Viskozita

Z WikiSkript

Demonstrace viskozity

Viskozita je fyzikální veličina, která udává poměr mezi tečným napětím a změnou rychlosti v závislosti na vzdálenosti mezi sousedními vrstvami proudící kapaliny. Jedná se o veličinu, která charakterizuje vnitřní tření kapaliny a závisí především na přitažlivých silách mezi částicemi. Kapaliny s větší přitažlivou silou mezi částicemi mají větší viskozitu, větší viskozita zpomaluje pohyb kapaliny nebo těles v kapalině. [1]


Pro ideální kapalinu má viskozita nulovou hodnotu. Kapaliny s nenulovou viskozitou se označují jako viskozní (vazké). Viskozita tělesných tekutin se většinou udává v relativních jednotkách, kdy 1 = viskozita vody. Viskozita plazmy je 2 (2 krát vyšší než viskozita vody), viskozita krve je vzhledem k obsahu krvinek vyšší než u plazmy a její průměrná hodnota je 4. Viskozita krve se zvyšuje při vyšším hematokritu nebo při poklesu rychlosti proudící krve. Z toho důvodu je viskozita krve v kapilárách vyšší než v artériích (nižší rychlost proudění krve v kapilárách).[1] Viskozita je implicitně definovaná přes tečné napětí vztahem:

kde je rozdíl rychlostí a je vzdálenost vrstev. Jejich podíl vyjadřuje gradient rychlosti (v 1D prostoru). Takto definována viskozita se nazývá dynamická viskozita. Vydělením dynamické viskozity hustotou dostáváme kinematickou viskozitu , tedy

Síla tření, která vzniká mezi dvěma vrstvami proudící kapaliny, které se stýkají plochou 1 m2 a rozdíl jejich rychlostí je 1 ms−1.

Viskozita kapalin se stoupající teplotou klesá, při nižších teplotách se mohou molekuly shlukovat ve větší celky.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b ŠVÍGLEROVÁ, Jitka. Viskozita [online]. Poslední revize 2009-02-18, [cit. 2010-11-13]. <https://web.archive.org/web/20130513015042/http://wiki.lfp-studium.cz/index.php/Viskozita>.