Ochrana před ionizujícím zářením
Radiodiagnostické zobrazovací metody pracují s ionizujícím zářením, které může mít škodlivé následky. Před tímto zářením je nutné se chránit. Rostoucí rozšíření radiodiagnostických metod a tzv. lékařského ozáření v poslední době dává podnět diskusím o jejich přínosu a riziku. Lékařské ozáření musí být vždy zdůvodněno přínosem pro pacienta. Rentgenové zobrazení lze indikovat při podezření na nemoc nebo v rámci schváleného screeningu (mammografie).
Zdroje lékařského ionizujícího záření[upravit | editovat zdroj]
Ionizující záření vzniká při vyšetření:
- skiagrafie;
- skiaskopie;
- angiografie;
- CT;
- všechny radionuklidové metody (PET, scintigrafie);
- terapie radionuklidy a zářením (brachyterapie a teleterapie).
Ionizující záření nevzniká při:
Účinky ionizujícího záření[upravit | editovat zdroj]
- Stochastické: mohou vznikat při jakékoliv dávce (bezprahové působení), jsou podmíněny vyvolanou poruchou DNA vedoucí ke karcinogenezi. Celoživotní riziko úmrtí na maligní tumor se na 1 Sv odhaduje kolem 5 %.[1]
- Deterministické: vznikají až při překročení prahové dávky (která je velmi vysoká, v řádech jednotek Sv), mají charakteristický obraz a při lékařském ozáření by k nim nikdy nemělo dojít. Jedná se například o akutní nemoc z ozáření, radiační dermatitidu, dřeňový útlum, popáleniny.
Principy ochrany před ionizujícím zářením[upravit | editovat zdroj]
- ALARA: As Low As Reasonably Achievable: dávka má být tak nízká, jak je rozumně dosažitelné:
- příliš vysoká dávka – zbytečně zatěžuje pacienta;
- dostačující dávka – pacient je minimálně zatížen a bylo dosaženo cíle (diagnostického nebo terapeutického) = ALARA;
- nedostatečná dávka – výkon je nutné opakovat a součet pak převyšuje dávku dostatečnou.
- Stínění: stíněním se snižuje ionizující záření exponenciálně, ale ne úplně. Při vyšetření lze stínit gonády, plod, dále je nutno využít maximální vyclonění paprsku.
- Vzdálenost: množství záření klesá se čtvercem vzdálenosti: pokud jste dále od zářiče, dopadá na vás méně ionizujícího záření.
- Čas: vyšetření (např. skiaskopické) zkrátit na minimum, používat pulsní režim (zdroj září např. 4× za sekundu).
Vždy je nutné zvážit, zda:
- vyšetření potřebuji;
- vyšetření potřebuji teď;
- není alternativa k vyšetření s nižší radiační dávkou.
Je zásadou správné klinické praxe zjistit, jaká vyšetření pacient podstoupil, aby se některá z vyšetření zbytečně neopakovala. Obvyklé radiační dávky pro běžná vyšetření jsou známé (věstník MZČR, zprávy UNSCEAR).
Dávky ionizujícího záření u vyšetření[upravit | editovat zdroj]
Dle věstníku MZČR z 11/2003 se typické efektivní dávky klasifikují do 5 tříd:
- 0 (0 mSv): ultrasonografie, MRI;
- I (< 1 mSv): RTG snímky končetin, hrudníku, lebky, kyčlí, pánve, hrudní páteře; mamografie;
- II (1–5 mSv): RTG snímky břicha, bederní páteře; polykací akt; IVU; CT hlavy a krku; radionuklidové vyšetření plicní ventilace (Xe-133), plicní perfuse, ledvin, štítné žlázy a kostí (Tc-99m);
- III (5–10 mSv): CT hrudníku, břicha, pánve; irigoskopie; dynamická scintigrafie myokardu (Tc-99m); PET hlavy (F-18 FDG);
- IV (> 10 mSv): PET.[2]
Ve věstníku je vodítko k indikaci diagnostických zobrazovacích metod Indikační kritéria pro zobrazovací metody, které bylo převzato z Referral guidelines for imaging vydaného European Comission ve spolupráci s UK Royal College of Radiologists.
Zákon č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření a Vyhlášky č. 307/2002 Sb. o radiační ochraně dělí limity dávek do čtyř kategorií: obecné limity, profesionální limitiy, studentské a učňovské limity a limity pro ozáření ve zvláštních případech.
Lékařské ozáření (ať už diagnostické či terapeutické) nepodléhá žádným limitům, rozsah vyšetření ani terapie tedy není zákonně omezen.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
- SÚJB: Státní ústav pro jadernou bezpečnost
- UNSCEAR: UN Scientific Committee on the Effects of Atomic Radiation
- ICRP: International Commission on Radiological Protection
- Výukový portál 1. LF UK – Radiodiagnostika: Kvíz Ochrana před ionizujícím zářením při radiodiagnostických vyšetřeních
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ KUPKA, Karel, Jozef KUBINYI a Martin ŠÁMAL, et al. Nukleární medicína. 1. vydání. P3K, 2007. 185 s. ISBN 978-80-903584-9-2.
- ↑ Česká republika. MZČR. Věstník 11/2003 Indikační kritéria pro zobrazovací metody. 2003. Dostupné také z URL <http://www.mzcr.cz/Legislativa/dokumenty/vestnik_3662_1782_11.html>.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- KUPKA, Karel, Jozef KUBINYI a Martin ŠÁMAL, et al. Nukleární medicína. 1. vydání. P3K, 2007. 185 s. s. 26-27. ISBN 978-80-903584-9-2.