Ošetřovatelství ve starověké Číně
V třetím tisíciletí př. n. l. se začal vytvářet první státní útvar s vyspělou kulturou i na území Číny v povodí řeky Chuang-che. Vliv kultismu nehrál podstatnou roli, mnoho tedy neovlivnil staročínskou péči o nemocné. Ta se opírala o přírodní léčitelství a využívání léčivých rostlin. Anatomické poznatky byly dost chudé, pitvy se neprováděly. Kněží byli povoláni léčit a uzdravovat nemocné, neboť jen oni znají tajemná přání bohů a jsou prostředníky mezi nimi a člověkem.
- Číňané uznávali dva principy
- jin, ženský princip – smrt, tma, slabost, zima, měkkost
- jang, mužský princip – život, slunce, nebe, světlo, síla, teplo, tvrdost
Nemoci vznikají při disharmonii těchto dvou principů. Když převládal jang, vznikla nemoc ze zvýšené funkce orgánů. Převahou jin vznikla nemoc ze snížené funkce tělesných orgánů. Z toho vycházela i léčba – horečka se léčila ochlazováním.
Svéráznou vyšetřovací metodou byla palpace tepu. Číňané znali a rozpoznávali více než 150 druhů tepu, každý byl specifický pro určité onemocnění. Pro stanovení diagnózy byl důležitý i jazyk a všechny tělesné otvory (ústa, nos, uši).
Péče o nemocného spočívala v podávání
- rostlinných léků – projímadla, dávidla …
- nerostných léků – arzen, železo …
Speciální metodou byla akupunktura, tedy zabodávání jehel do životně důležitých bodů těla. Bylo jich 360. Po vpichu do těchto bodů mělo dojít k odstranění závady v průtoku energie tělem. Moxa (moxibusce) je pálení těla nemocného hořícími větvičkami léčivých rostlin a bylin. Byl zaveden první profylaktický zásah – vtírání prášku ze strupů neštovic do nosu zdravým dětem.
Přísná hygienická pravidla ve staré Číně vycházela z toho, že nemoc vniká do těla ústy. Pravidla ukládala pravidelnost v práci, odpočinku, spánku, jídle. Ve všech byla doporučena střídmost. Podle názorů v této době byl člověk odpovědný za své zdraví nejen sobě, ale i celé společnosti.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Dějiny ošetřovatelství
- Dějiny ošetřovatelství/Pravěk
- Dějiny ošetřovatelství/Starověk
- Dějiny ošetřovatelství/Středověk
- Dějiny ošetřovatelství/Novověk
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- WANG, Guangyao a Jiří SVRŠEK. Historie čínské bylinářské medicíny. NATURA [online]. 2005, roč. 2005, s. -, dostupné také z <http://natura.baf.cz/natura/2005/1/20050101.html>. ISSN 1212-6748.
- KRMENCIK, Pavel. Biotox.cz [online]. ©2001-2007. [cit. 2008]. <http://www.biotox.cz>.
- Česká lékařská komora. Česká lékařská komora [online]. ©2008. [cit. 2008]. <./aktuality-322.html>.