Uživatel:Filip/Pískoviště

Z WikiSkript

VUR[upravit | editovat zdroj]

Jako vezikoureterální reflux (zkráceně VUR) se označuje zpětný tok moče z močového měchýře dohorních cest močových. Tento děj vystavuje ledvinu tlakovým změnám a je rizikový z hlediska možnosti zanesení ascendentní infekce. Reflux je přímo podmíněn tlakovými tlakovými změnami v měchýři, které mají různou příčinu.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Samotný reflux je asymptomatický. Projevem jsou často až možné komplikace jako pyelonefritis. Při velkém refluxu obraz dvojí mikce (při močení se dostane hodně moče do ureterů, vymočí se málo, a poté přichází další nutkání na močení). Vážnou komplikací patří tzv. refluxní nefropatie, jizvení tkáně ledviny vedoucí až ke vzniku hypertenze a k renal. insuficienci. Na refluxní nefropatii má podíl trojice rizikových faktorů: VUR + infekt močových cest + tzv. intrarenální reflux, kdy moč směřuje z pánvičky skrz papilu do ledviných tubulů. Infekce je tu zásadní, bez ní dochází k refluxní nefropatii velmi vzácně. K refluxní nefropatii bez přítomnosti infektu může dojít při dilataci močovodu vysokými tlakovými změnami (tzv. refluktující megaureter).

  1. Pasivní reflux – moč se vrací směrem k ledvině již v průběhu plnění měchýře,
  2. Aktivní reflux – objevuje se až při mikci.
  1. Primární reflux – dán vrozenou anomálií ureterovezikální junkce (krátký intramurální průběh močovodu o velkém průměru)
  2. Sekundární reflux – na podkladě subvezikální obstrukce (uretrální chlopeň u chlapců, vzácně stenóza zevního ústí uretry či velká ureterokéla, často i funkční reflux daný nějakou formou neurogenní dysfunkce

Proti refluxu přirozeně působí tzv. antirefluxní mechanizmy. Antirefluxní mechanizmus

  • Průběh močovodu stěnou močového měchýře
  • Podélný průběh svalových vláken distálního močovodu přecházející do trigona a proximální uretry

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Podezření na VUR máme při výše popisovaných klinických příznacích, jako recidivující uroinfekty, dvojí mikce, eventuálně hypertenze.

  • Ultrasonografie – zjištění postmikčního rezidua, silnější stěna či mnohočetné divertikly měchýře
  • Mikční cystouretrografie (MCUG) – po zacévkování měchýře s infúzí krystaloidu s jodovým kontrastem zaznamenáme při refluxu kontrastní látku směřující do močovodu a ledviny, dá se odlišit pasivní a aktivní reflux

Alternativní zobrazovací metody

  • Mikční přímá radionuklidová cystografie – instilace radiofarmaka do měchýře, má menší radiační zátěž než MCUG, ale nižší rozlišení stran anatomického zobrazení
  • Mikční nepřímá radionuklidová cystografie (výjimečně) – nitrožilní aplikace radiofarmaka
  • Statická scintigrafie ledvin – ke zhodnocení kortikálního jizvení parenchymu
  • USG cystografie – experimentální metoda s instilací echokontrastního sérového albuminu se vzduchovými mikrobublinkami, které na USG dávají negativní kontrast

Klasifikace VUR[upravit | editovat zdroj]

Mezinárodní klasifikace udává 5 stupňů VUR, podle výsledku mikční cystouretrografie

I – reflux do dolní části nerozšířeného ureteru
II – reflux až do ledvinné pánvičky, která není rozšířena
III – ureter a pánvička jsou rozšířeny, kontury kalichů zachovány
IV – výrazné rozšíření, kontura kalichů je otupena (první známka funkční destrukce ledviny)
V – masivní dilatace dutého systému, kalichy jsou konkávní (pokročilá anatomická destrukce ledviny)

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Konzervativní terapie – u řady dětí má vysokou úspěšnost, a to u VUR stupně I–III, kdy očekáváme maturaci ureterovezikální junkce se spontánním vymizením VUR. Postup spočívá v antibiotické profylaxi uroinfektů a časté mikci. ATB profylaxe snižuje četnost infekceU VUR stupně IV lze konzervativní postup volit také po první 2–3 roky života, poté je vhodné zvolit postup operační. Operační řešení –

Patogeneze[upravit | editovat zdroj]

Reflux má patrně i genetický podklad – pokud je u jednoho dítěte v rodině, pravděpodobnost, že bude i u dalších je asi 25 - 45 %.

  • hlavní mechanismus uzávěru ureteru je jeho šikmý průchod stěnou močového měchýře a tlak detrusoru a trigona,
  • u dětí toto ústí často maturuje opožděně, nižší stupně refluxu často spontánně mizí,
  • samotný reflux patrně není nebezpečný pro vznik jizev ledviny. Tu poškozuje, je-li přítomna močová infekce.

Vyšetření[upravit | editovat zdroj]

Vezikoureterální reflux III.stupně, MCUG
  • Cystografie,
  • uroflowmetrie,
  • IVU (stav HCM),
  • radioizotopový scan ledvin DMSA (funkční stav ledvin, pyelonefritické jizvy).

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Dříve se reflux řešil spíše chirurgicky – vytvořit ventilový mechanismus prodloužením intramurální části močovodu. V posledních 10 letech se doporučuje konzervativní terapie – dlouhodobá aplikace profylaktických dávek antibakteriálních léků. Po eradikaci infekce se podává profylakticky nejčastěji furantoin nebo kotrimoxazol (asi 20-30 % běžné léčebné dávky),

  • u VUR I–III lze očekávat spontánní ústup,
  • IV a V. stupeň se většinou neupraví, ale i zde je operace sporná, antirefluxová plastika je pak efektivní asi v 95 %, dále by se mělo myslet na riziko možné stenózy a městnání.

Novějšími metodami jsou endoskopická aplikace kolagenu do oblasti ureterálního ostia – jsou šetrnější, ale zatím chybí studie. Při konzervativní terapii je třeba kontrolovat bakteriurii a močový sediment. Ústup refluxu nekontrolujeme klasickou cystoureterografií, ale tzv. izotopovou cystografií (menší radiační zátěž), při které se do měchýře napustí roztok krystaloidu s radiofarmakem a detekujeme reflux.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]


Imagemap sablona.png Následující obrázek obsahuje klikatelnou mapu. Klikněte na strukturu pro zobrazení článku k dané struktuře.


|SZŠ VOSŽ =

SZŠ
VOŠZ
Tento uživatel je členem obce
SZŠ/VOŠZ Plzeň.

Zde naleznete obrázky vhodné k další úpravě, použití ve vlastních schématech apod.

Úkoly

YouTube

Komunikace[upravit | editovat zdroj]

Vážený uživateli CervenyTis,

děkujeme Vám za vložení článku Xenobiotika. Vzhledem k tomu, že některé pasáže se doslovně shodují z textem článku Lékař a půda - včera dnes a zítra, publikovaným v r. 1996, vzhniklo podezření, že by se mohlo jednat o porušení autorských práv, byť jistě neúmyslně. Podobný problém vznikl s Vámi vloženým obrázkem do článku Intoxikace pesticidy, jenž pochází z příručky Zemědělství pro každého, chráněné autorským právem.

Jste-li autorem článku i obrázku, rádi bychom, abyste nám to nějakým způsobem doložil. Není-li tomu tak, rádi bychom Vás upozornili, že vkládání autorsky chráněných obrázků je v rozporu s pravidly WikiSkript, potažmo se zákonem. Jelikož je ale jinak obrázek velmi vhodný, některý z našich grafiků by byl schopen vytvořit jím inspirované dílo.

Děkujeme Vám za přízeň, a v případě jakýchkoli dotazů se neváhejte na nás obrátit.

S pozdravem

Filip Mareš.jpg Filip Mareš (redakce WikiSkript) 12. 10. 2011, 16:17 (CEST)

Komunikace Ready, mírně upraveno[upravit | editovat zdroj]

Vážený uživateli CervenyTis,

děkujeme Vám za vložení obrázku do článku Intoxikace pesticidy a za vytvoření pěkného článku Xenobiotika. Bohužel se jedná o obrázek, k jehož uveřejnění nemáme svolení jeho autora, a to je potřeba. Aby mohl obrázek zůstat ve WikiSkriptech, budeme muset mít souhlas autora. Pokud nenajdete lepší obrázek, který je uveřejněný pod nějakou z volných licencí, máme dvě možnosti, jak zajistit aby bylo vše v pořádku. První možností je, že získáme souhlas autora k uveřejnění. O to se pokusíme v redakci. Druhou možností je, že požádáme našeho grafika, aby obrázek překreslil. Nicméně Vámi nahraný obrázek budeme bohužel nuceni smazat.

Říci uživateli, že problém s autorským právem je na něm, my ho chceme ochránit od případných následků. Navrhneme, co s tím.

(musíme si vyřešit, je-li obrázek k textu potřebný, či je naopak nevhodný)

U článku Xenobiotika se některé jeho pasáže doslova shodují s článkem Lékař a půda - včera, dnes a zítra dostupného na internetu. (požádat autora, odkud opravdu čerpal - zdroj, zda to je například z nějakého volného materiálu.) Tímto dochází zřejmě také k porušení autorských práv, pokud nejste současně autorem/autorkou výše uvedeného článku. V takovém případě by šlo o paralelní licencování a vše by bylo v pořádku. Prosím Vás o zprávu, zda jste autorem/autorkou výše uvedeného článku. Na Vaši odpověď počkáme 14 dní, a pokud do té doby nedostaneme odpověď nebo Vaše odpověď bude záporná, odstraníme zmiňované pasáže textu.

...

Nabídnutí pomoci. Velmi rádi se pokusíme problém vyřešit, doufáme, že se nám brzo ozvete. Máte-li nějaké nejasnosti, neváhejte se zeptat, případně se s Vámi můžeme osobně setkat

S přáním hezkého dne --Jan Jirků.jpg Jan Jirků -- redakce WikiSkript 12. 10. 2011, 16:18 (CEST)


14 dnů nepohne, vymaže se to), dávat na uživatele pozor a založit mu vlnu ve Wave