Získané aplastické anémie
Získaná aplastická anémie (acquired aplastic anemia − AAA), je onemocnění definované jako selhání hemopoetických kmenových buněk v jejich proliferaci nebo diferenciaci, což vede k hypocelularitě kostní dřeně a k periferní cytopenii, s postižením jedné či více vývojových řad. Selhání může vzniknout v kterémkoli stupni krvetvorby, včetně postižení pluripotentní kmenové buňky. Dále jsou charakterizovány rizikem rozvoje těchto klonálních onemocnění: paroxyzmální noční hemoglobinurie (PNH), myelodysplastický syndrom (MDS) a akutní myeloidní leukémie (AML). AAA dělíme na akutní, přechodné a chronické.
Etipatogeneze[upravit | editovat zdroj]
V etiopatogenezi je potřeba odlišit dva typy dřeňového útlumu. Sekundární dřeňový útlum vzniká, pokud v důsledku působení myelotoxických vlivů nastane hypoprodukce krvetvorby. Takto mohou působit cytostatika či ionizující záření. Primární typ dřeňového útlumu je ten, při kterém není jasná etiopatogeneze. Předpokládají se: imunitně podmíněná onemocnění, virová onemocnění − hlavně hepatitidy, dále benzen a jeho metabolity, chloramfenikl, penicilamin a jiné.
Rozdělení[upravit | editovat zdroj]
Akutní erytroblastopenie (Gasserova)[upravit | editovat zdroj]
Je krátkodobá přechodná aplázie erytropoézy, která se vyskytuje po virových infekcích. V laboratorním nálezu se projevuje vymizením retikulocytů a mírnou anémií.
Akutní čistá aplázie červené řady (Owrenova)[upravit | editovat zdroj]
Vyskytuje se u dětí s vrozenými hemolytickými anémiemi a projevuje se zástavou erytropoézy, převážně po virové infekci. V klinickém obraze jde o kombinaci hemolýzy se zástavou erytropoézy, což se projeví těžkou anémií a vymizením retikulocytů z periferní krve.
Přechodná aregeneratorní anémie (Wranneho a Lovricova)[upravit | editovat zdroj]
Postihuje malé děti, je přechodného charakteru (s trváním několik měsíců) a projevuje se těžkou anémií. Upravuje se spontánně.
Čistá aplázie červené řady (PRCA - pure red cell aplasia)[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o chronickou čistou aplázii červené řady, která postihuje dospělé jedince. Rozeznáváme dvě formy: s thymomem a bez thymomu. Vyskytuje se vzácně a projevuje se těžkou normocytární až makrocytární anémií, bez leukopenie a trombocytopenie.
Léčba[upravit | editovat zdroj]
Pro pacienty, kteří nemají vhodného dárce kostní dřeně− HLA identického sourozence, je alternativní kombinovaná léčba antithymocytárním globulinem (ATG) a cyklosporinem A (CsA).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroje[upravit | editovat zdroj]
- PENKA, Miroslav a Eva SLAVÍČKOVÁ, et al. Hematologie a transfuzní lékařství. I, Hematologie. 1. vydání. Praha : Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3459-0.
- DOBROTOVÁ, Miroslava, et al. Hematológia a transfuziológia : učebnica. 1. vydání. Praha : Grada ; Bratislava : Grada Slovakia, 2006. ISBN 80-8090-000-0.