Ublížení na zdraví
Podle trestního zákona rozlišujeme ublížení na zdraví a těžkou újmu na zdraví. Pokud porucha zdraví nedosahuje stupně ublížení na zdraví, tak se jedná o drobné ublížení na těle, které je hodnoceno jako přestupek proti občanskému soužití.
Ublížení na zdraví je definováno jako porucha normálních tělesných nebo duševních funkcí, která znesnadňuje poškozenému výkon obvyklé činnosti nebo má jiný vliv na obvyklý způsob jeho života. Ve většině případů je nutné lékařské ošetření. Ublížení na zdraví negativně ovlivňuje pracovní schopnost člověka.
Ublížení na zdraví může být způsobeno úmyslně nebo z nedbalosti. Úmyslné spáchání tohoto trestného činu je trestáno soudem přísněji. Pokud se jedná o čin, který byl spáchán na základě jeho rasy, národnosti, náboženského vyznání nebo politického přesvědčení, je trest také přísnější. Ublížení na zdraví z nedbalosti je trestáno pouze pokud pachatel spáchal čin porušením důležité povinnosti (příkladem je řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu). Prosté ublížení na zdraví z nedbalosti je postihováno jako přestupek proti občanskému soužití.
Rozdílem mezi ublížením na zdraví a těžkou újmou na zdraví je ten, že při těžké újmě dochází k vážnému porušení zdraví nebo vzniku vážného onemocnění.
Mezi případy těžké újmy na zdraví patří:
- zmrzačení - příkladem je deformace páteře, ztráta boltce, ztráta prstu
- ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti
- ochromení údu - příkladem je ochrnutí
- ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí - ztráta sluchu (hluchota) a zraku(slepota)
- poškození důležitého orgánu - příkladem je poranění míchy, ztráta oka, pneumotorax
- zohyzdění - každá viditelná trvale hyzdící změna, která mění vzhled a vzbuzuje odpor a ošklivost (spíše vada kosmetická a projevuje se jako společenská překážka)
- vyvolání potratu nebo usmrcení plodu - úmyslně může být těhotenství přerušeno pouze podle zákona o umělém přerušení těhotenství, jinak se jedná o trestný čin
- mučivé útrapy - vystupňované bolesti tělesné nebo duševní, které narušují osobnost jedince a jsou za hranicí snesitelnosti (příkladem je sypání soli a pepře do ran, svazování řemeny)
- delší dobu trvající porucha zdraví
§ 146 trestního zákoníku - ublížení na zdraví: 1) Kdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) na těhotné ženě,
b) na dítěti mladším patnácti let,
c) na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti,
d) na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, nebo
e) na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání.
3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.
4) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt
§145 trestního zákona - těžké ublížení na zdraví[upravit | editovat zdroj]
1) Kdo jinému úmyslně způsobí těžkou újmu na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let.
2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) na dvou nebo více osobách,
b) na těhotné ženě,
c) na dítěti mladším patnácti let,
d) na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti,
e) na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,
f) na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
g) opětovně nebo poté, co spáchal jiný zvlášť závažný zločin spojený s úmyslným způsobením těžké újmy na zdraví nebo smrti nebo jeho pokus, nebo
h) ze zavrženíhodné pohnutky.
3) Odnětím svobody na osm až šestnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
4) Příprava je trestná.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- ŠTEFAN, Jiří a Jiří HLADÍK, et al. Soudní lékařství a jeho moderní trendy. 1. vydání. Praha : Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3594-8.
- Trestní zákoník