Vývojové vady mozku: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (prolinkování)
m (+kat)
Řádek 71: Řádek 71:
</noinclude>
</noinclude>
[[Kategorie:Embryologie]]
[[Kategorie:Embryologie]]
[[Kategorie:Neurologie]]

Verze z 16. 11. 2011, 00:31

Hovoříme-li o vývojových vadách (VV) mozku, máme na mysli vady, které vznikají v prenatálním vývoji, tzn., že vznikají, ještě než se dotyčné dítě narodí. Důvody vzniku jsou převážně genetické. Výjimku však ale netvoří různá proviní ze strany matky, jako je například nadměrné požívání alkoholu či drogová závislost. Další roli hraje také věk matky, a to příliš nízký nebo naopak příliš vysoký. Důvodem může být také hořečnaté onemocnění matky během těhotenství nebo cukrovka. Zda je vada přítomna se může odhalit pomocí ultrazvukového vyšetření nebo odběrem plodové vody. Pokud se vady zjistí, lékař často doporučí potrat. VV mozku se dají dělit podle příčiny na několik kategorií.

Neuzavření nervové trubice

Nejčastěji se setkáváme se skupinou vad, které mají příčinu v neuzavření nervové trubice, ze které posléze vzniká mozek a mícha.

Anencefalus

Anencefalus doslova znamená téměř úplné chybění či nevyvinutí mozku a lebečních kostí. takto postižené dítě se často rodí mrtvé anebo umírá krátce po porodu. Postižení se také říká žabí hlava pro typicky vystouplé, velké oči. Léčba anencefala neexistuje.

Encefalokéla

Dalším onemocněním v této skupině je tzv. Encefalokéla. Část mozku se svými obaly se nezaniklou štěrbinou dostávají skrze lebku ven a na hlavě dítěte, nejčastěji v týlní oblasti, se objeví měkký útvar velikosti pěsti či tenisového míče. Útvar je kryt kůží. Jednou z příčin vzniku tohoto útvaru může být nedostatečné vyvinutí lebky, kdy je lebka příliš malá a nedokáže pokrýt celý mozek.

Hydrocefalus

Častým přidruženým onemocněním encefalokély bývá tzv. hydrocefalus, což doslova znamená mozek na vodě. Jedná se o poruchu spojenou s nedostatečným odtokem mozkomíšního moku, kdy je mozek tímto nadbytečným množstvím „vody“ utlačován a často vyhřezne, jelikož v lebce je pro něj málo místa. Hlavička takto postiženého dítěte vypadá jako fotbalový míč.

Holoprosencefalie

Další vada se nazývá holoprosencefalie. Dochází při ní k nevyvinutí či neúplné oddělení jedné hemisféry mozku. U více než poloviny dětí způsobuje epileptické záchvaty a děti jsou často oproti ostatním vývojově opožděné.

Příliš časné uzavření jednoho z mozkových švů

Kraniosynostóza

Kraniosynostóza a projevuje se deformací mozkovny. Mít otevřené švy je velice důležité zvláště pro děti do 6. roku, protože přizpůsobují velikost lebky rostoucímu mozku. Řešení případného problému se děje operativně, kdy se srůstu zabrání.

Ageneze corpus callosum

Další vadou je tzv. ageneze corpus callosum. Spočívá v navzájem omezeném spojení mezi mozkovými hemisférami. Corpus callosum je totiž struktura, která je právě zodpovědná za spojení obou mozkových hemisfér. Nejedná se však o vadu závažnou a v běžném životě se nijak významně neprojeví.

Malformace CNS

Další skupinou jsou vady vzniklé z důvodu různých malformací. To znamená, že se určitá struktura vyvinula jinak než je běžné.

Dandova-Walkerova malformace

Jedná se o malformaci, kdy není vyvinuta střední část mozečku, tzv. vermis. Důsledkem je neprůchodnost otvorů důležitých pro kolování mozkomíšního moku a vzniká hydrocefalus.

Arnold-Chiariho malformace

Obdobná jako Dandova-Walkerova malformace, avšak neprůchodnost nezpůsobuje jen mozeček, ale i prodloužená mícha.

Arachnoidální cysty

Jinou vadou jsou tzv. arachnoidální cysty, jež se vyvíjí uvnitř arachnoidey neboli pavučnice. Pavučnice je prostřední ze tří membrán, které obalují mozek. Protože se tyto cysty mnohdy časem zvětšují, jsou často objeveny v rámci vyšetření dětí s bolestmi hlavy a křečemi. V krajním případě mohou cysty také způsobovat hydrocefalus.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatura

  • VACEK, Zdeněk. Embryologie :  učebnice pro studenty lékařství a oborů všeobecná sestra a porodní asistentka. 1. vydání. Praha : Grada, 2006. ISBN 80-247-1267-9.