Mikroskopická stavba kostní tkáně: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (prolink, vložení obrázku)
(odstranění odrážek, prolinkování)
Řádek 1: Řádek 1:
'''[[Kost]]''' je jedna z nejtvrdších tkání v lidském těle. Skládá se z buněk a mezibuněčné hmoty (tvořena těmito buňkami, objemem převažuje).  
'''[[Kost]]''' je jedna z nejtvrdších tkání v lidském těle. Skládá se z buněk a mezibuněčné hmoty (tvořena těmito buňkami, objemem převažuje). Mezibuněčná hmota obsahuje složku '''vláknitou''' a '''fibrilární'''. Kost je mineralizována solemi [[kalcium|kalcia]] → obtížné zpracování kosti pro histologické vyšetření:
* Mezibuněčná hmota obsahuje složku '''vláknitou''' a '''fibrilární'''.
* výbrus kostní tkáně (zalití do kanadského balzámu) – nejsou zachovány buňky, lze studovat kostní matrix;
* Je mineralizována solemi [[kalcium|kalcia]] → obtížné zpracování kosti pro histologické vyšetření:
* běžné histologické metody pro dekalcifikaci (Bouinova tekutina, zalití do celodalu nebo celoidinu) – buňky zůstávají zachovány.
** výbrus kostní tkáně (zalití do kanadského balzámu) – nejsou zachovány buňky, lze studovat kostní matrix;
** běžné histologické metody pro dekalcifikaci (Bouinova tekutina, zalití do celodalu nebo celoidinu) – buňky zůstávají zachovány.


== Povrch kostní tkáně ==
== Povrch kostní tkáně ==
Na povrchu lemována vrstvami '''[[kolagen]]ního vaziva''' '''endost''' na vnitřním povrchu, '''periost''' na vnějším. Endost i periost mají zevní vazivovou vrstvu a vnitřní vrstvu – zde uloženy prekurzory osteoblastů (''buňky osteoprogenitorové, preosteoblasty''). Endost je tenčí než periost, tvořen tenkou vnitřní vrstvou oploštělých preosteoblastů a malým množstvím vazivové tkáně (zde četné drobné cévy).
Na povrchu lemována vrstvami [[kolagen]]ního vaziva → [[endost]] na vnitřním povrchu a [[periost]] na vnějším. Endost i periost mají zevní vazivovou vrstvu a vnitřní vrstvu – zde uloženy prekurzory [[osteoblasty|osteoblastů]] (''buňky osteoprogenitorové, preosteoblasty''). Endost je tenčí než periost, tvořen tenkou vnitřní vrstvou oploštělých preosteoblastů a malým množstvím vazivové tkáně (zde četné drobné cévy).
* Zevní vrstva periostu tvořena '''hustým kolagenním vazivem''', nacházíme zde fibroblasty, kolagenní vlákna, cévy i vlákna nervová.
Zevní vrstva periostu tvořena '''hustým kolagenním vazivem'''. Nacházíme zde také [[fibroblast]]y, kolagenní vlákna, cévy i vlákna nervová.
** ''[[Sharpeyova vlákna]]'' – svazky kolagenních vláken penetrující ze zevní vrstvy periostu do kostní matrix, připojují periost pevně ke kosti.
* [[Sharpeyova vlákna]] – svazky kolagenních vláken penetrující ze zevní vrstvy periostu do kostní matrix, připojují periost pevně ke kosti.
* Vnitřní vrstva periostu (kambiová) obsahuje '''''preosteoblasty''''' = přímé prekurzory osteoblastů (osteoprogenitorové buňky):
** ploché, charakter nediferenciovaných buněk, jsou schopné dělení;
** malý [[Golgiho aparát|GK]], málo vyvinuté [[Drsné endoplazmatické retikulum| GER]];
** v klidové fázi nejeví vysokou biosyntetickou aktivitu, mohou se aktivovat a diferencovat v osteoblasty;
** úloha při růstu a hojení kosti (v průběhu hojení se mohou diferencovat nejen v osteoblasty, ale i v [[chondroblasty]] nebo [[fibroblasty]]).
;Funkce: Výživa kostní tkáně, zdroj nových osteoblastů pro růst, přestavbu a náhradu kostní tkáně (méně než periost).


Vnitřní vrstva periostu (kambiová) obsahuje '''preosteoblasty'''. Jedná se o přímé prekurzory osteoblastů (osteoprogenitorové buňky). Jsou ploché, bez schopnosti dělení. Mají charaktern nediferenciovaných buněk. Vně preosteoblastů se nachází malý [[Golgiho aparát]] a málo vyvinuté [[drsné endoplazmatické retikulum]]. V klidové fázi tyto buňky nejeví vysokou biosyntetickou aktivitu, mohou se však aktivovat a diferencovat v osteoblasty. Hrají významnou úlohu při procesu růstu a hojení kosti (v průběhu hojení se mohou diferencovat nejen v osteoblasty, ale i v [[chondroblasty]] nebo [[fibroblasty]]). Jejich hlavní funkce je především výživa kostní tkáně, zdroj nových osteoblastů pro růst, přestavbu a náhradu kostní tkáně (méně než periost).


== Buňky kostní tkáně ==
== Buňky kostní tkáně ==
* '''''osteoblasty''''' a '''''osteocyty''''' (prekurzory – ''preosteoblasty''), '''''osteoklasty'''''.
Mezi buňky kostní tkáně patří osteoblasty, [[osteocyty]] (prekurzory – ''preosteoblasty'') a [[osteoklasty]].


=== Osteoblasty ===
=== Osteoblasty ===
[[Soubor:Active osteoblasts.jpg|thumb|right|Osteoblast (sktivní)]]
[[Soubor:Active osteoblasts.jpg|thumb|right|Osteoblast (sktivní)]]
* vedle sebe na povrchu trámců kostní tkáně;
Leží vedle sebe na povrchu trámců kostní tkáně. Uspořádání je obdobné jako uspořádání buněk v jednovrstevném [[epitel]]u. Osteoblasty vysílají výběžky, které se vzájemně dotýkají a prodlužují se, když začnou buňky obklopovat nově syntetizovanou matrix.
* uspořádání obdobné jako uspořádání buněk v jednovrstevném [[epitel]]u;
Mají charakter buněk syntetizujících proteiny pro export. Pokud aktivně syntetizují matrix, jsou kubické (nízce cylindrické), mají bazofilní cytoplazmu a vykazují vysokou aktivitu [[alkalická fosfatáza|alkalické fosfatázy]]. Se snížením syntetické aktivity se oplošťují a klesá produkce alkalické fosfatázy. Mají velké světlé jádro, mohutné GER, velký GK (pod jádrem), v bazální oblasti buněk četné sekreční vezikuly. Syntetizované látky se z buňky vylučují na povrchu, který je v kontaktu s kostním matrix. Osteoblasty produkují organické komponenty kostní matrix – '''[[kolagen]] I, [[glykosaminoglykany]], [[proteoglykany]], [[glykoproteiny]]'''. '''Osteoid''' je nově syntetizovaná matrix v blízkosti osteoblastů, která ještě nebyla mineralizovaná. Také ukládání anorganických látek do kostní matrix je také závislé na přítomnosti osteoblastů. Osteoblasty '''se nedělí''', jakmile se obklopí mezibuněčnou hmotou, stávají se z nich '''''osteocyty''''' (za určitých podmínek mohou osteocyty dediferencovat zpět v osteoblasty nebo preosteoblasty).
* vysílají výběžky, které se vzájemně dotýkají, prodlužují se, když začnou buňky obklopovat nově syntetizovanou matrix;
* charakter buněk syntetizujících proteiny pro export;
* pokud aktivně syntetizují matrix, jsou kubické (nízce cylindrické), mají bazofilní cytoplazmu a vykazují vysokou aktivitu [[alkalická fosfatáza|alkalické fosfatázy]];
* se snížením syntetické aktivity se oplošťují, klesá produkce alkalické fosfatázy;
* velké světlé jádro, mohutné GER, velký GK (pod jádrem), v bazální oblasti buněk četné sekreční vezikuly;
* syntetizované látky se z buňky vylučují na povrchu, který je v kontaktu s kostním matrix;
* produkují organické komponenty kostní matrix – '''[[kolagen]] I, [[glykosaminoglykany]], [[proteoglykany]], [[glykoproteiny]]'''.
* '''Osteoid''' nově syntetizovaná matrix v blízkosti osteoblastů, která ještě nebyla mineralizovaná.
* Ukládání anorganických látek do kostní matrix je také závislé na přítomnosti osteoblastů.
* Osteoblasty '''se nedělí''', jakmile se obklopí mezibuněčnou hmotou, stávají se z nich '''''osteocyty''''' (za určitých podmínek mohou osteocyty dediferencovat zpět v osteoblasty nebo preosteoblasty).


=== Osteocyty ===
=== Osteocyty ===

Verze z 5. 1. 2019, 19:25

Kost je jedna z nejtvrdších tkání v lidském těle. Skládá se z buněk a mezibuněčné hmoty (tvořena těmito buňkami, objemem převažuje). Mezibuněčná hmota obsahuje složku vláknitou a fibrilární. Kost je mineralizována solemi kalcia → obtížné zpracování kosti pro histologické vyšetření:

  • výbrus kostní tkáně (zalití do kanadského balzámu) – nejsou zachovány buňky, lze studovat kostní matrix;
  • běžné histologické metody pro dekalcifikaci (Bouinova tekutina, zalití do celodalu nebo celoidinu) – buňky zůstávají zachovány.

Povrch kostní tkáně

Na povrchu lemována vrstvami kolagenního vaziva → endost na vnitřním povrchu a periost na vnějším. Endost i periost mají zevní vazivovou vrstvu a vnitřní vrstvu – zde uloženy prekurzory osteoblastů (buňky osteoprogenitorové, preosteoblasty). Endost je tenčí než periost, tvořen tenkou vnitřní vrstvou oploštělých preosteoblastů a malým množstvím vazivové tkáně (zde četné drobné cévy). Zevní vrstva periostu tvořena hustým kolagenním vazivem. Nacházíme zde také fibroblasty, kolagenní vlákna, cévy i vlákna nervová.

  • Sharpeyova vlákna – svazky kolagenních vláken penetrující ze zevní vrstvy periostu do kostní matrix, připojují periost pevně ke kosti.

Vnitřní vrstva periostu (kambiová) obsahuje preosteoblasty. Jedná se o přímé prekurzory osteoblastů (osteoprogenitorové buňky). Jsou ploché, bez schopnosti dělení. Mají charaktern nediferenciovaných buněk. Vně preosteoblastů se nachází malý Golgiho aparát a málo vyvinuté drsné endoplazmatické retikulum. V klidové fázi tyto buňky nejeví vysokou biosyntetickou aktivitu, mohou se však aktivovat a diferencovat v osteoblasty. Hrají významnou úlohu při procesu růstu a hojení kosti (v průběhu hojení se mohou diferencovat nejen v osteoblasty, ale i v chondroblasty nebo fibroblasty). Jejich hlavní funkce je především výživa kostní tkáně, zdroj nových osteoblastů pro růst, přestavbu a náhradu kostní tkáně (méně než periost).

Buňky kostní tkáně

Mezi buňky kostní tkáně patří osteoblasty, osteocyty (prekurzory – preosteoblasty) a osteoklasty.

Osteoblasty

Osteoblast (sktivní)

Leží vedle sebe na povrchu trámců kostní tkáně. Uspořádání je obdobné jako uspořádání buněk v jednovrstevném epitelu. Osteoblasty vysílají výběžky, které se vzájemně dotýkají a prodlužují se, když začnou buňky obklopovat nově syntetizovanou matrix. Mají charakter buněk syntetizujících proteiny pro export. Pokud aktivně syntetizují matrix, jsou kubické (nízce cylindrické), mají bazofilní cytoplazmu a vykazují vysokou aktivitu alkalické fosfatázy. Se snížením syntetické aktivity se oplošťují a klesá produkce alkalické fosfatázy. Mají velké světlé jádro, mohutné GER, velký GK (pod jádrem), v bazální oblasti buněk četné sekreční vezikuly. Syntetizované látky se z buňky vylučují na povrchu, který je v kontaktu s kostním matrix. Osteoblasty produkují organické komponenty kostní matrix – kolagen I, glykosaminoglykany, proteoglykany, glykoproteiny. Osteoid je nově syntetizovaná matrix v blízkosti osteoblastů, která ještě nebyla mineralizovaná. Také ukládání anorganických látek do kostní matrix je také závislé na přítomnosti osteoblastů. Osteoblasty se nedělí, jakmile se obklopí mezibuněčnou hmotou, stávají se z nich osteocyty (za určitých podmínek mohou osteocyty dediferencovat zpět v osteoblasty nebo preosteoblasty).

Osteocyty

Osteocyty
  • uloženy jednotlivě v lakunách;
  • vysílají tenké, dlouhé výběžky cytoplazmy, které jsou uloženy v úzkých kanálcích v kostní matrix (canaliculi ossium);
  • výběžky sousedních osteocytů jsou v kontaktu s četnými nexy;
    • tak osteocyty komunikují vzájemně, ale i s vnitřním a vnějším povrchem kosti (zásobení živinami);
  • někdy může tento řetězec tvořit až 15 buněk;
  • ve srovnání s osteoblasty mají osteocyty menší jádro s větším množstvím heterochromatinu;
  • méně vyvinuté GER, menší GK, malý počet lysozomů;
  • po resorpci kostní tkáně degenerují, nebo se opět přemění v osteoblasty;
  • nezbytné pro existenci mezibuněčné matrix, mají v malé míře schopnost syntetizovat matrix, účastní se také na jeho resorpci.

Osteoklasty

Osteoklast
  • volné buňky kostní tkáně;
  • velké pohyblivé buňky s četnými výběžky;
  • na povrchu kostní tkáně v drobných prohlubních → Howshipovy lakuny;
  • obsahují 2–50 jader, velké množství acidofilní cytoplazmy s četnými volnými polyzomy, nepříliš vyvinuté GER, GK, četné mitochondrie a hodně lysozomů;

složitá struktura povrchu osteoklastu – invaginace, které výrazně zvětšují resorpční povrch buňky → zvlněný lem;

  • od ostatní cytoplazmy odděleny světlou zónou bez buněčných organel (pouze četné elementy cytoskeletu);
  • do oblasti pod zvlněným lemem se vyprazdňují lysozomy – prostředí s nízkým pH (přítomnost organických kyselin, které osteoklasty v malé míře produkují);
  • v záhybech zvlněného lemu četné krystalky solí kalcia, drobné vezikuly;
  • osteoklasty patří do monocytomakrofágového systému, vyvíjejí se z hemocytoblastu (hemopoetická kmenová buňka v kostní dřeni);
  • bezprostřední prekurzory osteoklastů – monocyty (osteoklasty vznikají jejich splýváním).

Mezibuněčná hmota

  • Složka vláknitá a amorfní.
  • Vláknitá složka – kolagenní vlákna (kolagen I) – 95 % organické hmoty kosti.
  • Amorfní složka – proteoglykany obsahující chondroitinsulfát a keratansulfát, strukturální glykoproteiny (izolován osteonektin, sialoprotein, osteokalcin).
  • Anorganické látky – 50 % suché váhy kostní matrix.
    • Ionty kalcia, fosfátové ionty, ionty magnezia, kalia, natria, ionty citrátové a uhličitanové.
    • Ionty kalciové a fosfátové převážně ve formě krystalků hydroxyapatitu (rozměry 40 × 25 × 3 nm).
      • Na povrchu krystalků se molekuly hydroxyapatitu vyskytují v hydratované formě – vrstvička nas. roztoku usnadňuje uvolňování iontů kalcia z kostí.
  • Spojení kolagenních vláken a hydroxyapatitu je příčinou pevnosti kostní tkáně.

Odkazy

Související články

Použitá literatura

  • JUNQUEIRA, L. Carlos, José CARNEIRO a Robert O. KELLEY. Základy histologie. 7. vydání. Jinočany : H & H, 1997. 502 s. a LANGE medical book; ISBN 80-85787-37-7.