Receptorový potenciál
Jedná se o děj pomalý, odstupňovaný podle intenzity a rychlosti (pokud je součástí i dynamická složka), který na rozdíl od akčního potenciálu nefunguje podle hesla "vše nebo nic". Elektrotonicky se šíří k místu vzniku akčních potenciálů.[1]
Rozlišujeme dva typy receptorových potenciálů – tonický a fázický. Tonický receptorový potenciál probíhá kontinuálně, zatímco fázický se objeví pouze krátce a akční potenciál se objeví pouze při jeho vzniku a zániku.
Receptorový potenciál má tedy tonickou neboli statickou složku a fázickou neboli dynamickou složku. Po skončení působení podnětu může dojí k tzv. off-efektu (tj. receptorový potenciál se "vynuluje").
- Receptory, které reagují jen pomalou fází receptorového potenciálu, jsou proporcionální regulátory.
- Receptory, které reagují jen rychlou fází receptorového potenciálu, jsou diferenciální (derivační) regulátory.
- Receptory, které reagují smíšenými fázemi receptorového potenciálu, jsou proporcionální diferenciální (derivační) regulátory.
Charakter receptorového potenciálu je ve většině případů depolarizační, tj. podmíněný vstupem Na+ iontů do buňky. U vláskových buněk je depolarizační charakter závislý naopak na vstupu K+ iontů a Ca2+ iontů do buňky.
Depolarizační a hyperpolarizační receptorový potenciál[upravit | editovat zdroj]
Depolarizační receptorový potenciál vede ke vzniku akčního potenciálu po dosažení prahové hodnoty. Tento depolarizační receptorový potenciál má podobné vlastnosti jako excitační postsynaptický potenciál (EPSP) a může být současně i tzv. generátorovým (vzruchotvorným) potenciálem. To však platí pouze, pokud je tělo receptoru napojeno na primární senzorický neuron. Pokud tomu tak není, a receptor je napojen na sekundární senzorický neuron, generátorový potenciál vzniká s přidruženou vzruchovou aktivitou až postsynapticky.
Fotoreceptory sítnice obratlovců jeví hyperpolarizační receptorové potenciály.[1]
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ a b TROJAN, Stanislav, et al. Lékařská fyziologie. 4., přeprac. a uprav vydání. Praha : Grada Publishing, a.s, 2003. 772 s. ISBN 80-247-0512-5.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- TROJAN, Stanislav, et al. Lékařská fyziologie. 4., přeprac. a uprav vydání. Praha : Grada Publishing, a.s, 2003. 772 s. ISBN 80-247-0512-5.