ji například u srůstu stydkých kostí.
Vazivové spojení se vyskytuje v podobě '''švu''' (lebeční kosti), '''syndesmózy''' (kosti bérce na distálním konci, ale i [[ligamenta]]) a '''vklínění''' (kořen zubu a čelisti). Jde o téměř nepohyblivý spoj tvořený [[Vazivo|vazivem]] s převahou [[Kolagenní vlákna|kolagenních]] či elastických vláken. Dovoluje pouze drobné vzájemné pohyby dotýkajících se [[kost]]í.


==== Kostěné spojení ====
=== Chrupavčité spojení ===
Kostěné spojení je dvojího druhu. '''Synostózy''' jsou pevné spoje dvou kostí, vzniklé na základě vaziva či chrupavky. Příkladem je křížová kost, kde najdeme srůst obratlů, které byly původně spojeny chrupavkou. Pokud jsou [[kosti]] jen ve vzájemném kontaktu a pouzdro je na obvodu styku kostí, mluvíme o '''kloubu''' (articulatio). Je to pohyblivé spojení. Příkladem je [[kloub loketní]] či [[kolenní]].
Chrupavčité spojení je pevné, ale pružné spojení pomocí dvou typů [[chrupavka|chrupavek]], hyalinní a vazivové. '''Synchondróza''' je spojení [[Hyalinní chrupavka (obrázek)|hyalinní chrupavkou]], najdeme ho například u [[Kost hrudní|hrudních kostí]]. '''[[Symfýza]]''' je spojení vazivovou [[Chrupavka|chrupavkou]] a najdeme ji například u srůstu [[Kost stydká|stydkých kostí]].
 
=== Kostěné spojení ===
Kostěné spojení je dvojího druhu. '''[[Synostóza|Synostózy]]''' jsou pevné spoje dvou kostí, vzniklé na základě vaziva či [[Chrupavka|chrupavky]]. Příkladem je [[křížová kost]], kde najdeme srůst [[Obratle|obratlů]], které byly původně spojeny [[Chrupavka|chrupavkou]]. Pokud jsou [[kosti]] jen ve vzájemném kontaktu a pouzdro je na obvodu styku kostí, mluvíme o '''[[Kloub|kloubu]]''' (articulatio). Je to pohyblivé spojení. Příkladem je [[kloub loketní]] či [[kloub kolenní]].


<gallery>
<gallery>
Řádek 17: Řádek 18:
</gallery>
</gallery>


=== Kloub ===
== Kloub ==


==== Úvod ====
=== Úvod ===
Kloub je pohyblivé spojení dvou a více kostí, oddělených štěrbinou (kloubní dutina). Kontaktní plocha kostí je kryta chrupavkou, přilehlé konce kostí kryty pouzdrem. Při analýze pohybu rozlišujeme konvexní kloubní hlavice a konkávní či ploché kloubní jamky. O druhu a rozsahu pohybu v kloubu rozhoduje velikost, tvar a poměr hlavice a jamky, vazivový aparát kloubu a svaly uložené v okolí kloubu. Tvar kloubních štěrbin je pro každý kloub typický, jejich odchylky viditelné na artrografii a CT vedou k diagnostice onemocnění.
Kloub je [[pohyblivé spojení]] dvou a více kostí, oddělených štěrbinou (kloubní dutina). Kontaktní plocha kostí je kryta [[Chrupavka|chrupavkou]], přilehlé konce kostí kryty pouzdrem. Při analýze pohybu rozlišujeme [[konvexní kloubní hlavice]] a [[konkávní]] či ploché kloubní jamky. O druhu a rozsahu pohybu v kloubu rozhoduje velikost, tvar a poměr hlavice a jamky, [[vazivový aparát]] kloubu a svaly uložené v okolí kloubu. Tvar kloubních štěrbin je pro každý kloub typický, jejich odchylky viditelné na artrografii a [[CT]] vedou k diagnostice onemocnění.


==== Kloubní chrupavka ====
=== Stavba synoviálního kloubu ===
Kloubní [[Chrupavka]] na kontaktní ploše kostí je hyalinního typu. Kopíruje tvar kostí, je pružná a nerovnoměrně silná – od 0,5 do 6 mm v poli svého maximálního zatížení či v oblasti, kde si artikulující kosti výrazně neodpovídají tvarem. Chrupavka má tři vrstvy podle orientace vláken. Vrchní vrstva probíhají paralelně s povrchem chrupavky, střední vrstva má vlákna běžící křížem a spodní vrstva má vlákna zakotvéná do kompakty. Vazivová vlákna chrupavky odpovídají jejímu zatížení, většina jich jde kolmo k ose pohybu. Hluboká vrstva chrupavky je méně pružná a tvoří přechodnou vrstvu mezi kostí a chrupavkou. Spongiózní trámce kostí v kloubu také prostorově odpovídají zatížení kloubu – viz. [[Mechanické charakteristiky kostí]]. Toto uspořádání zajišťuje odolnost vůči tlaku a tzv. střižným silám.
===== Kloubní chrupavka =====
Kloubní [[Chrupavka]] na kontaktní ploše kostí je [[Hyalinní chrupavka (obrázek)|hyalinního]] typu. Kopíruje tvar [[kost]]í, je pružná a nerovnoměrně silná – od 0,5 do 6 mm v poli svého maximálního zatížení či v oblasti, kde si artikulující kosti výrazně neodpovídají tvarem. [[Chrupavka]] má tři vrstvy podle orientace vláken. Vrchní vrstva probíhají paralelně s povrchem [[Chrupavka|chrupavky]], střední vrstva má vlákna běžící křížem a spodní vrstva má vlákna zakotvéná do kompakty. [[Vazivová vlákna]] chrupavky odpovídají jejímu zatížení, většina jich jde kolmo k ose pohybu. Hluboká vrstva chrupavky je méně pružná a tvoří přechodnou vrstvu mezi kostí a chrupavkou. [[Spongiózní trámce]] kostí v kloubu také prostorově odpovídají zatížení kloubu – viz [[Mechanické charakteristiky kostí]]. Toto uspořádání zajišťuje odolnost vůči tlaku a tzv. střižným silám.


Chrupavka se při zatížení pružně deformuje. Chování chrupavky při deformaci je určováno stupněm její nasycenosti synoviální tekutinou. Chrupavka je porézní materiál s asi 6 nm velkými otvory, kterými je vtlačována či vytlačována synoviální tekutina. Proteoglykanové molekuly amorfní mezibuněčné hmoty jsou schopny vázat obrovské množství vody, při zátěži je synoviální tekutina vytlačena do kloubní dutiny a hustota mezibuněčné hmoty roste. Při odlehčení je naopak tekutina nasávána osmotickými silami proteoglykanů zpět. Pružnost chrupavek není u všech kloubů stejná a závisí i na věku. Obecně lze říci, že čím vyšší chrupavka je, tím je pružnější. I nezatížená chrupavka je vystavena stálému tlaku 6-8kg/cm<sup>2</sup>díky klidovému svalovému tonusu. U starších lidí dochází k úbytku chondroitin-sulfátu a kyseliny hyaluronové a tím pádem ke ztrátě viskozity mezibuněčné hmoty chrupavky – ta už není tolik schopna vázat vodu. Snižuje svou tloušťku a vazivová vlákna povrchových vrstev se začínají obnažovat, což vede k onemocnění arthrosis deformans.
[[Chrupavka]] se při zatížení pružně deformuje. Chování [[Chrupavka|chrupavky]] při deformaci je určováno stupněm její nasycenosti [[synoviální tekutina|synoviální tekutinou]]. [[Chrupavka]] je porézní materiál s asi 6 nm velkými otvory, kterými je vtlačována či vytlačována [[synoviální tekutina]]. [[Proteoglykanové molekuly]] amorfní mezibuněčné hmoty jsou schopny vázat obrovské množství vody, při zátěži je [[synoviální tekutina]] vytlačena do kloubní dutiny a hustota mezibuněčné hmoty roste. Při odlehčení je naopak tekutina nasávána osmotickými silami proteoglykanů zpět. [[Pružnosť|Pružnost]] [[Chrupavka|chrupavek]] není u všech kloubů stejná a závisí i na věku. Obecně lze říci, že čím vyšší [[chrupavka]] je, tím je pružnější. I nezatížená chrupavka je vystavena stálému tlaku 6–8kg/cm<sup>2</sup> díky klidovému svalovému tonusu. U starších lidí dochází k úbytku chondroitin-sulfátu a [[kyselina hyaluronová|kyseliny hyaluronové]] a tím pádem ke ztrátě [[Viskozita|viskozity]] mezibuněčné hmoty chrupavky – ta už není tolik schopna vázat [[Voda|vodu]]. Snižuje svou tloušťku a vazivová vlákna povrchových vrstev se začínají obnažovat, což vede k onemocnění [[arthrosis deformans]].


Kloubní chrupavka nemá krevní a mízní cévy ani nervy, výživu zajišťuje synoviální tekutina. Pokud chrupavka není zatěžována např. při imobilizaci kloubu, nedochází k jejímu vyživení a chondrocyty se rozpadají. Látková výměna chondrocytů je velmi nízká, díky tomu se chrupavka dlouho a špatně hojí, někdy nelze zahojit vůbec. Výživa z cév okrajového perichondria, periostu a synoviální tekutiny nestačí.  
Kloubní [[chrupavka]] nemá krevní a mízní cévy ani nervy, výživu zajišťuje synoviální tekutina. Pokud [[chrupavka]] není zatěžována např. při imobilizaci kloubu, nedochází k jejímu vyživení a chondrocyty se rozpadají. Látková výměna chondrocytů je velmi nízká, díky tomu se chrupavka dlouho a špatně hojí, někdy nelze zahojit vůbec. Výživa z cév okrajového perichondria, periostu a synoviální tekutiny nestačí.


==== Kloubní pouzdro ====
===== Kloubní pouzdro =====
Kloubní pouzdro spojuje po obvodu styčné plochy artikulujících kostí. Některé klouby provádějí extremní pohyb, aby byl umožněn, pouzdro může být od kloubů poměrně daleko a být volné. Pouzdra jsou pomocí mm. articulares napínána aby nedošlo k jejich uskřinutí pohybujícími se kostmi. Vnější membrána pouzdra se nazývá fibrózní membrána a je převážně z kolagenního vaziva a zajišťuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Místy může být zpevněna kapsulárními vazy, extrakapsulárními vazy a začátky nebo úpony svalů. V místech komunikace s burzami a v místech příchodu cév a nervů je membrána naopak zeslabená. Vazy lze díky kolagenním vláknům fyziologicky prodloužit o 4-6 % a tím zvýšit rozsah pohybu v kloubu. Stavba fibrózní membrány se u různých kloubů liší.
[[Kloubní pouzdro]] spojuje po obvodu styčné plochy artikulujících kostí. Některé [[klouby]] provádějí extremní pohyb, aby byl umožněn, pouzdro může být od kloubů poměrně daleko a být volné. Pouzdra jsou pomocí mm.&nbsp;articulares napínána aby nedošlo k jejich uskřinutí pohybujícími se kostmi. Vnější [[membrána pouzdra]] se nazývá [[fibrózní membrána]] a je převážně z [[kolagenní vazivo|kolagenního vaziva]] a zajišťuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Místy může být zpevněna kapsulárními vazy, [[extrakapsulární]]mi vazy a začátky nebo úpony svalů. V místech komunikace s burzami a v místech příchodu cév a nervů je membrána naopak zeslabená. Vazy lze díky [[Kolagenní vlákna|kolagenním vláknům]] fyziologicky prodloužit o 4–6 % a tím zvýšit rozsah pohybu v kloubu. Stavba fibrózní membrány se u různých kloubů liší.


Vnitřní plocha kloubu je vystlána synoviální membránou, která se však neupíná na chrupavku a kloubní disky a menisky. Upíná se na kost v těsné blízkosti chrupavky, může přesahovat lehce na její povrch. Od fibrózní membrány je oddělena posunlivým vazivem a množstvím tukových buněk. Může vybíhat v řasy, klky, tukové polštáře a dutinu oddělující přepážky. Synoviální membrána je tvořena synovialocyty, plochými až kubickými buňkami s mikroklky, které umožňují transport látek. Vrstva synovialocytů však není souvislá, někdy prosvítá i hlubší kolagenní vrstva. Buňky tvoří hyaluronovou kyselinu, která je součástí synoviální tekutiny. Rozlišujeme dva typy synovialocytů: synovialocyty A-typu, fagocytující buňky plnící ochrannou funkci, a synovialocyty B-typu, které produkují kolagenní, elastická vlákna kloubního pouzdra a amorfní mezibuněčnou hmotu. Přes synoviální membránu mohou být transportovány látky tvořené malými molekulami, proto můžeme do kloubní dutiny podávat některá léčiva.
Vnitřní plocha kloubu je vystlána [[synoviální membrána|synoviální membránou]], která se však neupíná na [[Chrupavka|chrupavku]], kloubní disky a menisky. Upíná se na kost v těsné blízkosti [[chrupavka|chrupavky]], může přesahovat lehce na její povrch. Od fibrózní membrány je oddělena posunlivým vazivem a množstvím [[Tuková buňka|tukových buněk]]. Může vybíhat v řasy, klky, tukové polštáře a dutinu oddělující přepážky. [[Synoviální membrána]] je tvořena synovialocyty, plochými až kubickými buňkami s [[mikroklky]], které umožňují transport látek. Vrstva synovialocytů však není souvislá, někdy prosvítá i hlubší kolagenní vrstva. Buňky tvoří hyaluronovou kyselinu, která je součástí synoviální tekutiny. Rozlišujeme dva typy synovialocytů: synovialocyty A typu, fagocytující buňky plnící ochrannou funkci, a synovialocyty B typu, které produkují kolagenní, elastická vlákna kloubního pouzdra a amorfní mezibuněčnou hmotu. Přes synoviální membránu mohou být transportovány látky tvořené malými molekulami, proto můžeme do kloubní dutiny podávat některá léčiva.


==== Synoviální tekutina ====
===== Synoviální tekutina =====
Synoviální tekutina je složena z filtrátu plazmy, kyseliny hyaluronové a buněk (bílých krvinek či fagocytujících buněk). Množství tekutiny v kloubech není stálé, může být 2-4 ml. Synoviální tekutina zabezpečuje v kloubu výživu, zvyšuje a udržuje pružnost chrupavek a snižuje tření ploch. Kyselina hyaluronová tvoří trojrozměrné prostorové sítě, které omezují pohyb ostatních látek a tvoří tenkou vrstvu oddělující třecí plochy chrupavek, ty se tím méně opotřebovávají.
[[Synoviální tekutina]] je složena z filtrátu plazmy, kyseliny hyaluronové a buněk (bílých krvinek či fagocytujících buněk). Množství tekutiny v kloubech není stálé, může být 2–4 ml. [[Synoviální tekutina]] zabezpečuje v kloubu výživu, zvyšuje a udržuje pružnost [[Chrupavka|chrupavek]] a snižuje tření ploch. [[Kyselina hyaluronová]] tvoří trojrozměrné prostorové sítě, které omezují pohyb ostatních látek a tvoří tenkou vrstvu oddělující třecí plochy [[Chrupavka|chrupavek]], ty se tím méně opotřebovávají.


==== Disky a menisky, lem ====
===== Disky a menisky, lem =====
Disky a menisky jsou chrupavčité destičky vložené mezi konce kostí. Nejsou přítomny ve všech kloubních spojeních. Diskus je plná destička, rozdělující štěrbinu na dva prostory, meniskus je srpovitého tvaru, na okrajích je vysoký a ke středu se snižuje. Oba útvary jsou z vazivové chrupavky. Jejich funkcí je vyrovnávání nestejně zakřivených kloubních ploch, svým pohybem zvyšují pohybové možnosti kloubu, při zatížení se pružně deformují a tím absorbují část energie při zatížení a zlepšují proudění synoviální tekutiny, aby nedocházelo k jejím turbulencím a tím špatnému vyživování kloubu.
Disky a menisky jsou chrupavčité destičky vložené mezi konce kostí. Nejsou přítomny ve všech kloubních spojeních. Diskus je plná destička, rozdělující štěrbinu na dva prostory, [[meniskus]] je srpovitého tvaru, na okrajích je vysoký a ke středu se snižuje. Oba útvary jsou z vazivové [[Chrupavka|chrupavky]]. Jejich funkcí je vyrovnávání nestejně zakřivených kloubních ploch, svým pohybem zvyšují pohybové možnosti kloubu, při zatížení se pružně deformují a tím absorbují část energie při zatížení a zlepšují proudění [[synoviální tekutina|synoviální tekutiny]], aby nedocházelo k jejím turbulencím a tím špatnému vyživování kloubu.


'''Labrum articulare''' neboli '''chrupavčitý lem''' zvětšuje plochu jamky kostního kloubu a tím zvyšuje stabilitu kloubu. Lem najdeme například u ramenního či kyčelního kloubu, kde je hlavice nepoměrně větší než jamka a snadno by docházelo k luxacím.
'''Labrum articulare''' neboli '''chrupavčitý lem''' zvětšuje plochu jamky kostního kloubu a tím zvyšuje stabilitu kloubu. Lem najdeme například u ramenního či [[Kloub kyčelní|kyčelního kloubu]], kde je hlavice nepoměrně větší než jamka a snadno by docházelo k luxacím.


<gallery>
<gallery>
Řádek 46: Řádek 49:
</gallery>
</gallery>


==== Pohyby v kloubu ====
=== Pohyby v kloubu ===
V kloubní štěrbině je stabilně udržován podtlak, aby se kloubní plochy dotýkaly.
V kloubní štěrbině je stabilně udržován podtlak, aby se kloubní plochy dotýkaly.
Pohyby v kloubech se dají rozdělit na pohyby úhlové a translační. Úhlový pohyb je takový pohyb, při kterém všechny body pohybujícího se útvaru opisují kruhové oblouky se středem na ose otáčení. Je typický pro klouby končetin. Translační pohyb je takový pohyb, při kterém body pohybujícího se útvaru opisují stejnou dráhu, dalo by se to přirovnat ke klouzání, typickému pro ploché klouby. Kinematika kloubů obvykle zahrnuje kombinaci obou těchto pohybů. Pohyby můžeme vztáhnout na systém tří na sebe kolmých os – osa X frontální, osa Y horizontální, osa Z mediánní. Kolem osy X se tedy děje abdukce a addukce, kolem osy Y flexe a extenze a kolem osy Z vnitřní a zevní rotace. Žádný kloub však není svým tvarem geometricky ideální, stejně tak jako jeho pohyb.  
Pohyby v kloubech se dají rozdělit na pohyby úhlové a translační. [[Úhlový pohyb]] je takový pohyb, při kterém všechny body pohybujícího se útvaru opisují kruhové oblouky se středem na ose otáčení. Je typický pro [[klouby]] končetin. Translační pohyb je takový pohyb, při kterém body pohybujícího se útvaru opisují stejnou dráhu, dalo by se to přirovnat ke klouzání, typickému pro ploché klouby. Kinematika kloubů obvykle zahrnuje kombinaci obou těchto pohybů. Pohyby můžeme vztáhnout na systém tří na sebe kolmých os – osa X frontální, osa Y horizontální, osa Z mediánní. Kolem osy X se tedy děje [[abdukce]] a [[addukce]], kolem osy Y flexe a extenze a kolem osy Z vnitřní a zevní rotace. Žádný [[kloub]] však není svým tvarem geometricky ideální, stejně tak jako jeho pohyb.
Jakákoliv pohybová aktivita většinou zatěžuje více kloubních spojení najednou. Také mezi funkcí svalů a kloubů je velmi úzký vztah, kloub sám o sobě je pasivní, svaly jsou aktivní. Dojde-li však k funkční poruše kloubu, dojde také k odezvě ve svalech.
Jakákoliv pohybová aktivita většinou zatěžuje více kloubních spojení najednou. Také mezi funkcí svalů a kloubů je velmi úzký vztah, kloub sám o sobě je pasivní, svaly jsou aktivní. Dojde-li však k funkční poruše kloubu, dojde také k odezvě ve svalech.


==== Typy kloubů podle spojení ====
=== Typy kloubů podle spojení ===
1) '''Jednoduché klouby'''
# '''Jednoduché klouby'''
 
#* V kloubním spojení se stýkají pouze dvě kosti – např. [[falangové skloubení]].
V kloubním spojení se stýkají pouze dvě kosti – např. falangové skloubení.
# '''Složené klouby'''
 
#* V kloubním spojení se stýká více než dvě kosti (loketní kloub) nebo kloub obsahuje disky a [[Meniskus|menisky]] (kolenní kloub).
2) '''Složené klouby'''
 
V kloubním spojení se stýká více než dvě kosti (loketní kloub) nebo kloub obsahuje disky a menisky (kolenní kloub).
 
==== Typy kloubů podle tvaru ====
 
'''1) Kulovitý kloub'''
 
Hlavice a jamka tvoří povrch koule, pohyb je možný podle tří vzájemně kolmých os – flexe, extenze, abdukce, addukce, rotace a cirkumdukce. Příkladem je [[ramenní kloub]].
 
2)''' Elipsovitý kloub'''
 
Hlavice a jamka tvoří útvar podobný rotačnímu elipsoidu, pohyb je možný podél dvou os – flexe, extenze, úklony, lateroflexe. Příkladem je spojení týlní kosti a atlasu.
 
3) '''Sedlovitý kloub'''
 
Jamka připomíná koňské sedlo a hlavice odpovídá posazení jezdce. Pohyb je možný podle dvou na sebe kolmých os - flexe, extenze, abdukce, addukce a rotace. Příkladem ke karpometakarpové spojení.
 
4) '''Válcovitý kloub'''
 
Válcovitý kloub je dvojího typu. Buď má kloubní plochy, které jsou součástí povrchu válce a pohyb se děje podle osy, která je kolmá na osu kosti – je možná extenze a flexe. Toto najdeme u falangového skloubení. Druhou variantou je kolový kloub, jehož hlavice je částí válce a pohyb jde podél osy kosti – je možná rotace. Příkladem je spojení ulny a radia.
 
5) '''Kladkový kloub'''
 
Jamka má vytvořenou vodící hranu, kterou zasahuje do rýhy hlavice kloubu. Pohyb je tedy možný jen podél jedné osy – flexe a extenze, artikulující kosti se nemohou posunout do stran. Příkladem je humero-ulnární skloubení.
 
6) '''Plochý kloub'''
 
Plochý kloub  má obě kloubní plochy téměř rovné, nemluvíme tedy o hlavici a jamce. Většinou není možný téměř žádný posun, pokud ano, jedná se o klouzavý pohyb podél tří os. Plochým kloubem se rozumí například spojení klíční kosti a lopatky.  


7) '''Tuhý kloub'''
=== Typy kloubů podle tvaru ===
# '''Kulovitý kloub'''
#* Hlavice a jamka tvoří povrch koule, pohyb je možný podle tří vzájemně kolmých os – flexe, extenze, abdukce, addukce, rotace a cirkumdukce. Příkladem je [[ramenní kloub]].
# ''' Elipsovitý kloub'''
#* Hlavice a jamka tvoří útvar podobný rotačnímu elipsoidu, pohyb je možný podél dvou os – flexe, extenze, úklony, lateroflexe. Příkladem je spojení [[Kost týlní|týlní kosti]] a [[Atlas|atlasu]].
# '''Sedlovitý kloub'''
#* Jamka připomíná koňské sedlo a hlavice odpovídá posazení jezdce. Pohyb je možný podle dvou na sebe kolmých os – flexe, extenze, abdukce, addukce a rotace. Příkladem ke karpometakarpové spojení.
# '''Válcovitý kloub'''
#* Válcovitý kloub je dvojího typu. Buď má kloubní plochy, které jsou součástí povrchu válce a pohyb se děje podle osy, která je kolmá na osu kosti – je možná [[extenze]] a [[flexe]]. Toto najdeme u [[falangového skloubení]]. Druhou variantou je kolový kloub, jehož hlavice je částí válce a pohyb jde podél osy kosti – je možná [[rotace]]. Příkladem je spojení [[Ulna|ulny]] a [[Radius|radia]].
# '''Kladkový kloub'''
#* Jamka má vytvořenou vodící hranu, kterou zasahuje do rýhy [[Kloub|hlavice kloubu]]. Pohyb je tedy možný jen podél jedné osy – flexe a extenze, artikulující kosti se nemohou posunout do stran. Příkladem je humero-ulnární skloubení.
# '''Plochý kloub'''
#* Plochý kloub má obě kloubní plochy téměř rovné, nemluvíme tedy o hlavici a jamce. Většinou není možný téměř žádný posun, pokud ano, jedná se o klouzavý pohyb podél tří os. Plochým kloubem se rozumí například spojení [[Klavikula|klíční kosti]] a [[Scapula|lopatky]].
# '''Tuhý kloub'''
#* Jde o klouby se značně omezenou pohyblivostí. Styčné povrchy jsou nerovné nebo [[chrupavka]] svým tvarem pohyb blokuje. Toto najdeme například u křížokyčelního skloubení.


Jde o klouby se značně omezenou pohyblivostí. Styčné povrchy jsou nerovné nebo chrupavka svým tvarem pohyb blokuje. Toto najdeme například u křížokyčelního skloubení.
=== Správné vyšetření kloubu ===
Důležitý je pohybový vzorec každého [[Kloub|kloubu]] – jeho fyziologický směr a rozsah pohybu. Omezení pohybu může být buď intraartikulární nebo extraartikulární. Kromě pohybů se kloub může ještě posunovat, hovoříme o kloubní vůli. Posuvy jsou závislé a dané tvarem kloubních ploch. Tento pohyb nemůžeme sami provést, ale je základem pro všechny ostatní pohyby. Pokud je vůle v jakémkoliv směru zmenšena, dochází k omezení hybnosti. Každý kloub má své střední neboli neutrální postavení, ve kterém jsou vazy a pouzdro maximálně uvolněny, napětí svalových skupin je v rovnováze. Do tohoto postavení kloub fixujeme při podezření na poškození. Pokud chceme změřit rozsah jednotlivých kloubů, používáme [[goniometrická metoda|goniometrické metody]]. Standardní metodou je metoda '''[[SFTR]]''' (saggital/frontal/transversal/rotation).


==== Správné vyšetření kloubu ====
Důležitý je pohybový vzorec každého kloubu – jeho fyziologický směr a rozsah pohybu. Omezení pohybu může být buď intraartikulární nebo extraartikulární. Kromě pohybů se kloub může ještě posunovat, hovoříme o kloubní vůli. Posuvy jsou závislé a dané tvarem kloubních ploch. Tento pohyb nemůžeme sami provést, ale je základem pro všechny ostatní pohyby. Pokud je vůle v jakémkoliv směru zmenšena, dochází k omezení hybnosti. Každý kloub má své střední neboli neutrální postavení, ve kterém jsou vazy a pouzdro maximálně uvolněny, napětí svalových skupin je v rovnováze. Do tohoto postavení kloub fixujeme při podezření na poškození. Pokud chceme změřit rozsah jednotlivých kloubů, používáme goniometrické metody. Standardní metodou je metoda '''SFTR''' (saggital/frontal/transversal/rotation).


=== Zdroje ===
== Použitá literatura ==
* Navrátil, Rosina a kol.: Medicínská biofyzika. GRADA Publishing, 2005.
* {{Citace
* Radomír Čihák: Anatomie 1, Třetí, upravené a doplněné vydání. GRADA Publishing, 2011.
| typ = kniha
* DOKLÁDAL, Milan a Milan PÁČ. Anatomie člověka I: Pohybový systém : [Určeno pro posl. fak. lék. ]. 1. opr. dot. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1994, 257 s. ISBN 80-210-0292-1.
| isbn = 978-80-247-1152-2
* DRUGA, Rastislav a Miloš GRIM. Základy anatomie: Obecná anatomie a pohybový systém. 1. vyd. Praha: Galén, c2001, 159 s. ISBN 80-726-2111-4.
| příjmení1 = Navrátil
* http://z5.vokal.co.uk/other/ruzne_texty/_new_obecna_chrakteristika_kostnich_spoju.pdf
| jméno1 = Leoš
| příjmení2 = Rosina
| jméno2 = Jozef
| kolektiv = ano
| titul = Medicínská biofyzika
| vydání = 1 (dotisk 2013)
| místo = Praha
| vydavatel = Grada Publishing
| rok = 2005
| rozsah = 524
}}
* {{Citace
| typ = kniha
| isbn = 978-80-247-3817-8
| příjmení1 = Čihák
| jméno1 = Radomír
| příjmení2 = Grim
| jméno2 = Miloš
| titul = Anatomie 1
| vydání = 3
| místo = Praha
| vydavatel = Grada
| rok = 2011
| rozsah = 534
}}
* {{Citace
| typ = kniha
| isbn = 80-210-0292-1
| příjmení1 = Dokládal
| jméno1 = Milan
| příjmení2 = Páč
| jméno2 = Libor
| titul = Anatomie člověka
| podnázev = &nbsp;[Díl] 1,&nbsp;Pohybový systém
| vydání = 1
| místo = Brno
| vydavatel = Masarykova univerzita
| rok = 1991
}}
* {{Citace
| typ = kniha
| isbn = 80-7262-111-4
| příjmení1 = Grim
| jméno1 = Miloš
| příjmení2 = Druga
| jméno2 = Rastislav
| titul = Základy anatomie
| podnázev = Obecná anatomie a pohybový systém
| vydání = 1
| místo = Praha
| vydavatel = Galén
| rok = 2001
| rozsah = 159
}}
[[Kategorie:Anatomie]]
[[Kategorie:Biofyzika]]

Aktuální verze z 19. 9. 2016, 12:41


Mechanické charakteristiky kostních spojů představují vlastnosti pohybů v kostních spojích. Kosti v těle jsou navzájem spojeny od pevných až po velmi pohyblivé spoje. Spojení kostí můžeme dělit podle druhu pojivové tkáně, která se na stavbě spoje podílí. Vlastnosti pohybových spojů (rozsah pohybu, pružnost a pevnost) nejsou během života stálé a mění se, hlavně v závislosti na věku.

Typy spojení podle druhu tkáně[upravit | editovat zdroj]

Vazivové spojení[upravit | editovat zdroj]

Vazivové spojení se vyskytuje v podobě švu (lebeční kosti), syndesmózy (kosti bérce na distálním konci, ale i ligamenta) a vklínění (kořen zubu a čelisti). Jde o téměř nepohyblivý spoj tvořený vazivem s převahou kolagenních či elastických vláken. Dovoluje pouze drobné vzájemné pohyby dotýkajících se kostí.

Chrupavčité spojení[upravit | editovat zdroj]

Chrupavčité spojení je pevné, ale pružné spojení pomocí dvou typů chrupavek, hyalinní a vazivové. Synchondróza je spojení hyalinní chrupavkou, najdeme ho například u hrudních kostí. Symfýza je spojení vazivovou chrupavkou a najdeme ji například u srůstu stydkých kostí.

Kostěné spojení[upravit | editovat zdroj]

Kostěné spojení je dvojího druhu. Synostózy jsou pevné spoje dvou kostí, vzniklé na základě vaziva či chrupavky. Příkladem je křížová kost, kde najdeme srůst obratlů, které byly původně spojeny chrupavkou. Pokud jsou kosti jen ve vzájemném kontaktu a pouzdro je na obvodu styku kostí, mluvíme o kloubu (articulatio). Je to pohyblivé spojení. Příkladem je kloub loketní či kloub kolenní.

Kloub[upravit | editovat zdroj]

Úvod[upravit | editovat zdroj]

Kloub je pohyblivé spojení dvou a více kostí, oddělených štěrbinou (kloubní dutina). Kontaktní plocha kostí je kryta chrupavkou, přilehlé konce kostí kryty pouzdrem. Při analýze pohybu rozlišujeme konvexní kloubní hlavice a konkávní či ploché kloubní jamky. O druhu a rozsahu pohybu v kloubu rozhoduje velikost, tvar a poměr hlavice a jamky, vazivový aparát kloubu a svaly uložené v okolí kloubu. Tvar kloubních štěrbin je pro každý kloub typický, jejich odchylky viditelné na artrografii a CT vedou k diagnostice onemocnění.

Stavba synoviálního kloubu[upravit | editovat zdroj]

Kloubní chrupavka[upravit | editovat zdroj]

Kloubní Chrupavka na kontaktní ploše kostí je hyalinního typu. Kopíruje tvar kostí, je pružná a nerovnoměrně silná – od 0,5 do 6 mm v poli svého maximálního zatížení či v oblasti, kde si artikulující kosti výrazně neodpovídají tvarem. Chrupavka má tři vrstvy podle orientace vláken. Vrchní vrstva probíhají paralelně s povrchem chrupavky, střední vrstva má vlákna běžící křížem a spodní vrstva má vlákna zakotvéná do kompakty. Vazivová vlákna chrupavky odpovídají jejímu zatížení, většina jich jde kolmo k ose pohybu. Hluboká vrstva chrupavky je méně pružná a tvoří přechodnou vrstvu mezi kostí a chrupavkou. Spongiózní trámce kostí v kloubu také prostorově odpovídají zatížení kloubu – viz Mechanické charakteristiky kostí. Toto uspořádání zajišťuje odolnost vůči tlaku a tzv. střižným silám.

Chrupavka se při zatížení pružně deformuje. Chování chrupavky při deformaci je určováno stupněm její nasycenosti synoviální tekutinou. Chrupavka je porézní materiál s asi 6 nm velkými otvory, kterými je vtlačována či vytlačována synoviální tekutina. Proteoglykanové molekuly amorfní mezibuněčné hmoty jsou schopny vázat obrovské množství vody, při zátěži je synoviální tekutina vytlačena do kloubní dutiny a hustota mezibuněčné hmoty roste. Při odlehčení je naopak tekutina nasávána osmotickými silami proteoglykanů zpět. Pružnost chrupavek není u všech kloubů stejná a závisí i na věku. Obecně lze říci, že čím vyšší chrupavka je, tím je pružnější. I nezatížená chrupavka je vystavena stálému tlaku 6–8kg/cm2 díky klidovému svalovému tonusu. U starších lidí dochází k úbytku chondroitin-sulfátu a kyseliny hyaluronové a tím pádem ke ztrátě viskozity mezibuněčné hmoty chrupavky – ta už není tolik schopna vázat vodu. Snižuje svou tloušťku a vazivová vlákna povrchových vrstev se začínají obnažovat, což vede k onemocnění arthrosis deformans.

Kloubní chrupavka nemá krevní a mízní cévy ani nervy, výživu zajišťuje synoviální tekutina. Pokud chrupavka není zatěžována např. při imobilizaci kloubu, nedochází k jejímu vyživení a chondrocyty se rozpadají. Látková výměna chondrocytů je velmi nízká, díky tomu se chrupavka dlouho a špatně hojí, někdy nelze zahojit vůbec. Výživa z cév okrajového perichondria, periostu a synoviální tekutiny nestačí.

Kloubní pouzdro[upravit | editovat zdroj]

Kloubní pouzdro spojuje po obvodu styčné plochy artikulujících kostí. Některé klouby provádějí extremní pohyb, aby byl umožněn, pouzdro může být od kloubů poměrně daleko a být volné. Pouzdra jsou pomocí mm. articulares napínána aby nedošlo k jejich uskřinutí pohybujícími se kostmi. Vnější membrána pouzdra se nazývá fibrózní membrána a je převážně z kolagenního vaziva a zajišťuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Místy může být zpevněna kapsulárními vazy, extrakapsulárními vazy a začátky nebo úpony svalů. V místech komunikace s burzami a v místech příchodu cév a nervů je membrána naopak zeslabená. Vazy lze díky kolagenním vláknům fyziologicky prodloužit o 4–6 % a tím zvýšit rozsah pohybu v kloubu. Stavba fibrózní membrány se u různých kloubů liší.

Vnitřní plocha kloubu je vystlána synoviální membránou, která se však neupíná na chrupavku, kloubní disky a menisky. Upíná se na kost v těsné blízkosti chrupavky, může přesahovat lehce na její povrch. Od fibrózní membrány je oddělena posunlivým vazivem a množstvím tukových buněk. Může vybíhat v řasy, klky, tukové polštáře a dutinu oddělující přepážky. Synoviální membrána je tvořena synovialocyty, plochými až kubickými buňkami s mikroklky, které umožňují transport látek. Vrstva synovialocytů však není souvislá, někdy prosvítá i hlubší kolagenní vrstva. Buňky tvoří hyaluronovou kyselinu, která je součástí synoviální tekutiny. Rozlišujeme dva typy synovialocytů: synovialocyty A typu, fagocytující buňky plnící ochrannou funkci, a synovialocyty B typu, které produkují kolagenní, elastická vlákna kloubního pouzdra a amorfní mezibuněčnou hmotu. Přes synoviální membránu mohou být transportovány látky tvořené malými molekulami, proto můžeme do kloubní dutiny podávat některá léčiva.

Synoviální tekutina[upravit | editovat zdroj]

Synoviální tekutina je složena z filtrátu plazmy, kyseliny hyaluronové a buněk (bílých krvinek či fagocytujících buněk). Množství tekutiny v kloubech není stálé, může být 2–4 ml. Synoviální tekutina zabezpečuje v kloubu výživu, zvyšuje a udržuje pružnost chrupavek a snižuje tření ploch. Kyselina hyaluronová tvoří trojrozměrné prostorové sítě, které omezují pohyb ostatních látek a tvoří tenkou vrstvu oddělující třecí plochy chrupavek, ty se tím méně opotřebovávají.

Disky a menisky, lem[upravit | editovat zdroj]

Disky a menisky jsou chrupavčité destičky vložené mezi konce kostí. Nejsou přítomny ve všech kloubních spojeních. Diskus je plná destička, rozdělující štěrbinu na dva prostory, meniskus je srpovitého tvaru, na okrajích je vysoký a ke středu se snižuje. Oba útvary jsou z vazivové chrupavky. Jejich funkcí je vyrovnávání nestejně zakřivených kloubních ploch, svým pohybem zvyšují pohybové možnosti kloubu, při zatížení se pružně deformují a tím absorbují část energie při zatížení a zlepšují proudění synoviální tekutiny, aby nedocházelo k jejím turbulencím a tím špatnému vyživování kloubu.

Labrum articulare neboli chrupavčitý lem zvětšuje plochu jamky kostního kloubu a tím zvyšuje stabilitu kloubu. Lem najdeme například u ramenního či kyčelního kloubu, kde je hlavice nepoměrně větší než jamka a snadno by docházelo k luxacím.

Pohyby v kloubu[upravit | editovat zdroj]

V kloubní štěrbině je stabilně udržován podtlak, aby se kloubní plochy dotýkaly. Pohyby v kloubech se dají rozdělit na pohyby úhlové a translační. Úhlový pohyb je takový pohyb, při kterém všechny body pohybujícího se útvaru opisují kruhové oblouky se středem na ose otáčení. Je typický pro klouby končetin. Translační pohyb je takový pohyb, při kterém body pohybujícího se útvaru opisují stejnou dráhu, dalo by se to přirovnat ke klouzání, typickému pro ploché klouby. Kinematika kloubů obvykle zahrnuje kombinaci obou těchto pohybů. Pohyby můžeme vztáhnout na systém tří na sebe kolmých os – osa X frontální, osa Y horizontální, osa Z mediánní. Kolem osy X se tedy děje abdukce a addukce, kolem osy Y flexe a extenze a kolem osy Z vnitřní a zevní rotace. Žádný kloub však není svým tvarem geometricky ideální, stejně tak jako jeho pohyb. Jakákoliv pohybová aktivita většinou zatěžuje více kloubních spojení najednou. Také mezi funkcí svalů a kloubů je velmi úzký vztah, kloub sám o sobě je pasivní, svaly jsou aktivní. Dojde-li však k funkční poruše kloubu, dojde také k odezvě ve svalech.

Typy kloubů podle spojení[upravit | editovat zdroj]

  1. Jednoduché klouby
  2. Složené klouby
    • V kloubním spojení se stýká více než dvě kosti (loketní kloub) nebo kloub obsahuje disky a menisky (kolenní kloub).

Typy kloubů podle tvaru[upravit | editovat zdroj]

  1. Kulovitý kloub
    • Hlavice a jamka tvoří povrch koule, pohyb je možný podle tří vzájemně kolmých os – flexe, extenze, abdukce, addukce, rotace a cirkumdukce. Příkladem je ramenní kloub.
  2. Elipsovitý kloub
    • Hlavice a jamka tvoří útvar podobný rotačnímu elipsoidu, pohyb je možný podél dvou os – flexe, extenze, úklony, lateroflexe. Příkladem je spojení týlní kosti a atlasu.
  3. Sedlovitý kloub
    • Jamka připomíná koňské sedlo a hlavice odpovídá posazení jezdce. Pohyb je možný podle dvou na sebe kolmých os – flexe, extenze, abdukce, addukce a rotace. Příkladem ke karpometakarpové spojení.
  4. Válcovitý kloub
    • Válcovitý kloub je dvojího typu. Buď má kloubní plochy, které jsou součástí povrchu válce a pohyb se děje podle osy, která je kolmá na osu kosti – je možná extenze a flexe. Toto najdeme u falangového skloubení. Druhou variantou je kolový kloub, jehož hlavice je částí válce a pohyb jde podél osy kosti – je možná rotace. Příkladem je spojení ulny a radia.
  5. Kladkový kloub
    • Jamka má vytvořenou vodící hranu, kterou zasahuje do rýhy hlavice kloubu. Pohyb je tedy možný jen podél jedné osy – flexe a extenze, artikulující kosti se nemohou posunout do stran. Příkladem je humero-ulnární skloubení.
  6. Plochý kloub
    • Plochý kloub má obě kloubní plochy téměř rovné, nemluvíme tedy o hlavici a jamce. Většinou není možný téměř žádný posun, pokud ano, jedná se o klouzavý pohyb podél tří os. Plochým kloubem se rozumí například spojení klíční kosti a lopatky.
  7. Tuhý kloub
    • Jde o klouby se značně omezenou pohyblivostí. Styčné povrchy jsou nerovné nebo chrupavka svým tvarem pohyb blokuje. Toto najdeme například u křížokyčelního skloubení.

Správné vyšetření kloubu[upravit | editovat zdroj]

Důležitý je pohybový vzorec každého kloubu – jeho fyziologický směr a rozsah pohybu. Omezení pohybu může být buď intraartikulární nebo extraartikulární. Kromě pohybů se kloub může ještě posunovat, hovoříme o kloubní vůli. Posuvy jsou závislé a dané tvarem kloubních ploch. Tento pohyb nemůžeme sami provést, ale je základem pro všechny ostatní pohyby. Pokud je vůle v jakémkoliv směru zmenšena, dochází k omezení hybnosti. Každý kloub má své střední neboli neutrální postavení, ve kterém jsou vazy a pouzdro maximálně uvolněny, napětí svalových skupin je v rovnováze. Do tohoto postavení kloub fixujeme při podezření na poškození. Pokud chceme změřit rozsah jednotlivých kloubů, používáme goniometrické metody. Standardní metodou je metoda SFTR (saggital/frontal/transversal/rotation).


Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • NAVRÁTIL, Leoš a Jozef ROSINA, et al. Medicínská biofyzika. 1 (dotisk 2013) vydání. Praha : Grada Publishing, 2005. 524 s. ISBN 978-80-247-1152-2.
  • ČIHÁK, Radomír a Miloš GRIM. Anatomie 1. 3. vydání. Praha : Grada, 2011. 534 s. ISBN 978-80-247-3817-8.
  • DOKLÁDAL, Milan a Libor PÁČ. Anatomie člověka :  [Díl] 1, Pohybový systém. 1. vydání. Brno : Masarykova univerzita, 1991. ISBN 80-210-0292-1.
  • GRIM, Miloš a Rastislav DRUGA. Základy anatomie : Obecná anatomie a pohybový systém. 1. vydání. Praha : Galén, 2001. 159 s. ISBN 80-7262-111-4.