Sarkoidóza krevních elementů
Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií, plicními infiltráty, očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy.[1] Mohou být přítomny i hematologické abnormality.
Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]
Anémie se vyskytuje u 4−20 % pacientů. Leukopenie je přítomna u 40 % pacientů. Lymfopenie postihuje 10−26 % pacientů.
Příznaky[upravit | editovat zdroj]
Leukopenie je jen vzácně závažná. Pokud není přítomna splenomegalie, může znamenat postižení kostní dřeně. Nejčastěji je způsobena redistribucí T-lymfocytů do míst postižení.
Lymfopenie je dána redistribucí a expanzí dysfunkčních regulačních T-lymfocytů (Treg). Tato skupina pacientů zřejmě vysoce responduje na terapii proti TNF.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.