Léčba diabetu: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (→‎Metformin: proklep)
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 28 mezilehlých verzí od 19 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Léčba diabetu mellitu se zásadně liší podle toho o jaký typ diabetu se jedná. Proto si jednotlivé typy diabetu a jejich léčbu probereme zvlášť.
Léčba diabetu mellitu se zásadně liší podle toho o jaký typ diabetu se jedná. Proto si jednotlivé typy diabetu a jejich léčbu probereme zvlášť.


== Diabetes mellitus I.typu ==
==Diabetes mellitus I.typu==


U diabetu mellitu I. typu dochází vlivem autoimunitního zánětu k postupné destrukci B-buněk [[Pankreas|pankreatu]] a tím k vymizení sekrece [[inzulin]]u. Léčba je tedy možná jen exogenním přívodem chybějícího inzulinu.


==== Dávkování ====
U [[Diabetes mellitus 1. typu (endokrinologie)|diabetu mellitu I. typu]] dochází vlivem autoimunitního zánětu k postupné destrukci B-buněk [[Pankreas|pankreatu]] a tím k vymizení sekrece [[inzulin]]u.  
Přibližná endogenní sekrece inzulinu u zdravého 70kg člověka je 40 IU/den. Z tohoto množství přibližně polovina připadá na bazální sekreci, která není ovlivněna příjmem potravy, druhá polovina sekrece je stimulována příjmem potravy. V současné době je u diabetiků I. typu jediným správným režimem intenzifikovaná inzulinoterapie, která se nejvíce přibližuje fyziologické sekreci inzulinu.


Intenzifikovaná inzulinoterapie je režim aplikace dávek bazál-bolus, při kterém je 1×denně aplikován dlouhodobě působící inzulin (obvykle večer) sloužící k pokrytí bazální potřeby inzulinu a krátkodobě působící inzulin je aplikován v bolusech před jídlem. Poměr bazálního a krátkodobého inzulinu je přibližně 50:50, ale může se lišit v závislosti na použitém typu inzulinu.
===Léčba inzulinem===
[[File:Insulin Application.jpg|Insulin Application|thumb|250px]]
Léčba probíhá exogenním přívodem chybějícího inzulinu.
====Dávkování====
Přibližná endogenní sekrece inzulinu u zdravého 70kg člověka je 40 IU/den. Z tohoto množství přibližně polovina připadá na bazální sekreci, která není ovlivněna příjmem potravy, druhá polovina sekrece je stimulována příjmem potravy. V současné době je u diabetiků I. typu jediným správným režimem intenzifikovaná [[Inzulinoterapie|inzulinoterapie]], která se nejvíce přibližuje fyziologické sekreci inzulinu.


==== Typy inzulinu ====
Intenzifikovaná inzulinoterapie je režim aplikace dávek bazál-bolus, při kterém je jednou denně aplikován dlouhodobě působící inzulin (obvykle večer) sloužící k pokrytí bazální potřeby inzulinu a krátkodobě působící inzulin je aplikován v bolusech před jídlem. Poměr bazálního a krátkodobého inzulinu je přibližně 50:50, ale může se lišit v závislosti na použitém typu inzulinu.
 
====Typy inzulinu====
Inzuliny se dělí v závislosti na délce svého působení na krátkodobě a dlouhodobě působící.
Inzuliny se dělí v závislosti na délce svého působení na krátkodobě a dlouhodobě působící.
''Krátkodobě působící'': se používají jako bolusy před jídly. Doba nástupu jejich účinku je od 15min. do 30 min. a doba jejich maximálního působení se pohybuje mezi 30 a 120 min.
'''Krátkodobě působící''': se používají jako bolusy před jídly. Doba nástupu jejich účinku je od 15min. do 30 min. a doba jejich maximálního působení se pohybuje mezi 30 a 120 min.
''Dlouhodobě působící'' : se používají k pokrytí bazální potřeby inzulinu. Aplikují se buď v jedné denní dávce večer nebo ve dvou dávkách ráno a večer.Doba nástupu jejich účinku se pohybuje v rozmezí 50-120 min. a působí až 24 hod.
'''Dlouhodobě působící''': se používají k pokrytí bazální potřeby inzulinu. Aplikují se buď v jedné denní dávce večer nebo ve dvou dávkách ráno a večer. Doba nástupu jejich účinku se pohybuje v rozmezí 50-120 min. a působí až 24 hod.
''Premixované inzulíny'': obsahují kombinaci krátkodobě a dlouhodobě působícího inzulinu. K léčbě DM I. typu se nepoužívají.
''Premixované inzulíny'': obsahují kombinaci krátkodobě a dlouhodobě působícího inzulinu. K léčbě DM I. typu se nepoužívají.


Dále můžeme rozdělit inzuliny na humánní inzuliny a inzulinová analoga. Inzulinová analoga mají proti humánním inzulinům výhodnější farmakokinetický profil, jejich nevýhodou je vyšší cena.Použití analog také není vhodné v těhotenství.
Dále můžeme rozdělit inzuliny na humánní inzuliny a inzulinová analoga. '''Inzulinová analoga''' mají proti humánním inzulinům výhodnější farmakokinetický profil, jejich nevýhodou je vyšší cena. Použití analog také není vhodné v těhotenství.


==== Způsoby podání inzulinu ====
====Způsoby podání inzulinu====
Nejrozšířenějším a nejjednoduším způsobem aplikace je podávání pomocí inzulinových per.Nejmodernějším a nejfyziologičtějším způsobem je podávání inzulinu inzulinovou pumpou. Pumpa umožňuje podání bolusů před jídly (pacient si navolí množství jednotek podle toho co chystá sníst) v kombinaci s kontinuálním podáváním bazální dávky. Aplikace pomocí inzulinových stříkaček se již nepoužívá.Intravenózní podávání inzulinu je vyhrazeno jen pro urgentní situace.  
Nejrozšířenějším a nejjednoduším způsobem aplikace je podávání pomocí inzulinových per. Nejmodernějším a nejfyziologičtějším způsobem je podávání inzulinu [[Inzulinová pumpa|inzulinovou pumpou]]. Pumpa umožňuje podání bolusů před jídly (pacient si navolí množství jednotek podle toho co chystá sníst) v kombinaci s kontinuálním podáváním bazální dávky. Aplikace pomocí inzulinových stříkaček se již nepoužívá. Intravenózní podávání inzulinu je vyhrazeno jen pro urgentní situace. Moderní inzulínové pumpy často obsahují vestavěný [[Bolusové kalkulátory|bolusový kalkulátor.]]
[[File:Insulin_pen.JPG|Inzulinové pero|thumb|250px]]
===Nefarmakologická léčba===
U pacientů s DM I. typu je kladen důraz na kontrolovaný příjem sacharidů. Podle předpokládaného příjmu sacharidů si pacient volí počet jednotek bolusů před jídlem. Snahou je tedy zabránit velkému kolísání glykémii a udržet je v optimálním rozmezí. V případě, že pacient užívá humánní inzuliny je obvykle nutné, aby mezi jídly konzumoval i menší svačinky a předešel tak [[Hypoglykémie|hypoglykémii]].


=== Nefarmakologická léčba ===
==Diabetes mellitus II. typu==
U pacientů s DM 1. typu je kladen důraz na kontrolavaný příjem sacharidů. Podle předpokládaného příjmu sacharidů si pacient volí počet jednotek bolusů před jídlem. Snahou je tedy zabránit velkému kolísání glykémii a udržet je v optimálním rozmezí. V případě, že pacient užívá humánní inzuliny je obvykle nutné,aby mezi jídly konzumoval i menší svačinky a předešel tak [[Hypoglykémie|hypoglykémii]].
V patogenezi [[Diabetes mellitus 2. typu (endokrinologie)|diabetu II. typu]] se významně uplatňuje především vznik inzulinové rezistence. Nedostatek inzulinu zde tedy není absolutní jako u diabetu I. typu, ale relativní. K léčbě tedy můžeme využít kromě inzulinu i léky ze skupiny [[Perorální antidiabetika|PAD]] (perorálních antidiabetik), které příznivě ovlivňují zejména inzulinovou rezistenci.


== Diabetes mellitus II. typu ==
===Perorální antidiabetika===
V patogenezi diabetu II. typu se významně uplatňuje především vznik inzulinové rezistence. Nedostatek inzulinu zde tedy není absolutní jako u diabetu I. typu, ale relativní. K léčbě tedy můžeme využít kromě inzulinu i léky ze skupiny PAD (perorálních antidiabetik), které příznivě ovlivňují zejméne inzulinovou rezistenci.


=== Perorální antidiabetika ===
====Metformin====
Je lékem první volby v léčbě diabetu II. typu. Funguje na principu snížení inzulinové rezistence a tak přispívá ke snížení zejména lačné glykémie. Používá se v širokém rozmezí dávek od 500 do 3000 mg. denně. Kontraindikací jeho užití je renální insuficience se vzestupen koncentrace sérového kreatininu nad 135 μg/l a stavy se závažnou tkáňovou hypoperfůzí (např. srdeční selhání), kde se zvyšuje riziko laktátové acidózy. '''Metformin je rovněž nutné vysadit 48 hodin před chirurgickým výkonem a použitím jodové kontrastní látky!'''


==== Metformin ====
====Deriváty sulfonylurey====
Je lékem první volby v léčbě diabetu 2. typu. Funguje na principu snížení inzulinové rezistence a tak přispívá ke snížení zejména lačné glykémie. Používá se v širokém rozmezí dávek od 500 do 3000 mg. denně. Kontraindikací jeho užití je renální insuficience se vzestupen koncentrace sérového kreatininu nad 135 μg/l a stavy se závažnou tkáňovou hypoperfůzí (např. srdeční selhání), kde se zvyšuje riziko laktátové acidózy. '''Metformin je rovněž nutné vysadit 48 hodin před chirurgickým výkonem a použitím jodové kontrastní látky!'''
Stimulují sekreci inzulinu a tak působí především snížení postprandiální glykémie. Jejich nevýhodou je riziko hypoglykémii a nárůst hmotnosti. Nejsou tedy lékem první volby pro obézní diabetiky, ale jsou vhodné do kombinace s metforminem. Nečastěji používáný glimepirid a gliklazid lze při redukci dávek užít i u pacentů lehčím renálním selháním.


==== Deriváty sulfonylurey ====
====Glitazony====
Stimulují sekreci inzulinu a tak působí předebším snížení postprandiální glykémie. Jejich nevýhodou je riziko hypoglykémii a nárůst hmotnosti. Nejsou tedy lékem první volby pro obézní diabetiky, ale jsou vhodné do kombinace s metforminem. Nečastěji používáný glimepirid a gliklazid lze při redukci dávek užít i u pacentů lehčím renálním selháním.  
Zvyšují inzulinovou senzitivitu působením na jaderné receptory. Opět se užívají v kombinaci s metforminem. Nežádoucím účinkem je zvýšený výskyt srdečního selhání a nárůst hmotnosti.  


==== Glitazony ====
====Inkretiny====
Zvyšují inzulinovou senzitivitu působením na jaderné receptory. Opět se užívají v kombinaci s metforminem. Nežádoucím účinkem je zvýšený výskyt srdečního selhání a nárůst hmotnosti.  
Inkretiny fungují na principu zvýšené sekrece inzulinu, ale jen při [[Hyperglykémie|hyperglykémii]]. Při normoglykémii se jejich efekt neuplatňuje, nemají tedy na rozdíl od sulfonylurey výskyt hypoglykémii. Existují dvě formy podávání. Perorální inhibitory dipeptidyl- peptidázy-4 (DPP4) např. sitagliptin a injekčně aplikovaný agonista GLP-1 exenatid, který způsobuje pokles hmotnosti. Inkretiny jsou tedy obzvlášť vhodné v kombinaci s metforminem k léčbě obézních diabetiků.  


==== Inkretiny ====
====Glifloziny====
Jsou nejmodernější z PAD. Fungují na principu zvýšení sekrece inzulinu, ale jen při [[Hyperglykémie|hyperglykémii]]. Při normoglykémii se jejich efekt neuplatňuje, nemají tedy na rozdíl od sulfonylurey výskyt hypoglykémii. Existují dvě formy podávání. Perorální inhibitory dipeptidyl- peptidázy-4 (DPP4) např. sitagliptin a injekčně aplikovaný agonista GLP-1 exenatid, který způsobuje pokles hmotnosti. Inkretiny jsou tedy obzvlášť vhodné v kombinaci s metforminem k léčbě obézních diabetiků.
Glifloziny (inhibitory transportéru SGLT-2) blokují zpětné vstřebávání glukózy v proximálním tubulu nefronu, čímž dochází ke zvýšeným ztrátám glukózy do moči a tím ke snížení glykémie. Zároveň příznivě ovlivňují srdeční selhání a jsou tedy lékem volby u pacienů s tímto onemocněním, u nichž je metformin kontraindikován.<ref>{{Citace
  | typ = článek
  | příjmení1 = Kułaczkowska
  | jméno1 = Zofia M
  | příjmení2 = Wróbel
  | jméno2 = Marta
  | příjmení3 = Rokicka
  | jméno3 = Dominika
  | kolektiv = ano
  | článek = Metformin in patients with type 2 diabetes mellitus and heart failure: a review
  | časopis = Endokrynol Pol
  | rok = 2021
  | číslo = 2
  | svazek = 72
  | strany = 163-170
  | url = https://doi.org/10.5603/EP.a2021.0033
  | issn = 0423-104X (print), 2299-8306
}}</ref> {{Podrobnosti|Perorální antidiabetika#Glifloziny}}


=== Léčba inzulinem ===
===Léčba inzulinem===
Má u diabetiků 2. typu svá specifika. Vzhledem k přítomnosti inzulinové rezistence lze očekávát až několikanásobně zvýšenou potřebu inzulinu, takže se 40IU mnohdy nevystačíme. Zároveň je třeba mít na zřeteli anabolický efekt inzulinu, který vede k nárůstu hmotnosti, což je zrovna u DM 2. typu obzvlášť nevhodné. Inzulinoterapii kombinujeme s léčbou metforminem, který tedy pacientům nevysazujeme.  
Má u diabetiků II. typu svá specifika. Vzhledem k přítomnosti inzulinové rezistence lze očekávát až několikanásobně zvýšenou potřebu inzulinu, takže se 40 IU mnohdy nevystačíme. Zároveň je třeba mít na zřeteli anabolický efekt inzulinu, který vede k nárůstu hmotnosti, což je zrovna u DM II. typu obzvlášť nevhodné. Inzulinoterapii kombinujeme s léčbou metforminem, který tedy pacientům nevysazujeme.  


==== Aplikace bazálního inzulinu ====
====Aplikace bazálního inzulinu====
Je nejjednoduším režimem, který sestává z aplikace dlouhodobě působícího inzulinu 1krát denně večer. Cílem je snížení lačné hyperglykémie.  
Je nejjednoduším režimem, který sestává z aplikace dlouhodobě působícího inzulinu 1krát denně večer. Cílem je snížení lačné hyperglykémie.  


==== Aplikace premixovaných inzulinů ====
====Aplikace premixovaných inzulinů====
Je výhodná, protože kromě lačné hyperglykémi ovlivňuje i postprandiální hyperglykémie. Aplikuje se 2krát denně premixovaný inzulin před snídaní a před večeří.
Je výhodná, protože kromě lačné hyperglykémi ovlivňuje i postprandiální hyperglykémie. Aplikuje se 2krát denně premixovaný inzulin před snídaní a před večeří.


==== Intenzifikovaná inzulinoterapie ====
====Intenzifikovaná inzulinoterapie====
Stejně jako u DM 1. typu se užívá systém bazál - bolus. K tomuto režimu přistupujeme až po vyčerpání ostatních možností.  
Stejně jako u DM I. typu se užívá systém bazál bolus. K tomuto režimu přistupujeme až po vyčerpání ostatních možností.  


=== Nefarmakologická léčba ===
===Nefarmakologická léčba===
Má u diabetiků 2. typu eminentní význam. Změna životního stylu může zvrátit vývoj onemocnění a vést i k vymizení diabetu.
Má u diabetiků II. typu eminentní význam. Změna životního stylu může zvrátit vývoj onemocnění a vést i k vymizení diabetu.


==== Dieta ====
====Dieta====
Je u většiny diabetiků redučkní s cílem dosáhnout snížení hmotnosti o 5-10%. Kladen je zejména důraz na omezení příjmu volných sacharidů, cholesterolu a živočišných tuků. Dia potraviny jsou ve většině případů nevhodné, protože jsou kaloričtější.
Je u většiny diabetiků redučkní s cílem dosáhnout snížení hmotnosti o 5–10%. Kladen je zejména důraz na omezení příjmu volných sacharidů, [[Cholesterol|cholesterolu]] a živočišných tuků. Dia potraviny jsou ve většině případů nevhodné, protože jsou kaloričtější.
[[Soubor:Adjustable Gastric Band.png|náhled|Bandáž žaludka|200px]]
====Fyzická aktivita====
Je nedílnou součástí léčby a měla by být provozována aspoň po dobu 30 min. 4krát týdně. Podporuje nejen snížení hmotnosti, ale působí příznivě i na ostatní kardiovaskulární rizikové faktory (vysoký tlak, lipidy).


==== Fyzická aktivita ====
====Bariatrická léčba====
Je nedílnou součástí léčby a měla by být provozována aspoň po dobu 30 min. 4krát týdně. Podporuje nejen snížení hmotnosti, ale působí příznivě i na ostatní kardiovaskulární rizikové faktory (vysoký tlak, lipidy).
Je bezesporu perspektviní léčebnou modalitou v diabetologii. U obézních diabetiků, kteří jsou obtížně kompenzovatelní standardní léčbou, přináší úspěch v 70 až 90% v závislosti na použitém typu operace. Dochází buď k výraznému zlepšen kompenzace nebo dokonce úplnému vymizení diabetu. Podle současných kritérii je k bariatrické operaci indikován diabetik s [[BMI]] nad 35 kg/m².


==== Bariatrická léčba ====
===Psychologické aspekty léčby===
Je bezesporu perspektviní léčebnou modalitou v diabetologii. U obézních diabetiků, kteří jsou obtížně kompenzovatelní standartní léčbou, přináší úspěch v 70 až 90% v závislosti na použitém typu operace. Dochází buď k výraznému zlepšen kompenzace nebo dokonce úplnému vymizení diabetu. Podle současných kritérii je k bariatrické operaci indikován diabetik s [[BMI]] nad 35 kg/m².
Vzhledem k nutnosti komplexní léčby onemocnění je významná spolupráce na rovině lékař – pacient. Pacient s diabetem může zažívat problémy související s nově stanovenou diagnózou, nutnými opatřeními či souvisejícími sekundárními komplikacemi, které mohou vést ke vzniku [[Diabetický distres|diabetického distresu]]. Je vhodné, aby se lékař zaměřil i na [[Uživatel:Terezielind#Psychologick.C3.A9 aspekty u pacient.C5.AF s DM|psychologické aspekty]] této nemoci.  
<noinclude>


== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Související články ===
=== Související články ===
* [[Diabetes mellitus]]
*[[Diabetes mellitus]]
=== Literatura ===
*[[Obezita]]
*[[Léčba diabetu/Historie | Historie léčby diabetu]]
=== Použitá literatura ===
* {{Citace
* {{Citace
  | typ = kniha
  | typ = kniha
Řádek 80: Řádek 110:
  | isbn = 978-80-247-2393-8
  | isbn = 978-80-247-2393-8
}}
}}
 
=== Reference ===
<references />
</noinclude>
[[Kategorie:Vnitřní lékařství]]
[[Kategorie:Vnitřní lékařství]]
[[Kategorie:Farmakologie]]
[[Kategorie:Endokrinologie]]

Aktuální verze z 19. 1. 2024, 20:09

Léčba diabetu mellitu se zásadně liší podle toho o jaký typ diabetu se jedná. Proto si jednotlivé typy diabetu a jejich léčbu probereme zvlášť.

Diabetes mellitus I.typu[upravit | editovat zdroj]

U diabetu mellitu I. typu dochází vlivem autoimunitního zánětu k postupné destrukci B-buněk pankreatu a tím k vymizení sekrece inzulinu.

Léčba inzulinem[upravit | editovat zdroj]

Insulin Application

Léčba probíhá exogenním přívodem chybějícího inzulinu.

Dávkování[upravit | editovat zdroj]

Přibližná endogenní sekrece inzulinu u zdravého 70kg člověka je 40 IU/den. Z tohoto množství přibližně polovina připadá na bazální sekreci, která není ovlivněna příjmem potravy, druhá polovina sekrece je stimulována příjmem potravy. V současné době je u diabetiků I. typu jediným správným režimem intenzifikovaná inzulinoterapie, která se nejvíce přibližuje fyziologické sekreci inzulinu.

Intenzifikovaná inzulinoterapie je režim aplikace dávek bazál-bolus, při kterém je jednou denně aplikován dlouhodobě působící inzulin (obvykle večer) sloužící k pokrytí bazální potřeby inzulinu a krátkodobě působící inzulin je aplikován v bolusech před jídlem. Poměr bazálního a krátkodobého inzulinu je přibližně 50:50, ale může se lišit v závislosti na použitém typu inzulinu.

Typy inzulinu[upravit | editovat zdroj]

Inzuliny se dělí v závislosti na délce svého působení na krátkodobě a dlouhodobě působící. Krátkodobě působící: se používají jako bolusy před jídly. Doba nástupu jejich účinku je od 15min. do 30 min. a doba jejich maximálního působení se pohybuje mezi 30 a 120 min. Dlouhodobě působící: se používají k pokrytí bazální potřeby inzulinu. Aplikují se buď v jedné denní dávce večer nebo ve dvou dávkách ráno a večer. Doba nástupu jejich účinku se pohybuje v rozmezí 50-120 min. a působí až 24 hod. Premixované inzulíny: obsahují kombinaci krátkodobě a dlouhodobě působícího inzulinu. K léčbě DM I. typu se nepoužívají.

Dále můžeme rozdělit inzuliny na humánní inzuliny a inzulinová analoga. Inzulinová analoga mají proti humánním inzulinům výhodnější farmakokinetický profil, jejich nevýhodou je vyšší cena. Použití analog také není vhodné v těhotenství.

Způsoby podání inzulinu[upravit | editovat zdroj]

Nejrozšířenějším a nejjednoduším způsobem aplikace je podávání pomocí inzulinových per. Nejmodernějším a nejfyziologičtějším způsobem je podávání inzulinu inzulinovou pumpou. Pumpa umožňuje podání bolusů před jídly (pacient si navolí množství jednotek podle toho co chystá sníst) v kombinaci s kontinuálním podáváním bazální dávky. Aplikace pomocí inzulinových stříkaček se již nepoužívá. Intravenózní podávání inzulinu je vyhrazeno jen pro urgentní situace. Moderní inzulínové pumpy často obsahují vestavěný bolusový kalkulátor.

Inzulinové pero

Nefarmakologická léčba[upravit | editovat zdroj]

U pacientů s DM I. typu je kladen důraz na kontrolovaný příjem sacharidů. Podle předpokládaného příjmu sacharidů si pacient volí počet jednotek bolusů před jídlem. Snahou je tedy zabránit velkému kolísání glykémii a udržet je v optimálním rozmezí. V případě, že pacient užívá humánní inzuliny je obvykle nutné, aby mezi jídly konzumoval i menší svačinky a předešel tak hypoglykémii.

Diabetes mellitus II. typu[upravit | editovat zdroj]

V patogenezi diabetu II. typu se významně uplatňuje především vznik inzulinové rezistence. Nedostatek inzulinu zde tedy není absolutní jako u diabetu I. typu, ale relativní. K léčbě tedy můžeme využít kromě inzulinu i léky ze skupiny PAD (perorálních antidiabetik), které příznivě ovlivňují zejména inzulinovou rezistenci.

Perorální antidiabetika[upravit | editovat zdroj]

Metformin[upravit | editovat zdroj]

Je lékem první volby v léčbě diabetu II. typu. Funguje na principu snížení inzulinové rezistence a tak přispívá ke snížení zejména lačné glykémie. Používá se v širokém rozmezí dávek od 500 do 3000 mg. denně. Kontraindikací jeho užití je renální insuficience se vzestupen koncentrace sérového kreatininu nad 135 μg/l a stavy se závažnou tkáňovou hypoperfůzí (např. srdeční selhání), kde se zvyšuje riziko laktátové acidózy. Metformin je rovněž nutné vysadit 48 hodin před chirurgickým výkonem a použitím jodové kontrastní látky!

Deriváty sulfonylurey[upravit | editovat zdroj]

Stimulují sekreci inzulinu a tak působí především snížení postprandiální glykémie. Jejich nevýhodou je riziko hypoglykémii a nárůst hmotnosti. Nejsou tedy lékem první volby pro obézní diabetiky, ale jsou vhodné do kombinace s metforminem. Nečastěji používáný glimepirid a gliklazid lze při redukci dávek užít i u pacentů lehčím renálním selháním.

Glitazony[upravit | editovat zdroj]

Zvyšují inzulinovou senzitivitu působením na jaderné receptory. Opět se užívají v kombinaci s metforminem. Nežádoucím účinkem je zvýšený výskyt srdečního selhání a nárůst hmotnosti.

Inkretiny[upravit | editovat zdroj]

Inkretiny fungují na principu zvýšené sekrece inzulinu, ale jen při hyperglykémii. Při normoglykémii se jejich efekt neuplatňuje, nemají tedy na rozdíl od sulfonylurey výskyt hypoglykémii. Existují dvě formy podávání. Perorální inhibitory dipeptidyl- peptidázy-4 (DPP4) např. sitagliptin a injekčně aplikovaný agonista GLP-1 exenatid, který způsobuje pokles hmotnosti. Inkretiny jsou tedy obzvlášť vhodné v kombinaci s metforminem k léčbě obézních diabetiků.

Glifloziny[upravit | editovat zdroj]

Glifloziny (inhibitory transportéru SGLT-2) blokují zpětné vstřebávání glukózy v proximálním tubulu nefronu, čímž dochází ke zvýšeným ztrátám glukózy do moči a tím ke snížení glykémie. Zároveň příznivě ovlivňují srdeční selhání a jsou tedy lékem volby u pacienů s tímto onemocněním, u nichž je metformin kontraindikován.[1]

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Perorální antidiabetika#Glifloziny.

Léčba inzulinem[upravit | editovat zdroj]

Má u diabetiků II. typu svá specifika. Vzhledem k přítomnosti inzulinové rezistence lze očekávát až několikanásobně zvýšenou potřebu inzulinu, takže se 40 IU mnohdy nevystačíme. Zároveň je třeba mít na zřeteli anabolický efekt inzulinu, který vede k nárůstu hmotnosti, což je zrovna u DM II. typu obzvlášť nevhodné. Inzulinoterapii kombinujeme s léčbou metforminem, který tedy pacientům nevysazujeme.

Aplikace bazálního inzulinu[upravit | editovat zdroj]

Je nejjednoduším režimem, který sestává z aplikace dlouhodobě působícího inzulinu 1krát denně večer. Cílem je snížení lačné hyperglykémie.

Aplikace premixovaných inzulinů[upravit | editovat zdroj]

Je výhodná, protože kromě lačné hyperglykémi ovlivňuje i postprandiální hyperglykémie. Aplikuje se 2krát denně premixovaný inzulin před snídaní a před večeří.

Intenzifikovaná inzulinoterapie[upravit | editovat zdroj]

Stejně jako u DM I. typu se užívá systém bazál – bolus. K tomuto režimu přistupujeme až po vyčerpání ostatních možností.

Nefarmakologická léčba[upravit | editovat zdroj]

Má u diabetiků II. typu eminentní význam. Změna životního stylu může zvrátit vývoj onemocnění a vést i k vymizení diabetu.

Dieta[upravit | editovat zdroj]

Je u většiny diabetiků redučkní s cílem dosáhnout snížení hmotnosti o 5–10%. Kladen je zejména důraz na omezení příjmu volných sacharidů, cholesterolu a živočišných tuků. Dia potraviny jsou ve většině případů nevhodné, protože jsou kaloričtější.

Bandáž žaludka

Fyzická aktivita[upravit | editovat zdroj]

Je nedílnou součástí léčby a měla by být provozována aspoň po dobu 30 min. 4krát týdně. Podporuje nejen snížení hmotnosti, ale působí příznivě i na ostatní kardiovaskulární rizikové faktory (vysoký tlak, lipidy).

Bariatrická léčba[upravit | editovat zdroj]

Je bezesporu perspektviní léčebnou modalitou v diabetologii. U obézních diabetiků, kteří jsou obtížně kompenzovatelní standardní léčbou, přináší úspěch v 70 až 90% v závislosti na použitém typu operace. Dochází buď k výraznému zlepšen kompenzace nebo dokonce úplnému vymizení diabetu. Podle současných kritérii je k bariatrické operaci indikován diabetik s BMI nad 35 kg/m².

Psychologické aspekty léčby[upravit | editovat zdroj]

Vzhledem k nutnosti komplexní léčby onemocnění je významná spolupráce na rovině lékař – pacient. Pacient s diabetem může zažívat problémy související s nově stanovenou diagnózou, nutnými opatřeními či souvisejícími sekundárními komplikacemi, které mohou vést ke vzniku diabetického distresu. Je vhodné, aby se lékař zaměřil i na psychologické aspekty této nemoci.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. KUŁACZKOWSKA, Zofia M, Marta WRÓBEL a Dominika ROKICKA, et al. Metformin in patients with type 2 diabetes mellitus and heart failure: a review. Endokrynol Pol [online]. 2021, vol. 72, no. 2, s. 163-170, dostupné také z <https://doi.org/10.5603/EP.a2021.0033>. ISSN 0423-104X (print), 2299-8306.