Syndrom konu
Z WikiSkript
Míšní konus je tvořen nejdistálnější částí míchy, těsně před přechodem míchy v cauda equina. Konus je prakticky celý skryt za dolní částí těla obratle L1 a meziobratlovou ploténkou L1/L2.
Syndrom míšního konu je útlak míchy v oblasti S3–S5.
Konus míšní je zásoben cévně z epikonu. Syndrom epikonu bývá tak spolu se syndromem konu.
Etiologie[upravit | editovat zdroj]
Syndrom konu je vzácný, a bývá nejčastěji způsoben intramedulárním tumorem, dále metastatickým rozsevem, traumatickým postižením obratlů L1 nebo L2, či poruchou prokrvení míchy při postižení dolní radikulární artérie.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
- Dominují poruchy sfinkterů – hlavním projevem syndromu konu je inkontinence moči i stolice, tj. postižením sfinkterů močového měchýře a sfinkterů anu, spolu s absencí análního reflexu, erektilní dysfunkcí a impotencí
- Nevzniká zjevný motorický deficit – postiženy jsou svaly pánevního východu a drobné flexory prstů, ostatní hybnost na dolních končetinách je zachována.
- Porucha čití (hypestézie) je perianogenitálního (sedlovitého) – zasahuje oblast perinea, horní třetinu vnitřní strany stehen, distální části obou hýždí, většinou je symetrická a někdy disociovaná. Kromě hyp- až anestézie se někdy mohou objevovat spontánní bolesti v oblasti perinea dolní části hýždí.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- NEUROLOGICKÁ KLINIKA 1. LF UK A VFN V PRAZE,. Neurologie – E-learning [online]. [cit. 2014-02-07]. <https://www.neuro.lf1.cuni.cz/vyuka/index.php?page=edu_elearning>.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- NEVŠÍMALOVÁ, Soňa, Evžen RŮŽIČKA a Jiří TICHÝ. Neurologie. 1. vydání. Praha : Galén, 2002. 0 s. ISBN 80-7262-160-2.
- AMBLER, Zdeněk. Základy neurologie. 6. vydání. Praha : Galén, 2006. ISBN 80-7262-433-4.