Tucet příčin bezvědomí
Toto schéma je pomůckou k zapamatování základních příčin bezvědomí. Z toho, JAK pacient vypadá, nepoznáte, PROČ je v bezvědomí. Je nutné používat základní postup a mít neustále přehled o možných příčinách bezvědomí. Těch je několik desítek a jejich zapamatování není snadné. Mnemotechnické pomůcky (například AEIOU TIPS) nemají vnitřní logiku a nejsou použitelné ani pro anglicky mluvící.
Dvanáct příčin rozdělíme na 4 skupiny: Mozek (4) – Funkce (2) – Krev (4) – Jedy (2). Skupiny nejsou děleny přísně patofyziologicky, cílem dělení je přehlednost. Třináctou příčinu si necháme na konec, ačkoliv je na ni potřeba přijít nejdříve...
Rozdělení na skupiny lze použít i pro stavy bezvědomí s celotělovými křečemi. Zvláště krátkodobé křeče mohou provázet běžnou mdlobu i náhlou zástavu oběhu (NZO). Příčinou celotělových křečí nadto zahrnují i abstinenční příznaky (u alkoholu - delirium tremens, benzodiazepinů a barbiturátů) a eklampsii.
Mírnější (kvalitativní) poruchy vědomí jsou rovněž způsobovány Tuctem příčin (samozřejmě vyjma NZO :)). Delirium u seniorů mohou způsobit i výrazné stresové podněty (retence moče, bolest, imobilizace).
Mozek (struktura)[upravit | editovat zdroj]
- Úraz mozku (traumatický edém, krvácení, komoce, včetně pozdních hematomů)
- Mrtvice (CMP ischemická či hemoragická, vzduchová embolie, trombóza)
- Infekce CNS (meningitida, encefalitida, mozkový absces)
- Nádor CNS (a jinde nezařazené další space-occupying lesions)
Funkce mozku[upravit | editovat zdroj]
- Epilepsie
- Psychogenní porucha vědomí (neurózy, psychózy, hysterie, narkolepsie, ...) zařaďte si sem i výrazné stresové podněty (retence moče, bolest, imobilizace), zvláště u starších lidí!
Krev[upravit | editovat zdroj]
- Krevní plyny (hypoxie, hyperkapnie, pozor na tkáňové hypoxie při přítomnosti karbonylhemoglobinu a methemoglobinu)
- Glykémie (naprostá většina poruch se týká snížené hladiny, hyperglykémie způsobuje spíše kvalitativní poruchy a dehydrataci)
- Teplota (podchlazení a přehřátí)
- Tlak krve (hypotenze tisíce příčin, ale i hypertenzní encefalopatie)
Jedy[upravit | editovat zdroj]
Velmi nehomogenní a rozsáhlá skupina. Zdržte se vstupní „bleskové“ (a opravdu občas mylné) diagnózy: "jenom ožralej ..."
- „Vnitřní intoxikace“ (sepse, hyponatremie, jaterní kóma, urémie, eklampsie, tyreotoxická krize, hypotyreózní kóma, hypofyzární kóma, kóma při insuficienci nadledvin (Addison), hypokalcemické kóma (tetanie), hyperkalcemické kóma, ... stačí, ne?)
- Vnější intoxikace
- Vhodné myšlenkově zachovávat toto pořadí:
- kysličník uhelnatý
- léky s tlumivou složkou v chronické medikaci
- otrava (léky, drogy a jiné toxiny, náhodná či suicidální)
- ethanol (naprosto nejčastější příčinu si z bezpečnostních důvodů necháme na konec schématu)
- Vhodné myšlenkově zachovávat toto pořadí:
13. příčina[upravit | editovat zdroj]
Magické číslo třináct přidělíme srdeční zástavě, kterou je nutno odhalit jako první a zde je pouze jako připomenutí...