Sarkoidóza očí

Z WikiSkript

Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií, plicními infiltráty a očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy.[1] Postižení očí je časté.

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Oči jsou postižené u 11−83 % pacientů (u nás 8,9 %). Může být postižena jakákoli část oka. Zastoupení jednotlivých patologií je následovné: spojivkové noduly 29 %, hypolakrimace 17 %, sarkoidóza spojivky 17 %, uveitis anterior, opacity vitrea, perivasculitis, vasculitis a chorioretinitis 13 %.

Příznaky[upravit | editovat zdroj]

uveitis anterior se projevuje náhlou bolestí, fotofobií, rozmazaným viděním, zčervenáním očí a excesivní lakrimací s cirkumlimbálním zarudnutím, keratickými precipitáty, leukocyty a proteiny v nitroočním moku a lehce miotickými zornicemi při očním vyšetření.

Postižení zadního segmentu oka může být jediným projevem onemocnění. Nejčastěji se projevuje jako vitritis s opacitami charakteru sněhové koule či řetězu perel. Retinální a chorioidální perivaskulární infiltrace se projevují příznakem voskových kapek.

Vzácně se sarkoidóza může projevit postižením očního nervu. K příznakům patří také konjunktivitída či edém papily.

Vzhledem k častým očním projevům by měl být každý, i asymptomatický pacient, se sarkoidózou vyšetřen oftalmologem včetně vyšetření štěrbinovou lampou.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Při uveitis anterior postačují u většiny pacientů lokálně aplikované kortikosteroidy a cykloplegika.

U ostatních postižení jsou indikovány systémové kortikosteroidy, případně periokulární injekce methylprednisonu či triamcinolonu.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.