Pneumomediastinum
Pneumomediastinum označuje přítomnost plynu v mediastinu. Takřka vždy mediastinální emfyzém prostupuje i do krčního vaziva. Hovoříme o podkožním a mediastinálním emfyzému.
Plyn se do vaziva mediastina může dostat buď přes trhlinu v plíci a viscerální pleuře, rupturu v jícnu (Boerhaaveův jícen) nebo při protržení kůže při traumatech nebo instrumentálních výkonech (typicky při centrální katetrizaci).
Plyn může být produkován anaerobními bakteriemi přímo na místě při rozsáhlé infiltraci struktur mediastina. Infekce může přestoupit z plic, jícnu (typicky po peroforaci – trauma, rozpad karcinomu) nebo descendentně z oblasti krku.
Diagnóza[upravit | editovat zdroj]
Při fyzikálním vyšetření je krk a horní část hrudníku zřetelně zvětšená, nepravidelně prostoupená plynem. Při dotyku lze cítit praskání drobných bublinek v podkoží, které připomíná mačkání sněhu.
Na prostém RTG snímku často se může menší prostoupení mediastina plynem přehlédnout. Charakteristickým znamením je však příznak lodní plachty spinakru (thymic sail sign) – dochází u něj ke kraniolaterální deviaci laloků thymu.[1]
Diagnosticky největší hodnotu má CT, pomocí něhož lze v některých případech určit zdroj plynu.
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Pneumomediastinum se nedrénuje. Zajistí se pouze zdroj plynu, aby nedocházelo ke zvětšování jeho objemu.
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
Nejčastější a nejnebezpečnější komplikací je infekce → zánět (mediastinitida). Ta často končí fatálně s generalizovanou sepsí a destrukcí orgánu mediastina.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ MIHÁL, Vladimír. Spontánní pneumomediastinum s podkožním emfyzémem. Pediatrie pro praxi [online]. 2005, roč. 4, vol. 1, no. 1, s. 206, dostupné také z <https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/04/10.pdf>. ISSN 1803-5264.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- KLENER, Pavel. Vnitřní lékařství. 4. vydání. Praha : Galén : Karolinum, c2011. ISBN 978-80-7262-705-9.