Diabetický distres
Syndrom vyhoření diabetu (burnout syndrom, diabetický distres) je pocit vyčerpání a frustrace, jehož příčinou jsou každodenní, velice náročné požadavky na zvládání nemoci. Tyto požadavky na zvládání diabetus mellitus mohou u některých lidí vést ke stresu, duševnímu a fyzickému vyčerpání a pocitu odloučení. Zpravidla je diagnostikován u lidí trpících touto nemocí již dlouhou dobu.
Pacienti trpící diabetickým distresem (syndromem vyhoření) se cítí zklamaní, vinní, smutní a znepokojení. Zdá se jim, že je život nesmyslný kvůli nekonečnému boji proti nemoci. Kromě toho, jsou známé takové symptomy jako:
- starost o nedostačující péči o své zdraví, ale i absence motivace ke změnám;
- odmítání měření hladiny cukru v krvi;
- každodenní výběr nezdravého jídla i přes informovanost o jeho nebezpečí;
- pocit samoty, izolace, pocit odloučení;
- pocit bezmoci a nemohoucnost změnit situaci;
- problémy s koncentrací a pamětí;
- úzkostní stavy;
- pocit zlosti a zklamání; [1]
Syndrom vyhoření a deprese[upravit | editovat zdroj]
Velmi často se stává, že jsou pleteny dva pojmy – deprese a diabetický distres. Avšak je nezbytné je rozlišovat. [2]
Diabetický distres je přímo spojen s nemocí diabetes mellitus a má s onemocněním bezprostřední spojitost. Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Deprese – psychické onemocnění, při němž člověk ztrácí schopnost mít radost z běžného života, ale při tomto onemocnění žádná souvislost s diabetem neexistuje.
Příznaky obojí nemocí jsou velice podobné, kvůli čemuž je někdy těžké pochopit, co zneklidňuje člověka. Výskyt a úroveň deprese je možné měřit speciální stupnicí, která má jako základ symptomy nikoli příčiny nemoci. Pokud takový test absolvuje pacient trpící diabetes mellitus, mnohdy symptomy mohou být jenom odražením distresu, ale ne klinickou diagnózou deprese. Z čehož plyne, že nesmí být počítána jako psychopatologie. Příznaky musejí být považovány za spektrum prožívání diabetu, a to musí být léčeno speciální lékařskou organizací.
Přestože deprese a syndrom vyhoření jsou různé pojmy, mezi nimi může vzniknout souvislost. Pacienti beroucí antidepresiva mají velké riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu. V této době ještě neexistuje přímý důkaz toho, že deprese konstantně vede ke vzniku diabetu, ale jeden z vedlejších účinků při užívání antidepresiv je zvýšení váhy, což může být příčinou rozvoje diabetu. Avšak souvislost mezi dvěma pojmy se může objevit i naopak – když nejprve vznikne cukrovka a pak deprese. Při dlouhé a náročné léčbě u pacienta mohou být pozorovány příznaky deprese, které následně vedou k syndromu vyhoření a zároveň ke vzniku potíží.
Prevence syndromu vyhoření[upravit | editovat zdroj]
Za prevence je možné považovat regulární změny jídelníčku v rámci schválených potravin, hledání nových receptů a různorodost produktů. [3] Jsou známy 5 základních skupin potravin: neškrobová zelenina, ovoce, škrobové potraviny (celozrnné výrobky a škrobová zelenina), potraviny s vysokým obsahem bílkovin, dezerty a sladkosti. Z každé je třeba vybírat aspoň jeden produkt pro zlepšení potravinové dávky. Kromě toho, existují speciální diabetický diety, které umožňují nemocným vybírat potraviny podle jejich potřeby. Navíc, již dneska existují organizace, hlavně ve Velké Británii, které podporují nemocné a pomáhají jim se zvládáním léčby.
Jak se léčí syndrom vyhoření?[upravit | editovat zdroj]
Pacienti trpící diabetes mellitus mají velké riziko vzniku syndromu vyhoření, kvůli čemuž jejich lékař od začátku objevení nemocí věnuje velkou pozornost duševnímu stavu pacienta. Mimo lékaře, je velice důležitá podpora rodiny či ostatních příbuzných a kamarádů, které mohou poskytnout pomoc při prvních příznacích diabetického distresu, aby nemocný nebyl sám. Avšak odbornou a kvalitní pomoc může poskytovat jenom psycholog nebo psychiatr.
Existují taky speciální on-line komunity [4] nemocných diabetem, kde každý pacient si může najít hodně informací o tom, jak je možné zvládat tuto nemoc a dostat podporu či radu ostatních nemocných, kteří mají stejnou situaci a bojují proti diabetu.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- diabetes mellitus
- deprese
- diabetes mellitus 2. typu
- antidepresiva
- skupiny potravin
- speciální diabetické diety
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- POLONSKY, William H. “Diabetes burnout: What to do when you can’t take it anymore” ISBN-10 1580400337
- PERUŠIČKOVÁ Jindřiška, MOHR Pavel “Diabetes Mellitus a deprese, demence” ISBN 978-80-7345-357-2