Cizorodé látky v potravinách: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (Robot: kosmetické úpravy)
m (úprava textu)
 
(Není zobrazeno 15 mezilehlých verzí od 10 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Zkontrolováno | 20130707103141| [[Uživatel:Ekudl|MUDr. Eva Kudlová, CSc.]]|218206}}'''Toxikológia vo výžive'''
== '''Toxikologie ve výživě''' ==
Do našeho organismu mohou vstoupit látky, které se vyznačují '''toxickým potenciálem.''' Takové látky označujeme jako '''xenobiotika''' (cizorodé látky). Do potravy se dostávají prostřednictvím znečistěného ovzduší, kontaminované vody, půdy, v důsledku aplikace agrochemie, při výrobě, skladování, zpracovávání či balení potravin. O jejich toxickém efektu rozhoduje nejen jejich přítomnost v potravě, ale hlavně '''množství (dávka)'''. Mají '''genotoxické, karcinogenní, embryotoxické a teratogenní účinky.''' Mohou mít závažný dopad na specifické orgány, mohou ovlivňovat [[Imunitní systém|imunitní reakce]] a vyvolávat interakce s dalšími nutričními složkami. Patří sem '''anorganické i organické látky.'''


Spolu s potravou vstupuje do organizmu rada látok z prostredia, ktoré sa vyznačujú toxickým potenciálom. Do potravy sa dostávajú zo životného prostredia, zo znečisteného ovzdušia, kontaminovanej vody, pôdy, v dôsledku aplikácie agrochémie, pri technologickom spracovaní potravinárskych surovín, pri výrobe potravín, ich balení a transporte. Pri haváriách môže dôjsť ku kontaminácii potravy rádioaktívnymi látkami. Limity pre najzávažnejšie cudzorodé látky sú uvedené vo Vyhláške MZ ČR.  
Dříve se cizorodé látky v potravinách dělily na aditivní (přidávané do potravin záměrně) a kontaminující (z prostředí). Dnes již takové dělení neplatí a limity pro nejnebezpečnější cizorodé látky bychom hledali ve '''''Vyhlášce MZ ČR.'''''


O toxickom efekte '''xenobiotik''' (látky telu cudzie – cudzorodé látky) a následnom ovplyvnení zdravotného stavu rozhoduje nielen ich prítomnosť v potrave, ale hlavne množstvo, ktoré do organizmu vstupuje – dávka a častosť – dĺžka trvania expozície. Xenobiotiká môžu mať v potrave rôzne toxické účinky, veľakrát špecifické len pre niektoré orgány, môžu ovplyvňovať [[imunita|imunitné reakcie]], integrovať s nutričnými zložkami a zhoršovať ich biologické hodnoty. Závažný dopad majú ich neskoré ('''genotoxické, karcinogénne, embryotoxické, teratogénne''') účinky s možnosťou ovplyvnenia ďalších generácií.
== Toxické látky podle chemického profilu ==


'''POZNÁMKA:''' Dříve se cizorodé látky v potravinách dělily na látky aditivní (aditíva – látky prídatné) pridávané do potravín zámerne a látky kontaminujúce – kontaminanty prichádzajúce do potravy z prostredia. Podle současné legislativy patří mezi potraviny jakékoliv látky, které se během zpracování, přípravy či manipulace stanou součástí potraviny, tedy i látky aditivní a nelze je proto považovat za látky cizorodé.
=== Anorganické kontaminanty ===
'''Kadmium (Cd)'''


Cudzorodé látky kontaminujúce potravu zahrňujú '''anorganické aj organické látky'''.  
Patří mezi [[Toxické kovy|těžké kovy,]] dostává se do půdy z '''průmyslových fosfátových hnojiv, zplodin či ze znečištěné vody.''' Našli bychom ho kromě půdy i v živočišných a rostlinných produktech. Některé druhy zeleniny (hlavně kořenová zelenina a obilí) absorbují kadmium. Po požití se kumuluje v [[Játra|játrech]] a [[Ledviny|ledvinách]], zasahuje i do procesu angiogeneze produkcí [[Prostaglandiny|prostacyklinu]] v endotelových buňkách, zvyšuje shlukování [[Trombocyty|trombocytů]] a krevní tlak, blokuje účinky [[Selen|selenu]] a [[Zinek|zinku]]. K celkové expozici přispívá i kouření cigaret (Cd v tabáku). '''Akutní otrava''' se projevuje silnými '''bolestmi, [[Proteinurie|proteinurií,]] hyperkalciurií, vyplavováním Ca z kostí a [[Osteomalacie|osteomalácií]]''' ''(nemoc [[Itai-itai|Itai-Itai]] v Japonsku po konzumaci rýže s Cd)'' Podle '''IARC''' (Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny) byl tento prvek zařazen do skupiny 1 (=dokázané karcinogeny člověka) a je nebezpečný i v malém množství. Biologický monitoring informuje o hladině Cd v krvi, což popisuje aktuální zátěž, a v moči popisuje kumulaci v organismu.  


'''Olovo (Pb)'''


=== Anorganické kontaminanty ===
Hlavní cestou expozice je '''znečištěné ovzduší''' v důsledku používání benzínu s přídavkem '''tetraetylolova.''' Alimentární cesta je prostřednictvím kontaminovaného prachu v okolí metalurgických závodů, vody z olověného potrubí a nebo přechodem olova z konzervovaných plechovek nebo nádob. V trávícím traktu se absorbuje asi 5-10% olova, ukládá se především do [[Kosti horní končetiny|kostí]] a v menší míře do krve a ostatních tkání. Ohrožené jsou především malé děti, které mohou mít po kontaminaci relativně nízkých dávek (od 100 &mu;g/l) ovlivněn mentální vývoj či percepční schopnosti. '''[[Intoxikace olovem a jeho sloučeninami|Akutní otrava]]''' se projevuje křečovitými bolestmi břicha, zvracením a průjmem.<ref>[[Intoxikace olovem a jeho sloučeninami]]</ref> '''[[Intoxikace olovem a jeho sloučeninami|Chronická otrava]]''' se vyznačuje rozvojem anémie..
==== Kadmium ====
 
Zdrojom je chemický a metalurgický priemysel, do pôdy sa dostáva spádom a znečistenou vodou. Vyskytuje sa v pôde, rastlinách i živočíšnych produktoch. K zvýšenému obsahu v pôde prospelo aj používanie fosfátových hnojív s vysokým obsahom tohto prvku. Niektoré druhy zeleniny, hlavne koreňová zelenina a cereálie sú schopné tento prvok aktívne absorbovať a zabudovávať do svojej štruktúry. Hlavnou cestou expozície je potrava, ku kumulácii dochádza v obličkách a v pečeni. K celkovej expozícii kadmia prispieva fajčenie inhalačnou expozíciou, Cd je obsiahnuté v tabaku. Akútna alimentárna otrava bola popísaná v Japonsku ako choroba Itai-Itai, po dlhodobej konzumácii ryže s vysokým obsahom Cd. Postihnutie tubulov [[ledviny|obličiek]] viedlo k proteinúrii, hyperkalciúrii, k vyplavovaniu kalcia z kostí a [[osteomalácie|osteomalácii]]. Choroba bola sprevádzaná veľkými bolesťami, odtiaľ aj názov choroby, čo po našom znamená Ach – Ach. Kadmium však predstavuje pre organizmus záťaž aj v dávkach nepresahujúcich limity. Tento prvok bol podľa '''IARC''' (Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny) do '''skupiny 1''', teda medzi '''dokázané karcinogény človeka'''. Kadmium zasahuje aj do procesu angiogenézie produkciou [[Eikosanoidy|prostacyklínov]] v endoteliálnych bunkách a následným zvýšeným [[primární agregace|shlukovaním]] [[trombocyty|trombocytov]]. Podieľa sa aj na zvýšení krvného tlaku, blokuje protektívny účinok selénu a zinku. O záťaži organizmu týmto prvkom informuje biologický monitoring – hladina Cd v krvi charakterizuje aktuálnu záťaž, hladina v moči kumuláciu v organizme.  
'''Rtuť (Hg)'''
 
Může být přítomna v '''anorganické formě i organické (alkylortuť)''', která se vyznačuje toxicitou a schopností pronikat přes placentu. Zdrojem potravinové intoxikace jsou kontaminované potraviny - ryby, maso, vejce (prostřednictvím zamořeného obilí). '''Akutní otrava''' se vyskytuje vzácně, je podmíněna buď inhalací (kašel, dušnost, febrilie, pneumonie, [[plicní edém]]) nebo příjmem soli per os (zvracení, [[Tenesmus|tenesmy]], nekrózy sliznice GIT, průjmy s cáry sliznice, [[Proteinurie|proteinurie,]] [[Hematurie|hematurie,]] [[oligurie]], selhání ledvin).<ref>[[Intoxikace rtutí a jejími sloučeninami]]</ref> '''Chronická otrava''' - společný znak tzv. triáda ( [[gingivitis]], [[tremor]], erethismus).
 
'''Arzen (As)'''
 
Patři mezi '''metaliody'''. Do prostředí se dostává spalováním hnědého uhlí a prostřednictvím průmyslové výroby, je součástí některých prostředků s pesticidy, to přispívá alimentární expozici stejně jako konzumace mořských živočichů. Anorganická forma je velmi toxická - vyvolává kožní, neurologické a hematologické změny. Podle IARC je zařazený mezi '''dokázané [[karcinogeny]]'''.
 
'''Dušičnany'''


==== Olovo ====
Patří mezi '''běžnou součást stravy''', zdrojem je zelenina, pitná voda a uzeniny. Samy o sobě jsou netoxické, jejich zdravotní riziko spočívá v '''redukci bakteriálními nitroreduktázami na dusitany''' - podílejí se na vzniku kojenecké [[Methemoglobinémie|methemoglobinémie.]] Reakcí dusitanových iontů se sekundárními či terciárními aminy dochází k tvorbě '''nitrosaminů''' s potenciálně '''karcinogenními účinky''' (karcinom jícnu, žaludku, močového měchýře). Tento proces probíhá i '''endogenně''' - může být blokován látkami v potravě - [[Kyselina askorbová|vitamín C,]] [[Vitamin E|vitamín E]] a rostlinné fenoly.
Hlavnou cestou expozície je inhalácia z ovzdušia znečisteného v dôsledku používania '''benzínu''' s prídavkom '''tetraetylolova'''. K expozíciou alimentárnou cestou dochádza prostredníctvom olovom kontaminovaného prachu v okolí metalurgických závodov, vodou z oloveného potrubia alebo prechodom olova z glazúr a smaltov nádob, či konzervových plechoviek. Chronické otravy olovom boli popísané pri pití čaju s citrónom z nádob s olovenou glazúrou. Z tráviaceho traktu sa rezorbuje asi 5–10 % olova. V organizme sa olovo '''ukladá''' predovšetkým do''' kostí''', v menšej miere je obsiahnuté v ostatných tkanivách a v krvi. Za vysoko rizikovú skupinu sa považujú malé deti pre dokázané ovplyvnenie ich mentálneho vývoja, percepčných schopností a psychických schopností aj pri relatívne nízkej expozícii charakterizovanej hladinou olova v krvi hodnotou od 100 &mu;g/l.


==== Ortuť (Rtuť) ====
=== Organické kontaminanty ===
Pochádza z prirodzených aj antropogénnych zdrojov. Je prítomná vo forme anorganickej i organickej – alkylortuť, ktorá sa vyznačuje toxicitou a schopnosťou prenikať placentou. Zdrojom alimentárnej intoxikácie sú kontaminované potraviny – ryby (encephalopatické príznaky, choroba Minamata), skrmovanie zamoreného obilia a následným ukladaním ortuti do mäsa zvierat a vajec.
'''Polychlorované bifenyly (PCB)'''


==== Arzén ====
Dříve byly používány jako teplovodní média a byly součástí nátěrových hmot, jejich výroba byla v 70. letech zastavena. V prostředí ale přetrvávají, přestože jejich perzistence klesá. K expozici dojde po proniknutí do potravinového řetězce, nejčastěji do potravin s vyšším obsahem tuku. PCB jsou ukládány do '''tukových tkání, prochází placentou a vylučují se i do mateřského mléka.''' Vysoké dávky mohou způsobit kožní projevy (chlorakné = trvalém poškození pokožky), poškození očí, jater, zvýšení cholesterolu a triacylglycerolu v krvi či neurologické příznaky. Významné je zejména jejich imunotoxické působení, zvyšují cholesterolémii a indukují vznik kyslíkových radikálů. V roce 1968 se v Japonsku vyskytla choroba Yusho''',''' hromadná otrava po požití kontaminovaného rýžového oleje. Podle IARC jsou PCB zařazené do '''skupiny 2A''' – '''karcinogenů působících na člověka''' (enzymy aktivující radikály).
Z chemického hľadiska patrí medzi metaliody. Do prostredia sa dostáva predovšetkým pri spaľovaní hnedého uhlia a priemyselným využitím. V poľnohospodárstve je súčasťou niektorých pesticídnych prostriedkov, čo prispieva alimentárnej expozícii, ako aj konzumácia morských živočíchov. Toxickejšia forma je anorganická, vyvoláva kožné, neurologické, hematologické zmeny. Podľa IARC je zaradený medzi '''dokázané [[karcinogeny|karcinogény]]'''.


==== Dusičnany ====
'''Polychlorované dibenzo-p-dioxiny (PCDD)'''
Sú bežná súčasť stravy. Zdrojom alimentárnej expozície je ich obsah v '''zelenine''', '''pitnej''' '''vode''', ale aj v '''udeninách'''. Samé o sebe sú netoxické, ich zdravotné riziko spočíva v redukcii bakteriálnymi nitroreduktázami na '''dusitany'''. Tie sa podieľajú na vzniku '''kojeneckej''' '''[[methemoglobinémie]]'''. Reakciou dusitanových iontov so sekundárnymi či terciárnymi amíny v potrave dochádza k tvorbe '''nitrosamínov''' a ďalších N-nitrózolátok a toxickými a '''potenciálne karcinogénnymi účinkami''' (karcinóm oesophagu, žalúdku, močového mechúra). Tento proces nastáva nielen v potravinách, ale aj '''endogénne v organizme''', hlavne v žalúdku alebo v močovom mechúre pri mierne kyslom [[pH]].
Endogénna nitrozácia môže byť blokovaná rôznymi látkami prijímanými v potrave – [[vitamín C]], [[vitamín E]], rastlinné fenoly.


=== [[Organické kontaminanty]] ===
Do prostředí se uvolňují při spalování. Mají podobné účinky jako PCB - '''karcinogenita negenotoxického typu,''' [[poruchy reprodukce]], vývoje plodu, estrogenní účinky.


==== Polychlorované bifenyly (PCB) ====
'''Chlórované dioxiny'''
Boli používané ako teplovodné médiá a súčasť náterových hmôt. Ich výroba bola v 70. rokoch zastavená. V prostredí dosiaľ pretrvávajú, ale ich perzistencia postupne klesá. K expozícii dochádza pri prieniku z prostredia do potravinového reťazca, hlavne do potravín s vyšším obsahom tuku. V organizme sú prednostne ukladané do '''tukových tkanív''', '''prechádzajú placentou a vylučujú sa do materského mlieka'''.
Pri expozícii vysokým dávkám pri nehodách bola pozorovaná rada príznakov ako '''chlorakné''' a iné kožné prejavy, poškodenie oka, neurologické príznaky, dysfunkcia pečene, zvýšenie [[cholesterol]]u a triacylglyceridov v [[krev|krvi]], alterácie v metabolizme sacharidov a imunitná supresia. Choroba Yusho bola hromadná otrava po požití kontaminovaného ryžového oleja v Japonsku v roku 1968.
Podľa IARC sú PCB zaradené do '''skupiny 2A''' – '''karcinogénov podozrivých pre človeka'''. Do karcinogénneho procesu zasahujú nepriamo indukciou [[enzym|enzýmov]], ktoré aktivujú karcinogény. Významné je aj ich '''imunotoxické pôsobenie''', podiel na zvýšení '''cholesterolémie''' a indukcia '''kyslíkových radikálov'''.


==== Polychlorované dibenzo-p-dioxíny (PCDD) ====
Vznikají jakožto vedlejší produkty při výrobě chemických látek, jejich rozklad v přírodě je velmi pomalý. Jsou karcinogenní. Ve vysokých dávkách způsobují chlorakné''. V roce 2008 a 2010 se vyskytovaly v krmivu dováženého z Německa a Irska.''
Do prostredia sa uvoľňujú pri spaľovaní, vyznačujú sa obdobným, ale výraznejším spektrom účinkov než PCB – karcinogenita negenotoxického typu, poruchy reprodukcie, poruchy vývoja plodu, estrogénne účinky.  


==== Chlórované dioxíny ====
'''Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU)'''
Vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe mnohých chemických látok a v prírode sa rozkladajú veľmi pomaly. Sú karcinogénne pre človeka. Vo vysokých dávkach spôsobujú trvalé poškodenie pokožky zvané chlorakné. Známe sú aféry s kontaminovaným krmivom (a tak i mäsom) v roku 2008 v Írsku a 2010 v Nemecku. V Nemecku bola do priemyslovo vyrábaných krmív pridaná technická zmes mastných kyselín kontaminovaná dioxínmi.


==== Polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) ====
Skupina více než 100 chemických látek vyskytujících se ve všech složkách životního prostředí. Vznikají především při '''nedokonalém spalování organického materiálu - grilování, pečení, pražení.''' Mají výrazný '''karcinogenní potenciál''' - karcinogenem se stávají po metabolické aktivaci v organismu, tento proces je individuální a výsledným metabolitem může být i neškodný konjugát vyloučený močí. Mohou se podílet na mechanismech aterogeneze a zvyšují oxidační stresovou zátěž organismu. Inhalace souvisí se vznikem [[Nádory plic|karcinomu plic]] a [[Karcinom močového měchýře|karcinomu močového měchýře.]]
Ide o skupinu viac než 100 chemických látok vyskytujúcich sa vo všetkých zložkách životného prostredia. Vznikajú pri '''nedokonalom spaľovaní organického materiálu''' vrátane grilovania, vyprážania, pečenia a praženia pokrmov. Vyznačujú sa výrazným '''karcinogénnym potenciálom''', môžu sa podieľať aj na mechanizmoch aterogenézy a zvyšovať '''oxidačnú stresovú záťaž''' organizmu. Hlavným predstaviteľom a zároveň indikátorom expozície je '''benzo(a)pyrén'''. Karcinogénne sa stávajú až po ich metabolickej aktivácii v organizme, pričom spôsob ich metabolickej premeny je značne individuálny a výsledným metabolitom môže byť karcinogénne a genotoxicky pôsobiaci biotransformačný produkt, ale aj neškodné konjugáty vylučované v moči. Inhalačná expozícia (cigarety) súvisí so vznikom [[karcinom plic|karcinómu pľúc]] a [[Karcinom močového měchýře|močového mechúra]].


==== Estery kyseliny ftalovej ====
'''Estery kyseliny ftalové'''
Do prostredia a potravy prenikajú v dôsledku '''spaľovania plastických hmôt'''. Ftaláty se využívajú ako zmäkčovadla pri výrobe plastických hmôt, niekedy sa vyskytujú tiež v obaloch na potraviny a môže dochádzať k prechodu esterov kyseliny ftalovej do potravín. Estery kyseliny ftalovej boli v malom množstve nachádzané v balených nápojoch. <br />
Ich význam spočíva v '''karcinogénnom potenciáli''' (sú zaradené medzi podozrivé karcinogény s predpokladaným, negonotoxickým mechanizmom pôsobenia) a v schopnosti indukovať peroxizómy v pečeňových bunkách s tvorbou kyslíkových radikálov. Prikladá sa im aj estrogénne pôsobenie znižujúce mužskú plodnosť.<br />
Používání esterů kyseliny ftalové jako změkčovadla při výrobě plastických hmot je v současné době regulováno legislativně.


=== Toxické látky vznikajúce technologickými procesmi ===
Do prostředí se dostávají v důsledku '''spalování plastických hmot''', ftaláty se totiž využívají jako změkčovadla a někdy je můžeme nalézt i v obalech potravin nebo balených nápojích. '''Mají karcinogenní potenciál (negenotoxický typ)''', jsou schopné indukovat peroxizomy v ledvinách a tvořit tak kyslíkové radikály, snižují mužskou plodnost. Jejich používání ve formě změkčovadla je v současné době regulováno legislativně. <br />
Výroba, skladovanie a tepelná úprava môže byť príčinou tvorby toxických produktov v potravinách. Pri tepelnej úprave (vyprážanie, pečenie, grilovanie, údenie, opekanie, praženie) vznikajú '''polycyklické aromatické uhľovodíky'''.  
Pyrolýzou živočíšnych bielkovínových potravín vznikajú '''pyrolyzáty''' aminokyselín (heterocyklické amíny) s vysokou mutagenitou a karcinogenitou dokázanou na zvieratách. '''Akrylamid''' (IARC 2A – pravděpodobný karcinogen pre človeka) vzniká v celej rade potravin (vrátane napr. chleba, zemiakov) pri ich tepelnej úprave pri vysokých teplotách. Hoci sa zrejme vyskytuje v strave od dôb, kedy ju človek začal tepelne upravovať, EÚ vypracovala postupy, ako jeho obsah v priemyslovo vyrábaných potravinách znížiť. Nevhodným skladovaním – vyššia teplota, vlhkosť, je podmienené zvýšené riziko vzniku mykotoxínov.
V živočíšnych produktoch sa môžu objaviť reziduá antibiotík podávaných zvieratám pri ošetrovaní do kŕmnych zmesí. V niektorých potravinách sa dajú dokázať reziduá dezinfekčných prostriedkov alebo [[hormony|hormónov]].


=== Toxické látky vznikajúce v dôsledku kontaminácie potravín toxigénnymi plesňami ===
== Toxické látky podle vzniku ==
Najzávažnejšou skupinou sú '''mykotoxíny''', toxické produkty plesní. K ich tvorbe dochádza za vhodných podmienok – '''vlhkosť, teplo''' v zapliesnených potravinách. Rizikové sú hlavne orechy, cereálie a výrobky obsahujúce tieto zložky.
'''Toxické látky vznikající technologickými procesy'''
'''[[Aflatoxín|Aflatoxíny (aflatoxín B1)]]''' sú produkované plesňami Aspergillus flavus a Aspergillus paraziticus. Sú jedným z najúčinnejších hepatotoxínov a hepatokarcinogénov, okrem toho majú aj imunosupresívne pôsobenie. Mykotoxínom môžu byť vystavené hospodárske zvieratá požitím plesnivých krmív. Ich metabolity aflatoxíny M sú potom prítomné v mlieku a v mliečnych výrobkoch. Intoxikácie z požívania aflatoxínov sa nazývajú '''aflatoxikózy'''. Predpokladá sa, že aflatoxín B1 je jedným z etiologických faktorov Reyovho syndrómu u detí.
'''Ochratoxíny''' sú mykotoxíny produkované plesňami rodu Aspergillus a Penicilium. Spôsobuje poškodenie pečene a obličiek.
'''Patulín''' je mykotoxín vyskytujúci sa v nesprávne uskladnenom ovocí, hlavne v jablkách a je považovaný za potenciálny karcinogén.
Z hľadiska prevencie vzniku mykotoxínov v potravinách je nutné ich skladovanie v podmienkach obmedzujúcich rast plesní. Ak už k zapliesneniu dôjde, tieto potraviny zásadne nekonzumujeme.


=== Toxické látky vznikajúce endogénne v organizme ===
Výroba, skladování a tepelná úprava mohou být příčinou tvorby toxických produktů v organismu. Tepelná úprava (grilování, pečení, uzení) - vznik polycyklických aromatických uhlovodíků. Pyrolýzou živočišných bílkovin vznikají '''pyrolyzáty''' AMK (heterocyklické aminy) s vysokou mutagenitou a karcinogenitou. '''Akrylamid''' vzniká v celé řadě potravin (chléb, brambory) při jejich tepelné úpravě. EU vypracovala postupy mající za cíl snížení obsahu akrylamidu a dalších toxinů. [[Mykotoxiny (1. LF UK, NT)|Mykotoxiny]], reziduální [[Antibiotika|antibiotika,]] [[Hormon|hormony,]] či dezinfekční prostředky to vše se může objevit v potravinách.  
Do tejto skupiny radíme endogénnu tvorbu '''nitrosaminov''' v žalúdku, močovom mechúri pri záťaži organizmu dusičnanmi, vznik '''aktívneho kyslíku''' a '''kyslíkových radikálov''' v dôsledku peroxidácie lipidov bunkových membrán, vznik toxických látok pôsobením črevnej mikroflóry a vznik '''karcinogénnych produktov''' pri metabolickej premene xenobiotík.  


'''Toxické látky vznikající v důsledky působení plísní'''


== Interakcie chemických kontaminant so živinami ==
'''[[Mykotoxiny (1. LF UK, NT)|Mykotoxiny,]]''' produkty plísní jsou závažnou skupinou vyskytující se v potravinách. Jejich tvorbu '''podmiňuje vlhkost a teplo v plesnivých potravinách.''' Rizikové jsou zejména ořechy nebo cereálie. [[Aflatoxín|Aflatoxiny]] jsou látky produkované plísní [[Aspergillus]] flavus a Aspergillus paraziticus, patří mezi nejúčinnější hepatotoxiny a hepatokarcinogeny, kromě toho mají i imunosupresivní působení. Aflatoxiny se mohou vyskytovat v mléce, mléčných výrobcích poté, co jsou mytotoxiny vystaveny hospodářským zvířatům. Předpokládá se, že tento toxin je jedním z faktorů vzniku Reyova syndromu u dětí. '''Ochratoxiny''' jsou mykotoxiny produkované rody [[Aspergillus]] a [[Peniciliny|Penicilum.]] Jejich kontaminace způsobuje onemocnění jater a ledvin. Dalšími představiteli jsou např. '''Patulin''' vyskytující se v nesprávně uskladněném ovoci. Prevence proti vzniku mykotoxinů je správné uskladňování a v případě zaplísnění zabránění konzumace napadených potravin.  
Rada cudzorodých látok (PCB) pôsobí ako induktory enzýmových systémov, ktoré plnia zásadné funkcie v procesoch biotransformácie (tvorba endogénneho cholesterolu, aktivácia prokarcinogénov). Zinok je súčasťou aktivačného enzýmu superoxid dismutázy a jeho nedostatok znižuje aktivitu tohto enzýmu a teda aj obranu organizmu pred oxidačným stresom. Obdobný účinok má aj nadbytok kadmia, ktoré zinok blokuje a znemožňuje jeho ochrannú funkciu. Kyselina askorbová a &alpha; tokoferol inhibujú reakciu vedúcu k vzniku nitrosamínov, ale za cenu ich vyššej spotreby alebo nedostatočného plnenia ich ďalších ochranných funkcií.


=== Prírodné toxikanty v strave ===
'''Toxické látky vznikající endogenně v organismu'''
Toxické látky, ktoré sú prirodzenou súčasťou niektorých rastlínnych potravín, sú produkované v podstate ako obrana pred napadnutím baktériami, plesňami, hmyzom, živočíchmi. Z jedovatých potravín sú na prvom mieste '''huby'''. Toxické látky v nich obsiahnuté môžu vyvolať zmeny hepato- a nefrotoxické – Amanita phalloides (muchotrávka zelená), neurotoxické (vláknice, muchotrávka červená), vazotoxické (hnojník s požitím alkoholu), gastroenterické (hríb satan).
V '''ľuľkovitých rastlinách''' je obsiahnutý solanín (vo vyklíčených zemiakoch), ktorý sa vyznačuje príznakmi inhibície cholinesterázy. V '''horkých mandliach''' sa nachádzajú glykozidy odštiepujúce kyanovodík.'''Jadrá kôstkovíc''' obsahujú furokumaríny vyvolávajúce fotodermatózy v niektorých druhoch zeleniny (zeler, petržlen) a v niektorých liečivých rastlinách (angelika). Rada ďalších prirodzených toxických, mutagénnych a karcinogénnych látok je v potravinách tropických a subtropických oblastí, s ktorými sa u nás prakticky nestretávame. Príkladom je kyanogenný glykosid '''linamarín''' nachádzajúci sa v '''manioku''', ktorý je základnou potravinou asi pre 300 miliónov ľudí. Obyvateľstvo zbavuje hľuzy od jedovatých látok pomerne zložitými postupmi.
'''Rastliny''' obsahujú '''pyrrolizidinové alkaloidy''', genotoxické látky, ktoré môžu byť súčasťou drog a čajov. Karcinogénne látky môžu byť prítomné aj v '''niektorých druhoch korenín''', ktoré obsahujú safrol, eugenol, estragol (čierne korenie, zázvor, muškátový orech). Tieto sa však používajú v zanedbateľných množstvách, preto výrazné nebezpečenstvo nehrozí.
V živočíšnej potrave sa prirodzene toxické latky vyskytujú u '''niektorých druhov rýb'''. V krvi úhorovitých rýb bol dokázaný hemolytický bielkovinový jed ichthyotoxín, pri konzumácii mäsa je však neškodný. Japonské ryby fugu majú vo vnútornostiach prítomný tetrodotoxín. Otravy sa prejavujú poklesom teploty, pomalým tepom, [[cyanoza|cyanózou]], [[vertigo|závratmi]], bezvedomím.


Řadíme sem '''nitrosaminy''' žaludku, močového měchýře vznikající při zátěži organismu dusičnany. Podněcují vznik aktivního kyslíku a kyslíkových radikálů v důsledku peroxidace lipidů buněčných membrán, vznik toxických látek ve střevní mikroflóře a vznik karcinogenních produktů.


<noinclude>
'''Toxické látky vznikající v přírodě'''
* Z jedovatých potravin jsou na prvním místě '''houby.''' Toxické látky obsažené v jedovatých houbách mohou vyvolat hepato- a nefro-toxické změny. Patří sem například ''muchomůrka zelená, muchomůrka červená, hřib satan''
* '''Lilkovité rostliny''' obsahují solanin, který se vyznačuje inhibicí cholinesterázy
* '''Hořké mandle''' obsahují glykozidy odštěpující kyanovodík
* '''Jádra peckovic''' obsahují furokumariny vyvolávající fotodermatózy v některých druzích zeleniny a léčivých rostlinách. Mnoho tropických plodů má toxické účinky.
* Rostliny obsahující pyrrolizidinové řetězce - alkaloidy jsou genotoxické látky obsažené v čajích
* Druhy koření, velmi zanedbatelné množství (safrol, eugenol, estragol) ''například černé koření, zázvor, muškátový ořech''
* Některé druhy ryb (uhořovité ryby - jed ichthyotoxin), japonské ryby tetrodotoxin


== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Použitá literatúra ===
=== Související články ===
 
* [[Potravinářská toxikologie]]
* [[Toxické kovy]]
* [[Intoxikace rtutí a jejími sloučeninami|Intoxikace rtutí a jejími sloučeninami]]
* [[Mykotoxiny (1. LF UK, NT)|Mykotoxiny]]
 
=== Použitá literatura ===
* {{Citace
* {{Citace
| typ = kniha
| typ = kniha
Řádek 110: Řádek 111:
[[Kategorie:Hygiena]]
[[Kategorie:Hygiena]]
[[Kategorie:Epidemiologie]]
[[Kategorie:Epidemiologie]]
[[Kategorie:Významně pozměněné zkontrolované články]]

Aktuální verze z 16. 9. 2023, 21:24

Toxikologie ve výživě[upravit | editovat zdroj]

Do našeho organismu mohou vstoupit látky, které se vyznačují toxickým potenciálem. Takové látky označujeme jako xenobiotika (cizorodé látky). Do potravy se dostávají prostřednictvím znečistěného ovzduší, kontaminované vody, půdy, v důsledku aplikace agrochemie, při výrobě, skladování, zpracovávání či balení potravin. O jejich toxickém efektu rozhoduje nejen jejich přítomnost v potravě, ale hlavně množství (dávka). Mají genotoxické, karcinogenní, embryotoxické a teratogenní účinky. Mohou mít závažný dopad na specifické orgány, mohou ovlivňovat imunitní reakce a vyvolávat interakce s dalšími nutričními složkami. Patří sem anorganické i organické látky.

Dříve se cizorodé látky v potravinách dělily na aditivní (přidávané do potravin záměrně) a kontaminující (z prostředí). Dnes již takové dělení neplatí a limity pro nejnebezpečnější cizorodé látky bychom hledali ve Vyhlášce MZ ČR.

Toxické látky podle chemického profilu[upravit | editovat zdroj]

Anorganické kontaminanty[upravit | editovat zdroj]

Kadmium (Cd)

Patří mezi těžké kovy, dostává se do půdy z průmyslových fosfátových hnojiv, zplodin či ze znečištěné vody. Našli bychom ho kromě půdy i v živočišných a rostlinných produktech. Některé druhy zeleniny (hlavně kořenová zelenina a obilí) absorbují kadmium. Po požití se kumuluje v játrech a ledvinách, zasahuje i do procesu angiogeneze produkcí prostacyklinu v endotelových buňkách, zvyšuje shlukování trombocytů a krevní tlak, blokuje účinky selenu a zinku. K celkové expozici přispívá i kouření cigaret (Cd v tabáku). Akutní otrava se projevuje silnými bolestmi, proteinurií, hyperkalciurií, vyplavováním Ca z kostí a osteomalácií (nemoc Itai-Itai v Japonsku po konzumaci rýže s Cd) Podle IARC (Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny) byl tento prvek zařazen do skupiny 1 (=dokázané karcinogeny člověka) a je nebezpečný i v malém množství. Biologický monitoring informuje o hladině Cd v krvi, což popisuje aktuální zátěž, a v moči popisuje kumulaci v organismu.

Olovo (Pb)

Hlavní cestou expozice je znečištěné ovzduší v důsledku používání benzínu s přídavkem tetraetylolova. Alimentární cesta je prostřednictvím kontaminovaného prachu v okolí metalurgických závodů, vody z olověného potrubí a nebo přechodem olova z konzervovaných plechovek nebo nádob. V trávícím traktu se absorbuje asi 5-10% olova, ukládá se především do kostí a v menší míře do krve a ostatních tkání. Ohrožené jsou především malé děti, které mohou mít po kontaminaci relativně nízkých dávek (od 100 μg/l) ovlivněn mentální vývoj či percepční schopnosti. Akutní otrava se projevuje křečovitými bolestmi břicha, zvracením a průjmem.[1] Chronická otrava se vyznačuje rozvojem anémie..

Rtuť (Hg)

Může být přítomna v anorganické formě i organické (alkylortuť), která se vyznačuje toxicitou a schopností pronikat přes placentu. Zdrojem potravinové intoxikace jsou kontaminované potraviny - ryby, maso, vejce (prostřednictvím zamořeného obilí). Akutní otrava se vyskytuje vzácně, je podmíněna buď inhalací (kašel, dušnost, febrilie, pneumonie, plicní edém) nebo příjmem soli per os (zvracení, tenesmy, nekrózy sliznice GIT, průjmy s cáry sliznice, proteinurie, hematurie, oligurie, selhání ledvin).[2] Chronická otrava - společný znak tzv. triáda ( gingivitis, tremor, erethismus).

Arzen (As)

Patři mezi metaliody. Do prostředí se dostává spalováním hnědého uhlí a prostřednictvím průmyslové výroby, je součástí některých prostředků s pesticidy, to přispívá alimentární expozici stejně jako konzumace mořských živočichů. Anorganická forma je velmi toxická - vyvolává kožní, neurologické a hematologické změny. Podle IARC je zařazený mezi dokázané karcinogeny.

Dušičnany

Patří mezi běžnou součást stravy, zdrojem je zelenina, pitná voda a uzeniny. Samy o sobě jsou netoxické, jejich zdravotní riziko spočívá v redukci bakteriálními nitroreduktázami na dusitany - podílejí se na vzniku kojenecké methemoglobinémie. Reakcí dusitanových iontů se sekundárními či terciárními aminy dochází k tvorbě nitrosaminů s potenciálně karcinogenními účinky (karcinom jícnu, žaludku, močového měchýře). Tento proces probíhá i endogenně - může být blokován látkami v potravě - vitamín C, vitamín E a rostlinné fenoly.

Organické kontaminanty[upravit | editovat zdroj]

Polychlorované bifenyly (PCB)

Dříve byly používány jako teplovodní média a byly součástí nátěrových hmot, jejich výroba byla v 70. letech zastavena. V prostředí ale přetrvávají, přestože jejich perzistence klesá. K expozici dojde po proniknutí do potravinového řetězce, nejčastěji do potravin s vyšším obsahem tuku. PCB jsou ukládány do tukových tkání, prochází placentou a vylučují se i do mateřského mléka. Vysoké dávky mohou způsobit kožní projevy (chlorakné = trvalém poškození pokožky), poškození očí, jater, zvýšení cholesterolu a triacylglycerolu v krvi či neurologické příznaky. Významné je zejména jejich imunotoxické působení, zvyšují cholesterolémii a indukují vznik kyslíkových radikálů. V roce 1968 se v Japonsku vyskytla choroba Yusho, hromadná otrava po požití kontaminovaného rýžového oleje. Podle IARC jsou PCB zařazené do skupiny 2Akarcinogenů působících na člověka (enzymy aktivující radikály).

Polychlorované dibenzo-p-dioxiny (PCDD)

Do prostředí se uvolňují při spalování. Mají podobné účinky jako PCB - karcinogenita negenotoxického typu, poruchy reprodukce, vývoje plodu, estrogenní účinky.

Chlórované dioxiny

Vznikají jakožto vedlejší produkty při výrobě chemických látek, jejich rozklad v přírodě je velmi pomalý. Jsou karcinogenní. Ve vysokých dávkách způsobují chlorakné. V roce 2008 a 2010 se vyskytovaly v krmivu dováženého z Německa a Irska.

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU)

Skupina více než 100 chemických látek vyskytujících se ve všech složkách životního prostředí. Vznikají především při nedokonalém spalování organického materiálu - grilování, pečení, pražení. Mají výrazný karcinogenní potenciál - karcinogenem se stávají po metabolické aktivaci v organismu, tento proces je individuální a výsledným metabolitem může být i neškodný konjugát vyloučený močí. Mohou se podílet na mechanismech aterogeneze a zvyšují oxidační stresovou zátěž organismu. Inhalace souvisí se vznikem karcinomu plic a karcinomu močového měchýře.

Estery kyseliny ftalové

Do prostředí se dostávají v důsledku spalování plastických hmot, ftaláty se totiž využívají jako změkčovadla a někdy je můžeme nalézt i v obalech potravin nebo balených nápojích. Mají karcinogenní potenciál (negenotoxický typ), jsou schopné indukovat peroxizomy v ledvinách a tvořit tak kyslíkové radikály, snižují mužskou plodnost. Jejich používání ve formě změkčovadla je v současné době regulováno legislativně.

Toxické látky podle vzniku[upravit | editovat zdroj]

Toxické látky vznikající technologickými procesy

Výroba, skladování a tepelná úprava mohou být příčinou tvorby toxických produktů v organismu. Tepelná úprava (grilování, pečení, uzení) - vznik polycyklických aromatických uhlovodíků. Pyrolýzou živočišných bílkovin vznikají pyrolyzáty AMK (heterocyklické aminy) s vysokou mutagenitou a karcinogenitou. Akrylamid vzniká v celé řadě potravin (chléb, brambory) při jejich tepelné úpravě. EU vypracovala postupy mající za cíl snížení obsahu akrylamidu a dalších toxinů. Mykotoxiny, reziduální antibiotika, hormony, či dezinfekční prostředky to vše se může objevit v potravinách.

Toxické látky vznikající v důsledky působení plísní

Mykotoxiny, produkty plísní jsou závažnou skupinou vyskytující se v potravinách. Jejich tvorbu podmiňuje vlhkost a teplo v plesnivých potravinách. Rizikové jsou zejména ořechy nebo cereálie. Aflatoxiny jsou látky produkované plísní Aspergillus flavus a Aspergillus paraziticus, patří mezi nejúčinnější hepatotoxiny a hepatokarcinogeny, kromě toho mají i imunosupresivní působení. Aflatoxiny se mohou vyskytovat v mléce, mléčných výrobcích poté, co jsou mytotoxiny vystaveny hospodářským zvířatům. Předpokládá se, že tento toxin je jedním z faktorů vzniku Reyova syndromu u dětí. Ochratoxiny jsou mykotoxiny produkované rody Aspergillus a Penicilum. Jejich kontaminace způsobuje onemocnění jater a ledvin. Dalšími představiteli jsou např. Patulin vyskytující se v nesprávně uskladněném ovoci. Prevence proti vzniku mykotoxinů je správné uskladňování a v případě zaplísnění zabránění konzumace napadených potravin.

Toxické látky vznikající endogenně v organismu

Řadíme sem nitrosaminy žaludku, močového měchýře vznikající při zátěži organismu dusičnany. Podněcují vznik aktivního kyslíku a kyslíkových radikálů v důsledku peroxidace lipidů buněčných membrán, vznik toxických látek ve střevní mikroflóře a vznik karcinogenních produktů.

Toxické látky vznikající v přírodě

  • Z jedovatých potravin jsou na prvním místě houby. Toxické látky obsažené v jedovatých houbách mohou vyvolat hepato- a nefro-toxické změny. Patří sem například muchomůrka zelená, muchomůrka červená, hřib satan
  • Lilkovité rostliny obsahují solanin, který se vyznačuje inhibicí cholinesterázy
  • Hořké mandle obsahují glykozidy odštěpující kyanovodík
  • Jádra peckovic obsahují furokumariny vyvolávající fotodermatózy v některých druzích zeleniny a léčivých rostlinách. Mnoho tropických plodů má toxické účinky.
  • Rostliny obsahující pyrrolizidinové řetězce - alkaloidy jsou genotoxické látky obsažené v čajích
  • Druhy koření, velmi zanedbatelné množství (safrol, eugenol, estragol) například černé koření, zázvor, muškátový ořech
  • Některé druhy ryb (uhořovité ryby - jed ichthyotoxin), japonské ryby tetrodotoxin

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • BENCKO, Vladimír, et al. Hygiena : Učební texty k seminářům a praktickým cvičením. 2. přepracované a doplněné vydání vydání. Praha : Karolinum, 2002. 205 s. s. 86 – 90. ISBN 80-7184-551-5.
  • PODSTATOVÁ, Hana. Základy epidemiologie a hygieny. 1. vydání. Praha : Galén, 2009. 158 s. s. 122. ISBN 978-80-7262-597-0.